• کد خبر : 10542
  • سیاسی
  • تاریخ انتشار : 12 تیر 1402 - 1:00 ب.ظ
  • اندازه فونت

نشست سخنگوی وزارت خارجه؛ از واکنش به مرخصی رابرت مالی تا توصیه به دولتمردان فرانسه

نشست سخنگوی وزارت خارجه؛ از واکنش به مرخصی رابرت مالی تا توصیه به دولتمردان فرانسه

سخنگوی وزارت امور خارجه به دولتمردان فرانسوی توصیه کرد که صداهای معترضان را بشنوند و از به کارگیری خشونت مفرط اجتناب و به خواسته‌های قانونی معترضان توجه کنند و توصیه‌‌هایی که به دیگران گفته‌اند را آویزه گوش خود کنند.

به گزارش واژه،ناصر کنعانی سخنگوی دستگاه دیپلماسی جمهوری اسلامی ایران امروز (دوشنبه) ۱۲ تیر ماه در نشست هفتگی با خبرنگاران به تشریح آخرین تحولات در حوزه سیاست خارجی پرداخت.

* شاهد تحولات بسیار مهم و فراگیری در فرانسه هستیم و اعتراض به خشونت مفرط و غیرضروری پلیس فرانسه صورت گرفت.
* توصیه‌هایی که به دیگران می‌کنند و مواضع حکیمانه‌ای که از موضع یک کشور رعایت‌کننده تمام‌عیار حقوق‌بشر به دیگران می‌کنند، در حق معترضان فرانسوی رعایت کنند.
* صداهای معترضان را بشنوند از به کارگیری خشونت مفرط اجتناب و به خواسته‌های قانونی آن‌ها توجه کنند و به توصیه‌‌هایی که به دیگران گفته‌اند را آویزه گوش خود کنند.
* آنچه در ارتباط با ایران رخ داد بخش قابل توجهی ناشی از مداخلات تحریک آمیز کشورهای مختلف بود که به جای توصیه به آرامش توصیه به خشونت داشتند.
* درخواست می‌کنیم همان توصیه‌ها را مدنظر قرار داده و صدای شهروندان را بشنوند و از رفتارهای توأم با خشونت و تبعیض نژادی پرهیز کنند.
واکنش به مرخصی «رابرت مالی»
* در ارتباط با موضوعات داخلی دیگر کشورها اظهارنظر نمی‌کنیم.
* آنچه برای ما مهم است سیاست‌ها و رویکردهای کشورها و مشخصا آمریکاست نه اشخاصی که در گفت‌وگوها دولت آمریکا را نمایندگی می‌کنند.
* این‌گونه به نظر می‌رسد هر فردی مجری سیاست‌‌های حاکمیت و نظام خودش است و تغییر افراد نمی‌تواند تغییر چندانی در تغییر سیاست‌ها ایفا کند.
توضیح درباره سفر امیرعبداللهیان به باکو
* اهمیت اجلاس وزرای خارجه عدم تعهد بر کسی پوشیده نیست.
* در گفت‌وگوی تلفنی اخیر وزیر خارجه جمهوری آذربایجان تأکید زیادی بر ضرورت مشارکت ایران در عالی‌ترین سطح در این اجلاس داشت.
* ایران به دلیل اهمیتی که برای این جنبش و روابط دوجانبه با جمهوری آذربایجان قائل است و هم در پاسخ به دعوت و تأکید همتای آذری برای مشارکت فعال، امیرعبداللهیان در رأس هیأتی در اجلاس شرکت خواهد کرد.
* دیدار امیرعبداللهیان با همتای آذربایجانی دوجانبه انجام خواهد شد و دیدارهای دیگری هم در حاشیه اجلاس برگزار خواهد شد.
* فضای مناسبات بین دو کشور با اقدامات دیپلماتیکی که صورت گرفته و تبادل هیأت‌ها می‌توانیم تأیید کنیم که فضا به نحو قابل توجه و ملموسی مثبت است و سفر وزیر خارجه و دیدارها و گفت‌وگوهایش در باکو می‌تواند شتاب بیشتری به این روند مثبت و رو به رشد در روابط دو کشور ایفا کند.
دولت سوئد مانع تکرار اقدامات اهانت‌آمیز شود
* سوئد صدای بلند مسلمان جهان را شنیده و دریافت کرده است.
* اهانت به مقدسات اسلامی اهانت به همه کسانی است که به ارزش‌های دینی و آیین سماوی پایبند هستند.
* اقدامی که انجام شد کاملا غیرقانونی است.
* عذرخواهی دولت سوئد به تنهایی کافی نیست جبران این اهانت ضرورت دارد و اینکه دولت سوئد مانع تکرار این اقدامات اهانت آمیز شود.
* انتظار داریم دولت سوئد به اقدامات بازدارنده خود جدیت ببخشد و شاهد چنین اقداماتی نباشیم.

ناصر کنعانی سخنگوی دستگاه دیپلماسی جمهوری اسلامی ایران امروز (دوشنبه) ