• کد خبر : 12799
  • اقتصادی
  • تاریخ انتشار : 1 مهر 1402 - 3:00 ب.ظ
  • اندازه فونت

سبقت مصرف برق صنعت از بخش خانگی

سبقت مصرف برق صنعت از بخش خانگی

بررسی‌ها نشان می‌دهد در فصل گرم امسال و برای نخستین‌بار در کشور میزان مصرف بخش صنعت از بخش خانگی پیشی گرفت به طوری که میزان مصرف برق صنایع ۲ درصد نسبت به بخش خانگی بیشتر شد.

به گزارش واژه، اخیراً «احمد حیدری» معاون حقوقی، امور مجلس و پشتیبانی وزیر نیرو اعلام کرد: امسال برای نخستین‌بار در تاریخ جمهوری اسلامی ایران رشد مصرف برق صنایع از بخش خانگی بیشتر شد.

وی افزود: همواره بخش صنعت درصدی از برق خانگی را مورد استفاده قرار می‌داد که کمتر از برق بخش خانگی بود، اما امسال برای نخستین‌بار این روند تغییر کرد و بخش صنعت که بخش تولید کشور است با رشد خوب مصرف برق روبرو شد.

همچنین طبق اعلام وزارت نیرو بر اساس برنامه‌های مدیریت مصرف سال جاری مقرر شد تا بیش ۵۸۰ هزار واحد صنعتی که عمدتاً کسب‌وکارهای کوچک و یا خانگی بودند، بدون هیچ محدودیتی در تابستان سال جاری برق مصرف کنند و شهرک‌های صنعتی نیز در کنار صنایع بزرگ ضمن تعامل با وزارت نیرو و مدیریت زمان مصرف، امکان بیشترین استفاده از برق را به دست آورند.

امسال و در ابتدای فصل گرم مقرر شد تا به جز صنایع کوچک که بدون محدودیت برق تحویل گرفتند، صنایع فعال در شهرک‌های صنعتی نیز با جابه‌جایی روز تعطیل خود مشمول مدیریت مصرف برق شوند و در مقابل در روزهای جمعه نیز برای جبران محدودیت پیش‌آمده فعال باشند.

هم‌زمان با آغاز فصل گرم سال و در سایه تعامل مصرف‌کنندگان بخش خانگی با صنعت برق و ایجاد امکان تأمین برق بیشتر برای شهرک‌های صنعتی، محدودیت دریافت برق این صنایع از یک روز در هفته به نصف روز در هفته تقلیل یافت، تا امکان دریافت برق بیشتر و در نتیجه تولید بیشتر برای آنها فراهم شود؛ شرایط مطلوبی که البته در اواخر، مرداد و اوایل شهریور و تنها به مدت ۳ هفته به دلیل افزایش شدید دمای هوا و افزایش مصرف برق در بخش خانگی کمی تغییر یافت و مدیریت مصرف برق صنایع فعال در شهرک‌های صنعتی از یک روز به یک و نیم روز در دو روز متفاوت افزایش یافت.

این در حالی بود که همچنان نسبت به برنامه اولیه ۶ ساعت برق بیشتر به صنایع فعال در شهرک‌های صنعتی اختصاص یافت.

در ارتباط با صنایع بزرگ مانند فولاد، سیمان، آلومینیوم و… نیز در تعامل ایجاد شده با انجمن‌های این صنایع و نیز تعامل با وزارت صمت برنامه‌های دقیقی تنظیم شد و مقرر شد تا این صنایع نیز ضمن کاهش میزان مصرف برق در زمان اوج بار مصرف در دیگر ساعات بدون محدودیت نسبت به مصرف برق اقدام کنند.

جدا از نتیجه محسوس این برنامه که همان پایداری شبکه برق سراسری و جلوگیری از وقوع خاموشی‌های گسترده در کشور بود، بررسی‌های دقیق‌تر و کنکاش در آمار و ارقام نیز نشان می‌دهد که در نتیجه همین شرایط وضعیت مطلوب‌تری برای صنایع در مقایسه با سال‌های گذشته و نیز در مقایسه با بخش خانگی ایجاد شد.

به‌عنوان نمونه بررسی آمار تحویل برق به صنایع از ابتدای سال ۱۴۰۲ تا پایان تیرماه سال جاری نشان می‌دهد که تأمین برق صنایع به مرز ۴۰ میلیارد کیلووات‌ساعت رسید و از ۳۹ میلیارد ۷۵۶ میلیون کیلووات‌ساعت گذر کرد؛ این در حالی بود که در بازه زمانی یاد شده مصرف برق بخش خانگی به رقم ۲۹ میلیارد و ۶۰۰ میلیون کیلووات‌ساعت رسید و این یعنی صنایع در این بازه زمانی ۱.۳ برابر بخش خانگی برق مصرف کردند.

بررسی‌های نشان می‌دهد درحالی‌که در فصل گرم سال‌های گذشته در بهترین حالت میزان مصرف بخش صنعت تا ۸۰ درصد میزان مصرف بخش خانگی می‌رسید، اما امسال برای اولین‌بار این تناسب تغییر کرد و میزان مصرف برق بخش صنایع به میزان ۲ درصد نسبت به بخش خانگی بیشتر شد و این در حالی است که نسبت به مصارف سال قبل خود نیز ۸.۲ درصد برق بیشتری دریافت کردند.

افزایش میزان مصرف بخش صنعت نسبت به بخش خانگی در ماه‌های گرم سال جاری حالی بود که به‌عنوان نمونه در نیمه نخست سال ۱۳۹۹ مصرف بخش صنعت ۱.۸ درصد کمتر از بخش خانگی بود و در نیمه نخست سال ۱۴۰۰ نیز صنایع ۲.۸ درصد از بخش خانگی کمتر برق دریافت کردند. همچنین در نیمه نخست سال ۱۴۰۱ نیز تقریباً میزان دریافت بخش صنایع و خانگی برابر بود.

همچنین بر اساس آماری که به‌تازگی از سوی شرکت مدیریت شبکه برق ایران اعلام شد، میزان برق تحویلی به صنایع انرژی‌بر کشور در شش ماه ابتدای سال جاری نسبت به مدت مشابه سال گذشته، ۶.۱ درصد رشد داشت و این عدد نسبت به مدت مشابه سال ۱۴۰۰ نیز رشد ۱۹.۲ درصدی را نشان می‌دهد.

این یعنی در نیمه نخست سال جاری به‌ویژه در ماه‌های گرم شرایط تأمین برق بخش صنایع در مقایسه با سال‌های گذشته به‌مراتب بهبود یافت و همچنان این انتظار وجود دارد که در سایه مجموعه برنامه‌های مدون دیگری همانند احداث نیروگاه‌های خود تأمین صنایع، امکان خرید برق از تابلوی سبز بورس کالا توسط صنایع و نیز تلاش برای کاهش شدت مصرف انرژی در بخش‌های تجاری، اداری و خانگی در ماه‌های گرم سال‌های آینده شرایط برای صنایع در حوزه تأمین برق به‌مراتب بهتر از سال جاری باشد.

به پیج اینستاگرام ، کانال تلگرام  و ایتا “واژه” بپیوندید.

خبرهای مرتبط