• کد خبر : 13993
  • فرهنگی
  • تاریخ انتشار : 15 آبان 1402 - 12:48 ق.ظ
  • اندازه فونت

۵۰۰ ناشر و ۴۰ هزار عنوان کتاب در هجدهمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تبریز

۵۰۰ ناشر و ۴۰ هزار عنوان کتاب در هجدهمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تبریز

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان‌شرقی از حضور 500 ناشر و 40 هزار عنوان کتاب در هجدهمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تبریز خبر داد و گفت: یک هزار و ۲۶۳ عنوان مجوز کتاب در استان صادر شده است.

به گزارش واژه، محمدحسین بلاغی، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان‌شرقی ظهر امروز در نشست خبری خود به مناسبت هجدهمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب اظهار کرد: از همه رسانه‌های استان تشکر می‌کنم که همگی به مساله غزه وارد شدند زیرا مساله فلسطین یک مساله انسانی است.

وی با اشاره به روز فرهنگ عمومی(۱۴ آبان‌ماه) گفت: این روز در سال ۸۷ مصوب شد و به روز فرهنگ عمومی نامیده شده است. از همه کنشگران مساله فرهنگ عمومی تشکر می‌کنم و امید دارم پایدار در این راه باشند.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان افزود: رسانه‌ها همیشه یک پای ثابت در فرهنگ عمومی تبریز و هر کاری که در این دستگاه انجام می‌شود هستند.

دنبال آمار در نمایشگاه بین‌المللی کتاب نیستیم

وی با تاکید بر اینکه ما به دنبال آمار در نمایشگاه بین‌المللی کتاب نیستیم، گفت: تمام ارکان اداره‌کل و وزارت همه تلاش خود را کرده‌اند تا این نمایشگاه به خوبی برگزار شود و قطعا بعد از نمایشگاه از این سختی‌ها و راهی پرپیچ و خمی که برای برگزاری نمایشگاه گذراندیم حرف خواهیم زد.

بلاغی خاطرنشان کرد: همه نسل استان از نمایشگاه کتاب خاطره خوبی دارند زیرا یک محیطی برای کنش فرهنگی شده است؛ زیرا علاوه بر خرید کتاب، در محیط کتاب تنفس خواهند کرد و ساعاتی در محیط فرهنگی حاضر خواهند بود.

وی ابراز کرد: نمایشگاه با یک توقفی روبه‌رو شده بود زیرا دو سال درگیر پاندمی کرونا شده است ولی امسال برگزاری این نمایشگاه جزو ارکان ما قرار گرفت.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان بیان داشت: نمایشگاه کتاب تبریز در حقیقت مهم‌ترین رویداد فرهنگی استان در سال ۱۴۰۲ در کنار کارهای بی‌شمار فرهنگی است.

وی با اشاره بر اینکه کتاب موضوعی است که همه اقشار جامعه را درگیر می‌کند، گفت: توسعه و نشر فرهنگ کتاب، تسهیل و دسترسی به آخرین و جدیدترین کتاب‌ها، حضور بهترین و اصلی‌ترین ناشران،اجرای برنامه‌های فرهنگی، تبدیل از محل فروش کتاب به جشنواره فروش کتاب از جمله اهداف ما در برگزاری نمایشگاه است.

 فضا مجازی ما را به خود داناپنداری کاذب برده است

بلاغی متذکر شد: فضا مجازی همه ما را به خود داناپنداری کاذب برده است ولی کتاب یک اطلاعات و دانش قوی است.

برگزاری نمایشگاه‌های کتاب به صورت یکپارچه 

وی با بیان اینکه در کنار نمایشگاه کتاب یازدهمین نمایشگاه استانی مطبوعات، اولین نمایشگاه بین‌المللی حوزه البسه و پوشاک حجاب برگزار خواهد شد، گفت: نمایشگاه به صورت فروش یکپارچه برای اولین بار در کشور در تبریز اجرا خواهد شد؛ یعنی هر سال برخی ناشران ملی و استانی حضور داشتند ولی گاها حضور ناشران برتر کم رنگ دیده می‌شد از این‌رو همه مشکلات احصا شد و امسال هیچ کدام از اینها دیده نخواهد شد.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان گفت: وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تصمیم گرفته تا نمایشگاه‌های کتاب خود را به صورت فروش یکپارچه داشته باشد نه اینکه ناشرمحور باشد.

وی خاطرنشان کرد: روایت آذربایجان، پاویون غزه با حضور افرادی از لبنان و فلسطین، کنگره ۱۰ هزار شهید، حوزه کودک و ده‌ها موضوعات جنبی دیگر در کنار نمایشگاه کتاب برپا خواهد شد.

