• کد خبر : 10003
  • سیاسی
  • تاریخ انتشار : 17 بهمن 1401 - 5:47 ب.ظ
  • اندازه فونت

اتهام زنی باکو علیه ایران درباره حادثه حمله به سفارت

اتهام زنی باکو علیه ایران درباره حادثه حمله به سفارت

سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری آذربایجان مدعی شد طرف ایرانی قصد ندارد گام‌های مشخص در ارتباط با حمله مسلحانه اخیر به سفارت باکو در تهران بردارد.

به گزارش واژه، آیخان حاجی‌زاده سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری آذربایجان در نشست خبری اختصاصی درباره جزئیات حمله مسلحانه اخیر در سفارت این کشور در تهران، به اتهام‌زنی علیه ایران پرداخت و مدعی شد «طرف ایرانی قصد ندارد گام‌های مشخص در ارتباط با حمله تروریستی به سفارت جمهوری آذربایجان بردارد».

در ادامه تلاش‌های باکو برای تنش‌زایی در روابط با تهران و به‌رغم آن که انگیزه عامل این حمله شخصی اعلام شد، این مقام جمهوری آذربایجان گفت: نمی‌توانیم از قبل بگوییم اگر ایران همچنان هیچ کاری انجام ندهد، اقدامات در چه جهتی انجام خواهد شد. برخورد نامتناسب پلیس و این حقیقت که با این فرد (فرد مسلح) به عنوان تروریست برخورد نمی‌شود، یک بار دیگر نشان می‌دهد که طرف ایرانی قصد ندارد گام‌های مشخص در ارتباط با این حمله تروریستی بردارد. این مایه تاسف است.

پیش‌تر جمهوری آذربایجان به بهانه این حمله سفارت خود در تهران را تخلیه و هشدار سفر به ایران صادر کرد. همچنین علی‌رغم آن‌که ایران پیشنهاد داده تا با باکو در زمینه پیگیری این حادثه همکاری نزدیکی داشته باشد، وزارت خارجه جمهوری آذربایجان در بیانیه‌ای ایران را به انفعال و عدم همکاری متهم کرد.

وزارت امور خارجه جمهوری آذربایجان چهارشنبه (۱۲ بهمن) در بیانیه‌ای تنش‌زا اعلام کرد که از تمامی بسترهای بین‌المللی برای محکومیت این حادثه که باکو آن را تروریستی خوانده و همچنین محکومیت عامل آن استفاده خواهد کرد.

به گزارش واژه، وزارت خارجه جمهوری آذربایجان صبح جمعه (هفتم بهمن) از حمله مسلحانه به سفارت این کشور در تهران خبر داد که در پی آن یک دیپلمات این کشور کشته و دو دیپلمات دیگر هم مجروح شدند. این وزارتخانه همچنین سید عباس موسوی سفیر ایران در باکو را احضار کرد.

ناصر کنعانی سخنگوی وزارت امور خارجه پس از این حادثه ضمن محکوم کردن اقدام مسلحانه در ورودی سفارت جمهوری آذربایجان در تهران، از دستگیری ضارب خبر داد و گفت که نتیجه بررسی‌های اولیه، حاکی از انگیزه‌های شخصی در ورای این اقدام است و از رسانه‌ها خواست از گمانه زنی بپرهیزند.

حسین امیرعبداللهیان نیز در پی این حادثه با جیحون بایراموف در این رابطه تلفنی گفت‌وگو کرد و ضمن محکوم کردن حمله مسلحانه به سفارت جمهوری آذربایجان، پیشنهاد کرد برای روشن شدن ابعاد مختلف حادثه، نهادهای امنیتی دو کشور در همکاری نزدیک با یکدیگر، موضوع را پیگیری و بررسی کنند.

 

به پیج اینستاگرام و کانال تلگرام “واژه” بپیوندید.

خبرهای مرتبط