• کد خبر : 12354
  • اجتماعی
  • تاریخ انتشار : 14 شهریور 1402 - 11:38 ق.ظ
  • اندازه فونت

آخر هفته آذربایجان‌شرقی بارانی است

آخر هفته آذربایجان‌شرقی بارانی است

رییس گروه پیش بینی اداره کل هواشناسی آذربایجان‌شرقی گفت: سامانه بارشی از اواخر روز پنجشنبه با عبور از منطقه قفقاز وارد جو استان می‌شود.

به گزارش واژه، «محمد امیدفر» افزود: بر اساس آخرین نقشه های پیش یابی هواشناسی، فعالیت این سامانه بارشی موجب افزایش ابر، وزش باد گاهی نسبتا شدید، کاهش نسبی دما، رگبار باران و غرش آذرخش می شود.
وی با بیان اینکه این وضعیت به ویژه در نواحی شمالی و شرقی استان روی می دهد، اظهار کرد: در چنین وضعیتی، احتمال آبگرفتگی معابر و طغیان رودخانه های فصلی و مسیل ها و اختلال در تردد شهری دور از انتظار نیست.
رییس گروه پیش بینی اداره کل هواشناسی آذربایجان‌شرقی گفت: تا روز پنجشنبه وضعیت جوی استان پایدار بوده و تغییرات دمایی قابل ملاحظه ای روی نمی دهد.
امیدفر، ادامه داد: در ۲۴ ساعت گذشته سراب با دمای ۹ درجه و مرند با دمای ۲۳ درجه سانتی گراد بالای صفر به ترتیب خنک ترین و گرمترین شهرهای استان بودند و دمای تبریز در خنک ترین زمان به ۱۸ درجه سانتی گراد رسید.

آذربایجان شرقی منطقه ای سردسیر و کوهستانی است و از لحاظ تقسیم بندی های اقلیمی جزو مناطق نیمه خشک به حساب می آید.
آب و هوای این استان به طور کلی سرد و خشک است ولی به علت تنوع توپوگرافیکی از اقلیم های متفاوتی برخوردار است.
این استان همواره تحت تأثیر باد های سرد شمالی و سیبری و بادهای مرطوب دریای سیاه و مدیترانه و اقیانوس اطلس همچنین بادهای محلی متاثر از کوهستان های سبلان در شرق، سهند در غرب و جنوب غربی، رشته کوه های قره داغ در شمال، رشته کوه های تخت سلیمان و اربط در جنوب، ارتفاعات بزقوش در جنوب شرق و قوشاداغ در شمال شرق استان قرار دارد.

به پیج اینستاگرام ، کانال تلگرام  و ایتا “واژه” بپیوندید.

خبرهای مرتبط