• کد خبر : 10216
  • سیاسی
  • تاریخ انتشار : 28 خرداد 1402 - 8:30 ق.ظ
  • اندازه فونت

پوتین: مشکلات در اوکراین پس از کودتای نامشروع 2014 بوجود آمد

پوتین: مشکلات در اوکراین پس از کودتای نامشروع 2014 بوجود آمد

رئیس جمهور روسیه روز شنبه در دیدار با هیئت آفریقایی گفت که مشکلات در اوکراین پس از کودتای خونبار سال 2014 که مورد حمایت غرب بوده، بوجود آمد.

به گزارش واژه، این دیدار در کاخ کنستانتینوفسکی در سن‌پترزبورگ برگزار شد و و دو طرف درباره ابتکار آفریقا برای حل و فصل دیپلماتیک بحران اوکراین بحث کردند.

پوتین در این دیدار گفت تلاش داریم تا روابط را با کشورهای آفریقایی بر اساس عدم مداخله در امور دیگران تقویت کنیم.

وی با اشاره به موضوع اوکراین و توافق غلات، گفت که توسعه روابط با آفریقا، برای روسیه در اولویت قرار دارد.
رئیس جمهور روسیه با استقبال از موضع متوازن آفریقا در خصوص بحران اوکراین گفت که مسکو آماد گفت‌وگو برای حل بحران اوکراین است.
وی ادامه داد: «مشکلات در اوکراین پس از کودتای خونبار نامشروع سال 2014 که مورد حمایت غرب بود، بوجود آمد».

پوتین گفت که مقامات کنونی در کی‌یف ما را فریب داده و عدم پایبندی خود به توافقات مینسک را اعلام کردند و این حق روسیه است که اراضی که از اوکراین بازپس گرفته را برسمیت بشناسد.
پوتین همچنین تاکید کرد که بحران در بازار جهانی غذا در نتیجه بحران در اوکراین نبوده و ذخایر غلات اوکراین کمکی به حل بحران جهانی غذا نخواهد کرد.

جنگ در اوکراین که از سال گذشته آغاز شده است نگرانی‌هایی را در کل جهان درباره زنجیره تامین غلات ایجاد کرده است.کشورهای غربی نیز پس از آغاز جنگ اوکراین، به جای کمک به حل بحران، انبوه سلاح و مهمات را روانه اوکراین کرده‌اند و روسیه نیز بارها تاکید کرده که ارسال سلاح به اوکراین تنها جنگ را به درازا خواهد کشاند.

هیئت آفریقایی نیز در این دیدار تاکید کرد: «بحران بین روسیه و اوکراین بر جهان، آفریقا و امنیت غذایی تاثیر گذار خواهد بود».
هیئت آفریقایی همچنین روسیه را تشویق کرد تا وارد مذاکرات با اوکراین برای پایان درگیری‌ها شود.
رئیس جمهور آفریقای جنوبی در این دیدار گفت: «ایمان داریم که جنگ در اوکرین باید از طریق مذاکرات و راه‌های دیپلماتیک حل شود».

 

 

به پیج اینستاگرام و کانال تلگرام “واژه” بپیوندید.

خبرهای مرتبط