• کد خبر : 9073
  • سیاسی
  • تاریخ انتشار : 16 اسفند 1400 - 12:21 ق.ظ
  • اندازه فونت

اوکراین: چین آماده میانجی‌گری است

اوکراین: چین آماده میانجی‌گری است

اوکراین معتقد است که پکن خواستار توقف این جنگ با روسیه است، اما منتقدان درباره آن هشدار می‌دهند. این اطمینان خاطر دادن چین، بار دیگر تمرکز بر نقش بالقوه پکن در متقاعد کردن روسیه در عقب‌نشینی را تقویت کرد.

به گزارش واژه، به نوشته روزنامه وال استریت ژورنال، دیپلمات‌ها و تحلیلگران معتقدند که گرچه شی جینپینگ و ولادیمیر پوتین، روسای جمهوری چین و روسیه رابطه‌ای دوستانه دارند و اظهارات علنی چین هم از تلاش آن برای حل مساله حکایت دارد، اما بی‌تجربگی پکن در حل چنین مناقشه‌هایی از موانع پیش‌روی آنها برای غلبه بر این بحران حکایت دارد.

بحث درباره نقش احتمالی پکن به عنوان میانجی، به دنبال صحبت‌های روز شنبه دمیترو کولبا، وزیر امور خارجه اوکراین مبنی بر اینکه اطمینان خاطر یافته که “چین مایل به متوقف کردن این جنگ است” شدت یافت.

وی گفت: دیپلماسی چین، ابزارهای کافی برای تفاوت ایجاد کردن، در اختیار دارد و روی آن حساب می‌کنیم که تلاش‌های آنها موفقیت‌آمیز باشد.

اظهارات وزیر امور خارجه به دنبال گفت‌وگوی اول مارس او با وانگ یی، وزیر امور خارجه چین مطرح شد و مشخص نیست که آیا آنها دوباره صحبت کرده‌اند یا خیر. پکن درباره تلاش‌های دیپلماتیکش اظهارنظری نکرده اما وانگ یی در تماس روز شنبه با آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا بار دیگر به انتقاد از ایالات متحده پرداخت.

خبرهای مرتبط