• کد خبر : 6902
  • محیط زیست
  • تاریخ انتشار : 14 آذر 1400 - 12:15 ق.ظ
  • اندازه فونت

احتمال نزدیک شدن حیوانات وحشی به مناطق مسکونی

احتمال نزدیک شدن حیوانات وحشی به مناطق مسکونی

معاون محیط طبیعی اداره کل حفاظت محیط زیست آذربایجان شرقی گفت: با توجه به تغییرات جوی و برودت هوا، امکان نزدیک شدن حیوانات وحشی به مناطق مسکونی برای دستیابی به غذا و پناه وجود دارد.

به گزارش واژه، داود غنی پور با اشاره به اینکه نیرو‌های یگان و کارشناسان محیط طبیعی حفاظت محیط زیست استان همزمان با برودت هوا در آماده باش کامل قرار دارند، گفت: احتمال نزدیک شدن حیوانات وحشی به مناطق مسکونی و روستایی برای یافتن غذا و پناه در روزهای آتی وجود دارد.
وی افزود: براساس آموزه‌های دینی، عقیدتی و فرهنگی هرگونه رفتار خشونت آمیز با حیوانات امری مذموم و ناپسند بوده و در عین حال دخالت در نظم اکوسیستم ها و اجزای تنوع زیستی می تواند مشکلات اکولوژیک و تهدیدات زیستی، جمعیتی و رفتاری وحوش را به دنبال داشته باشد.
وی با اشاره به ممنوعیت هرگونه آسیب به حیات وحش و جرم انگاری مسئله در مراجع قضایی، از عموم شهروندان تقاضا کرد ضمن خودداری اکید از هرگونه غذارسانی بدون هماهنگی و کسب نظرات کارشناسی و مجوز سازمان حفاظت محیط زیست، از تماس با حیات وحش به دلایل آسیب های احتمالی به خود فرد و تنوع زیستی با توجه به مسائل اکولوژیک، رفتارشناسی و بیماریهای مشترک من جمله آنفولانزای فوق حاد پرندگان، هاری و … خودداری کنند.
 وی در این زمینه از مردم خواست هرگونه مشاهده حیوانات وحشی در جوار و یا داخل مناطق مسکونی و هرنقطه ای غیر از زیستگاههای طبیعی و همچنین تصادفات جاده، تخلفات شکار و صید و موارد مشابه را با شماره تلفن های 04133343513 و 1812 و 1540 و یا به نزدیکترین اداره یا پاسگاه حفاظت محیط زیست، اطلاع داده و به هیچ عنوان شخصاً نسبت به مدیریت مسئله اقدام نکنند.
معاون محیط طبیعی حفاظت محیط زیست استان با تاکید بر رعایت اصل حفاظت از امنیت زیستی و زیستگاهی حیات وحش و تشکر از مراجع محترم قضایی در برخورد قاطع با تخلفات مرتبط با حوزه تنوع زیستی و زیستگاههای استان گفت: امیدواریم روز به روز با ارتقای سطح دانش عمومی و افزایش مشارکت های مردمی در امر حفاظت و همکاری با کارشناسان و مامورین اجرایی سازمان، شاهد تغییرات اساسی در نگرش عمومی و به تبع آن بهبود وضعیت زیستمندان و زیستگاههای طبیعی استان باشیم.

خبرهای مرتبط