• کد خبر : 13441
  • اقتصادی
  • تاریخ انتشار : 25 مهر 1402 - 12:41 ق.ظ
  • اندازه فونت

یارانه انرژی باید به صورت مساوی بین همه مردم تقسیم شود

یارانه انرژی باید به صورت مساوی بین همه مردم تقسیم شود

رئیس کمیسیون امور داخلی کشور و شوراهای مجلس شورای اسلامی به بیان توضیحاتی درباره ایده تخصیص بنزین به هر کد ملی پرداخت و گفت: با این شیوه فعلی تخصیص بنزین فقط افرادی که خودرو دارند از سهمیه بنزین برخوردار می شوند.

به گزارش واژه، محمد صالح جوکار رئیس کمیسیون امور داخلی کشور و شوراهای مجلس شورای اسلامی با اشاره به تخصیص بنزین به هر کد ملی به جای اعطای یارانه بنزین به خودروها، اظهار داشت: در حال حاضر توضیح بنزین عادلانه نیست و افرادی از یارانه بنزین برخوردار می‌شوند که فقط دارای خودرو باشند.

وی افزود: البته در این شیوه تخصیص کسانی وجود دارند که تعداد زیادی خودرو در اختیار دارند و به همین نسبت هم از این یارانه بنزین بیشتر برخوردار می‌شوند در حالی که این انرژی باید به صورت مساوی بین مردم تقسیم شود؛ زیرا جز منابع ملی است.

رئیس کمیسیون شوراهای مجلس با بیان اینکه این شیوه توزیع بنزین با نظام توزیع عادلانه یارانه‌ها همخوانی ندارد و باید تغییراتی در آن ایجاد شود، گفت: اگر به ازای هر نفر یک لیتر بنزین بدهیم 90 میلیون لیتر بنزین می‌شود. کسانی که  از این یارانه استفاده کنند می‌توانند آن را مصرف و کسانی که نیازی به آن ندارند می‌توانند از طریق سامانه‌هایی که تعریف می‌شود آن را به فروش برسانند.

وی در ادامه خاطرنشان کرد: توزیع بنزین به هر کد ملی می‌تواند عدالت را در جامعه اجرایی کند و به نفع جامعه و مردم ما مخصوصاً مردم فاقد وسیله نقلیه است.

جوکار در ادامه افزود: ما در شرایط فعلی بنزین را بیش از اندازه مصرف می‌کنیم کسانی که دارایی بیشتری دارند استفاده بیشتری هم از بنزین دارند و کسانی که دارایی و ثروتی ندارند هم از این یارانه برخوردار نمی‌شوند. اگر می‌خواهیم رضایت مردم را داشته باشیم باید این یارانه را به همه مردم اعطا کنیم و از سوی دیگر هم کسانی که استفاده بیشتری از این یارانه دارند باید هزینه بیشتری بابت آن بپردازند.

این نماینده مجلس یازدهم توضیح داد: در زمینه پالایشگاه‌ سازی دولت قبل اعتقادی به این حوزه نداشت و اقداماتی هم که در کشور انجام شد توسط قرارگاه خاتم الانبیا انجام شد و علی رغم اینکه دولت بدهکار به آنها بود از آورده خود استفاده و پالایشگاه خلیج فارس را به بهره ‌برداری رساندند.

رئیس کمیسیون امور داخلی کشور و شوراها ادامه داد ما باید به این نکته توجه کنیم که هرگونه سرمایه‌گذاری در حوزه انرژی و سوخت قطعاً جواب خواهد داد و ثروتی را برای ما خلق خواهد کرد. بنزین و فرآورده‌های نفتی هم مصرف زیاد و هم مشتریان زیادی دارد هرچه به سمت ساخت پالایشگاه برویم نفت خام را تسویه کنیم و به فروش برسانیم قطعاً در این زنجیره سودآوری بالایی نصیب ما خواهد شد.

به پیج اینستاگرام ، کانال تلگرام  و ایتا “واژه” بپیوندید.

خبرهای مرتبط