بلاغی ادامه داد: نمایشگاه روز چهارشنبه از صبح آغاز به کار کرده و به مدت ۵ روز طول خواهد کشید.

 یازدهمین نمایشگاه مطبوعات

وی بیان کرد: یازدهمین نمایشگاه مطبوعات نیر در کنار نمایشگاه کتاب برگزار خواهد شد چرا که آذربایجان‌شرقی یکی از قطب‌های رسانه است و این را در ارزیابی و تعداد رسانه‌های استان می‌توان یافت.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان افزود: نمایشگاه رسانه نیز یکی از ضروریات جامعه است و حداقل ۸۰ رسانه در این نمایشگاه حضور خواهند داشت.

وی بیان کرد: نمایشگاه مطبوعات یک ریال اعتبار ندارد و به همت اداره کل و خود رسانه‌ها برگزار می‌شود ۱۴ مورد غرفه‌ مطبوعات به صورت بزرگ و مابقی ۱۲ متری است.

نمایشگاه بین‌المللی حجاب تبریز

وی به نمایشگاه بین‌المللی حجاب تبریز در حوزه مُد و لباس مبتنی بر البسه حجاب در کنار نمایشگاه کتاب اشاره کرد و گفت: این نمایشگاه برای اولین بار بزرگترین نمایشگاه‌های حجاب کشور است به طوریکه ۱۰۰ برند و تولیدکننده داخلی حضور خواهند داشت و متاسفانه از استان ما سهم زیادی نبود و بیش از ۹۰ درصد از استان‌های دیگر هستند.

بلاغی تصریح کرد: کارگاه‌هایی هم در این نمایشگاه وجود دارد که محصولات حجاب و عفاف با تخفیفات مناسب در حال تولید هستند و به عرضه فروش خواهند گذاشت.

بلاغی ابراز کرد: بخش جنبی نمایشگاه حجاب به اندازه بخش اصلی جدی دیده می‌شود؛ موضوع عفت همگانی است زیرا دشمن می‌خواهد در قالب حجاب‌زدایی به عفاف‌زدایی بپردازد.

وی گفت: ما ابتدا باید محصول خوب ارائه کنیم؛ رسانه‌ها باید سکوهای حجاب را از همه مدیران و خود بنده مطالبه کنند.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان افزود: اگر مفهوم حجاب را به خوبی ارائه دهیم، اثرات خوبی خواهیم دید، به طوریکه باید نوع بیان و زبان و همدلی‌مان را نشان دهیم.

وی گفت: مساله بی‌حجابی و کشف حجاب به شکلی نیست که مردم را دچار چالش کند و قطعا محیط نمایشگاه یک محیط حجاب خواهد بود.

بلاغی ابراز کرد: خود نمایشگاه حجاب، یک بن مخصوص خواهد داشت.

صدور یک هزار و ۲۶۳ عنوان مجوز کتاب در آذربایجان شرقی

وی به صدور  یک هزار و ۲۶۳ عنوان مجوز کتاب در استان اشاره کرد و گفت: برخی کتاب‌ها اصلا کتاب نیستند و در حال کتاب‌سازی هستند.

وی گفت: چیدمان نمایشگاه را به شکلی کرده‌ایم که تمام بازدیدکنندگان ابتدا کتاب‌های ناشران استان را ببییند و بعد وارد خرید یکپارچه شوند.

بلاغی گفت: بالغ بر ۵۰۰ ناشر و ۴۰ هزار عنوان کتاب در نمایشگاه کتاب حضور خواهند داشت.

میزان تخفیف در نمایشگاه کتاب تبریز

وی به تخفیفات کتاب در نمایشگاه اشاره کرد و گفت: تخفیف ۱۰ تا ۱۵ درصد در کتاب‌ها وجود خواهد داشت و همچنین بُن حمایتی امسال متفاوت‌تر از سال‌های دیگر است یعنی بُن کتاب براساس خرید ارائه خواهد شد به عبارتی برای همه بُن اختصاص خواهد یافت ولی مبتنی بر کتابی که خرید خواهید کرد.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان افزود: کتب دانشجویی و تالیفی بیشترین بُن حمایتی را خواهد داشت.

وی خاطرنشان کرد: ۶۰ صندوق در نمایشگاه کتاب خواهد بود که به نظر می‌رسد پاسخگو خواهد بود.

بلاغی گفت: تمام کتاب‌ها در نمایشگاه کتاب به صورت مجازی هم به فروش خواهد رسید.

به پیج اینستاگرام ، کانال تلگرام  و ایتا “واژه” بپیوندید.

خبرهای مرتبط