• کد خبر : 12145
  • اجتماعی
  • تاریخ انتشار : 7 شهریور 1402 - 11:59 ق.ظ
  • اندازه فونت

۸۳ طرح کشاورزی، آب و خاک آذربایجان‌شرقی بهره‌برداری شد

۸۳ طرح کشاورزی، آب و خاک آذربایجان‌شرقی بهره‌برداری شد

در سومین روز از هفته دولت تعداد ۸۳ عنوان طرح تولید، عمرانی، خدماتی در بخش کشاورزی، آب و خاک آذربایجان شرقی به طور همزمان در شهرستان های تبریز، سراب، کلیبر، شبستر و خداآفرین افتتاح و مورد بهره برداری قرار گرفت.

به گزارش واژه، برای اجرای این تعداد طرح حدود ۶۰ هزار میلیارد ریال توسط بخش خصوصی و دولت سرمایه گذاری شده است که با بهره برداری از آنها زمینه اشتغال یکهزار ۲۵۰ نفر به صورت مستقیم و حدود پنج هزار نفر به طور غیرمستقیم و تثبیت شغلی فراهم شد.

تعداد خانوارهای بهره بردار از طرح های یاد شده ۲ هزار و ۸۸۵ خانوار است.

افزایش سهم اشتغال کشاورزی در آذربایجان شرقی از هفت درصد به ۲۰ درصد 

استاندار آذربایجان شرقی در مراسم افتتاح این طرح ها با تاکید بر اینکه بخش خصوصی استان در حوزه کشاورزی ورود بسیار خوب داشته است، گفت: پیشتر زمینه های سرمایه گذاری در حوزه صنعت و تولیدات صنعتی متمرکز بود که در ۲ سال گذشته استقبال سرمایه گذاران از طرح های کشاورزی رو به افزایش گذاشته و این خبری مسرت بخش برای اقتصاد منطقه است.

عابدین خرم با بیان اینکه اجرای طرح های کشاورزی آذربایجان شرقی به صورت مبنایی پیش می رود، اظهار کرد: بر همین اساس سهم این بخش از اشتغال استان که تا ۲ سال قبل حدود هفت درصد بود، امسال به ۲۰ درصد افزایش پیدا کرده است.

وی افزایش بازدهی تولید، مکانیزاسیون و جهش های قابل توجه در تولیدات مخصولات گلخانه ای را از نتایج مهم رشد سرمایه گذاری بخش خصوصی در حوزه های کشاورزی اعلام کرد و خواستار توجه بیشتر این وزارتخانه در قابل اعطای تسهیلات بانکی به بهره برداران کشاورزی شد.

خرم وجود بهره برداران و کشاورزان متعهد را یکی از مزیت های بسیار مهم حوزه کشاورزی آذربایجان شرقی دانست و با تاکید بر حمایت دولت از این تولیدگران امنیت غذایی کشور، از تلاش مدیریت استان برای مهاجرت معکوس به روستاها خبر داد و یادآور شد: این موضوع با حساسیت خاصی از سوی استانداری پیگیری می شود.

وی ادامه داد: اینکه در ۲ سال گذشته و با روی کار آمدن دولت سیزدهم حجم تولیدات بخش کشاورزی آذربایجان شرقی افزون بر ۲ میلیون تن افزایش پیدا کرده است، موضوع بسیار مهم و در ارزیابی های اقتصادی تحولی عمیق در اقتصاد منطقه است که باید با ارایه تسهیلات بانکی نسبت به حمایت از تولیدکنندگان این بخش اقدام شود.

خرم توجه به کشاورزی صنعتی و درآمدزا را از اولویت های محوری مدیریتی استان برای توسعه همه جانبه برشمرد و گفت: باید کشاورزان و فعالان این بخش نسبت به توسعه صادرات و تولیدات صادرات محور اهتمام داشته باشند چون بخش کشاورزی امنیت ساز است.

سرمایه گذاری یکصد هزار میلیارد ریالی بخش خصوصی در بخش کشاورزی آذربایجان شرقی

رییس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان شرقی نیز در این مراسم از سرمایه گذاری یکصد هزار میلیارد ریالی بخش خصوصی در این بخش در یک سال گذشته خبر داد و یادآور شد: این حجم سرمایه گذاری در کشاورزی استان تاکنون سابقه نداشته است و این نشانه وجود امنیت کامل در استان بوده که به همت استانداری حاصل شده است.

اکبر فتحی رشد تولیدات کشاورزی در ۲ سال گذشته را نشان دهنده توجه ویژه دولت به بخش کشاورزی دانست و ادامه داد: این در حالی است که بارندگی های ۲ سال گذشته نسبت به گذشته به میزان یک چهارم کاهش داشته و تبخیر منابع آبی نیز چهار برابر شده است.

وی افزایش چشم گیر تولید گندم، افزایش سه میلیونی جوجه ریزی ، تولیدات بخش دیمزارها، خرید ۴۰۰ تنی گندم و رشد ۳۰۰ درصدی نسبت به سال ۱۳۹۹ با وجود منابع محدود را از دستاوردهای مهم دولت سیزدهم در بخش کشاورزی آذربایجان شرقی عنوان کرد.

فتحی با بیان اینکه تولیدات گلخانه ای آذربایجان شرقی رتبه اول کشور را در اختیار دارد، ادامه داد: در ۲ سال گذشته یکصد هکتار به اراضی گلخانه ای استان اضافه شده است و اکنون نیز یکصد هکتار در دست اقدام است که دارای پیشرفت های فیزیکی ۲۰ تا ۹۰ درصدی هستند.

وی گفت: در ۲ سال گذشته استقبال سرمایه گذاران از بخش کشاورزی رو به تزاید گذاشته است.

افتتاح فاز ۲ خوراک دام و طیور تبریز با سرمایه گذاری بیش از دو هزار میلیارد ریال و اشتغال زایی ۲۵ نفر، سامانه آبیاری کم فشار روستای اسلام آباد شهرستان سراب با سرمایه گذاری حدود ۳۸ میلیارد ریالی، غاز اول مجتمع زنجیره مرغ گوشتی شهرستان شبیتذر با سرمایه گذاری ۴۹۸ میلیارد ریال و اشتغال ۲۰۰ نفری، فاز اول شهرک گلخانه ای کلیبر با سرمایه گذاری بیش از ۱۵ میلیارد ریال و شبکه آبیاری تحت فشار بارانی روستای ابراهیم سمیع شهرستان خداآفرین با حجم سرمایه گذاری ۱۴ میلیارد ریالی از جمله طرح های افتتاح شده امروز بود.

به پیج اینستاگرام ، کانال تلگرام  و ایتا “واژه” بپیوندید.

خبرهای مرتبط