• کد خبر : 6393
  • محیط زیست
  • تاریخ انتشار : 26 آبان 1400 - 2:10 ب.ظ
  • اندازه فونت

پیش‌بینی برداشت بیش از ۷۴۱هزار تن گندم در آذربایجان‌شرقی

پیش‌بینی برداشت بیش از ۷۴۱هزار تن گندم در آذربایجان‌شرقی

رییس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان‌شرقی اعلام کرد: پیش‌بینی ما این است که در سال زراعی پیش رو ۷۴۱ هزار و ۶۱۶ تن گندم از اراضی زیر کشت دیم و آبی در این استان برداشت شود.

به گزارش واژه، اکبر فتحی با اشاره به اینکه امسال تاکنون ۳۰.۱ میلی متر بارندگی در آذربایجان شرقی ثبت شده که این رقم پارسال ۳۳.۷ میلی متر بود، اظهار کرد: امسال ۶۷ هزار و ۲۰۰ هکتار از اراضی زیر پوشش کاشت گندم آبی و ۳۹۰هزار هکتار کاشت کندم به صورت دیم بوده است.

وی افزود: میزان برداشت گندم آذربایجان شرقی در سال زراعی گذشته ۴۷۶ هزار تن بود، اما امسال با وجود کاهش بارندگی، پیش بینی می کنیم که افزایش تولید داشته باشیم.

رییس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان شرقی همچنین مقدار بذر توزیع شده گندم در آذربایجان شرقی را ۱۱ هزار و ۳۵ تن در سال زراعی جاری اعلام کرد.

فتحی با اشاره به مشکلات و موانع تولید گندم در آذربایجان شرقی گفت: کاهش نزولات جوی و پراکنش نامناسب آن، خشکسالی، وقوع سرمازدگی سالیانه بدون پوشش برف در سطح استان، سطح پایین مساعدت و حمایت بیمه ای، مساعدت در تغذیه گیاهی جهت کاهش تنش های خشکسالی  اجرای کشاورزی حفاظتی و پایین بودن ضریب نفوذ بذر اصلاح شده در مزارع گندم از جمله مشکلات این حوزه هستند.

وی ادامه داد: عدم مصرف کودهای فسفاته، پتاسه و ازته متناسب با توصیه محققین در زمان کشت، ضعیف بودن ارائه تسهیلات سرمایه در گردش توسط بانک های عامل، عدم رعایت تناوب زراعی در گندم و عملی نشدن الگوی کشت در استان، عدم تامین و تخصیص به موقع آب آبیاری برای مزارع گندم آبی و نیمه آبی و اجرای دقیق برنامه الگوی کشت بویژه در پایاب سدهای استان و شارژ چاه های عمیق از مهر تا مهر از دیگر موانع و مشکلات کشت گندم در آذربایجان شرقی است.

آذربایجان شرقی تا همین چند دهه قبل به عنوان انبار غله ایران معروف بود، اما خشکسالی های مداوم و ضعف مکانیزاسیون موجب افت جایگاه آن در این زمینه شده است.

خبرگزاری ایرنا

خبرهای مرتبط