• کد خبر : 10682
  • فرهنگی
  • تاریخ انتشار : 14 تیر 1402 - 10:37 ب.ظ
  • اندازه فونت

کتاب «مقولات تئاتری» در تبریز رونمایی شد

کتاب «مقولات تئاتری» در تبریز رونمایی شد

کتاب «مقولات تئاتری؛ مجموعه مقالات و نوشتارهایی در باب آیین‌ها و هنرهای نمایشی» به قلم سیروس مصطفی، شامگاه سه شنبه با حضور مدیران فرهنگی و هنری در تالار تئاتر شهر تبریز رونمایی شد.

به گزارش واژه، کتاب مقولات تئاتری مشتمل بر هشت نوشتار پژوهشی- نظری پیرامون تئاتر و آیین‌های نمایشی، به شرح 4 مقاله (به همراه ترجمه ترکی دو تا از مقالات) و 4 نوشتار نمایشی به قلم سیروس مصطفی است که با هدف توجه به حوزه پژوهش در هنر- بخصوص مسئله‏‌شناسی پژوهش در هنر- به رشتۀ تحریر درآمده و مقولات تخصصی همچون «تعزیۀ شیر در تبریز» به همراه معرفی این آیین نمایشی و اشاره به مستندات تاریخی آن، «نگاهی مقایسه‌ای به دسته‌بندی نمایش‌های ایرانی»، «پنجاه سال از تئاتر تبریز»؛ به عنوان سرچشمۀ تئاتر ایران،«نمایش بیرونی از دیروز تا امروز»، «نکاتی چند پیرامون مجسمه تئاتر»، «نگاهی به آیین شمنیسم و نمایش فولکلوریک «چمچه خاتین»[خاتون]»، با معرفی ویژگی‌ها و رمزگشایی عناصر به کار برده شده در این گونۀ نمایشی و.. را در بر‌می‌گیرد و نویسنده سعی کرده است ضمن ارائه نگاهی نو در عرصه هنر پژوهشی هنرهای نمایشی، تجارب تئاتری خود را با مخاطب به اشتراک بگذارد.

سیروس مصطفی یکی از چهره‌های تئاتر استان است که تجربه سال‌ها حضور در صحنه‌های ملّی و بین‌المللی تئاتر و تدریس در مراکز آموزشی- دانشگاهی را نیز دارد و یکی از مهم‌ترین فعالیت‌های وی در حوزه هنرهای نمایشی، تمرکز روی آیین‌ها و سنت‌های نمایشی بومی و پژوهش‌های تئاتری است.

کتاب‌هایی همچون «منتشا؛ ریشه‌یابی نمایش‌هایی از فولکلور آذربایجان»، مجموعۀ سه جلدی «تبریز تیاتر»(برگزیدۀ آثار نخستین جشنوارۀ ملی نمایشنامه نویسی میرزا آقا تبریزی)، بخشی از فعالیت‌های پژوهشی- نوشتاری او در کنار فعالیت‌های اجرایی- صحنه‌ای و کارنامه هنری ایشان است.

کتاب «مقولات تئاتری» در قطع رقعی و در 192 صفحه با شمارگان یک هزار نسخه به زیور طبع آراسته شده است و علاقمندان می‌توانند در تبریز از کتابفروشی حامد»پ نسبت به تهیه آن اقدام کنند.

حوزه پژوهشی فرهنگی و هنری در آذربایجان شرقی مغفول مانده است

نویسنده کتاب مقولات تئاتری  در آیین رونمایی و جشن امضای کتاب عنوان کرد: حوزه پژوهشی فرهنگی و هنری در استان آذربایجان شرقی مغفول مانده از همین رو نیازمند تقویت این مهم هستیم.

سیروس مصطفی اظهار کرد: متاسفانه در عرصه تئاتر حوزه پژوهشی کمی مغفول مانده است، ما اگر بخواهیم به تئاتر تبریز خدمت کنیم باید ابتدا چند پاشنه آشیل موجود را مد نظر قرار داده و بر روی آنها تمرکز کنیم.

وی در ادامه سخنان خود ابراز کرد: به نظر میرسد ما اگر بتوانیم ابتدا در حوزه پژوهشی در عرصه تئاتر اقدامات جدی و در خورشانی انجام دهیم با موفقیت‌های بیشتری همراه خواهیم شد، پس از آن ما باید فرهنگ خود را شناسایی کرده و با درکی از واقعیت‌های جامعه در راستای تولید محتواهای ارزنده گام برداریم و نهایتا  به سراغ مراحل بعدی رویم.

نویسنده کتاب مقولات تئاتری عنوان کرد: حوزه پژوهشی فرهنگی و هنری در استان آذربایجان شرقی مغفول مانده از همین رو نیازمند تقویت این مهم هستیم.

مصطفی در بخش دیگری از سخنانش مطرح کرد: طراحی روی جلد این کتاب با همکاری یکی از هنرمندان بنام تبریزی صورت گرفته است، می‌توان گفت تنها طرح روی جلد این اثر نیازمند رمزگشایی بوده و می‌توان در خصوص آن مباحثی بیشتر جمع آوری کرد.

وی با بیان اینکه تنها راهمان این است که تئاتر را بیشتر از هر موضوعی دریابیم، ادامه داد: اگر سیاست‌گذاری‌ها در حوزه نمایشنامه نویی به سمت و سوی پاشنه آشیل‌های ذکر شده سوق داده شود طبیعتا می توان آثار آن را به خوبی مشاهده کرد، چاره ما این است که به تئاتر تبریز بیندیشیم.

مصطفی در پایان سخنان خود خاطر نشان کرد: ما به تئاتر تبریز باید رسیدگی کنیم تا به جایگاه والای خود دست یافته و همواره نامش در رده های نخستین قرار گیرد.

 

به پیج اینستاگرام ، کانال تلگرام  و ایتا “واژه” بپیوندید.

 

خبرهای مرتبط