• کد خبر : 7173
  • فرهنگی
  • تاریخ انتشار : 27 آذر 1400 - 10:23 ق.ظ
  • اندازه فونت

معدل در کنکور ارشد ۱۴۰۱ چه تاثیری دارد؟

معدل در کنکور ارشد ۱۴۰۱ چه تاثیری دارد؟

ازمون کارشناسی ارشد سال ۱۴۰۱ در اواخر اردیبهشت برگزار می‌شود و معدل در آن حدود ۲۰ درصد تاثیر دارد.

به گزارش واژه، طبق مصوبه سیزدهمین جلسه شورای سنجش و پذیرش دانشجو در دوره های تحصیلات تکمیلی ۳۰ آذر ۹۸ در آزمون کارشناسی ارشد سال ۱۴۰۱، حدنصاب نمره علمی در هر رشته گرایش و در تمامی دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی دولتی و غیردولتی و همچنین دانشگاه آزاد اسلامی بزرگتر یا مساوی ۵ است.

به همین منظور به استناد این مصوبه، متقاضیان در کدضریب‌هایی مجاز به انتخاب رشته شده‌اند که نمره علمی کدضریب مربوطه بزرگتر یا مساوی ۵ باشد.

گزینش نهایی بر اساس نمره کل حاصل از ۸۰ درصد نمره آزمون و ۲۰ درصد معدل مقطع کارشناسی (لیسانس) انجام خواهد گرفت.

اعمال ۲۰ درصد معدل مقطع کارشناسی بر اساس مصوبه کمیته مطالعه و برنامه ریزی آزمون تحصیلات تکمیلی، به صورت تراز اعمال خواهد شد.

متقاضیان در درج معدل خود باید نهایت دقت لازم را داشته باشند، در صورت مغایرت معدل اعلام شده با معدل واقعی متقاضی و در صورت نداشتن حداقل نمره قبولی با معدل واقعی، مطابق ضوابط قبولی این دسته از متقاضیان «لغو» خواهد شد.

داوطلبان در صورتی که در مقطع کارشناسی ناپیوسته(کاردانی) شرکت کرده باشند، میانگین معدل مقطع کاردانی و کارشناسی ناپیوسته اعمال و تراز خواهد شد.

ممنوعیت ثبت‌نام دانشجویان با معدل کمتر از ۱۲

دانشجویان سال آخر و دانش‌آموختگان مقطع کارشناسی پیوسته یا ناپیوسته که از ۳۱ شهریور ۸۶ به بعد فارغ‌التحصیل شده‌اند، در صورتی‌که معدل آنان کمتر از ۱۲  باشد، حق ثبت‌نام و شرکت در کنکور ارشد را ندارند.

متقاضیان غیرایرانی شرط معدل ندارند.

شرط معدل برای ثبت‌نام متقاضیان غیرایرانی در آزمون کارشناسی ارشد ناپیوسته لازم نیست.

 آزمون کارشناسی ارشد ناپیوسته سال ۱۴۰۱ برای پذیرش دانشجو در دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی دولتی و غیردولتی و دانشگاه آزاد اسلامی در اواخر اردیبهشت سال آینده برگزار می‌شود.

بیست و هفتمین دوره المپیاد علمی دانشجویی کشور همزمان با آزمون کارشناسی ارشد ناپیوسته سال ۱۴۰۱ برگزار خواهد شد.

فرصت ثبت‌نام برای آزمون کارشناسی ارشد ناپیوسته سال ۱۴۰۱ از روز سه‌شنبه ۱۶ آذر آغاز شده است و در روز سه‌شنبه ۲۳ آذر به پایان می‌رسد. ثبت‌نام منحصراً به صورت اینترنتی و از طریق سایت سازمان سنجش به نشانی: www.sanjesh.org انجام می‌شود.

تعیین تکلیف برای برگزاری یا عدم برگزاری آزمون عملی بر اساس ظرفیت

وضعیت برگزاری و یا عدم برگزاری آزمون عملی در برخی از مجموعه های دارای آزمون عملی، با توجه به ظرفیت پذیرش و نوع مؤسسات پذیرنده دانشجو در این مجموعه ها در دفترچه راهنمای انتخاب رشته (دفترچه شماره ۲) مشخص و اطلاع رسانی خواهد شد.

«طبق مصوبه سیزدهمین جلسه شورای سنجش و پذیرش دانشجو در دوره های تحصیلات تکمیلی تاریخ ۳۰ آذر ۱۳۹۸ در آزمون کارشناسی ارشد سال ۱۴۰۱ حدنصاب نمره علمی (نمره حاصل از میانگین وزنی نمرات خام تراز شده با توجه به ضرایب مربوطه) در هر رشته گرایش و در تمامی دانشگاهها و مؤسسات آموزش عالی دولتی و غیردولتی و دانشگاه آزاد بزرگتر یا مساوی ۶ است».

لذا به استناد مصوبه فوق، متقاضیان در کدضریب هایی مجاز به انتخاب رشته شده اند که نمره علمی کدضریب مربوطه بزرگتر یا مساوی ۵ باشد.

گزینش نهایی، بر اساس نمره کل حاصل از ۸۰ درصد نمره آزمون و ۲۰ درصد معدل مقطع کارشناسی (لیسانس) انجام خواهد گرفت.

تبصره: اعمال ۲۰ درصد معدل مقطع کارشناسی بر اساس مصوبه کمیته مطالعه و برنامه ریزی آزمون تحصیلات تکمیلی، به صورت تراز اعمال خواهد شد.

تبصره: سهمیه های رزمندگان و ایثارگران مطابق ضوابط اعمال می شود.

تبصره: در صورت ناپیوسته بودن مقطع کارشناسی، میانگین معدل مقطع کاردانی و کارشناسی ناپیوسته اعمال و تراز خواهد شد.

باشگاه خبرنگاران جوان

خبرهای مرتبط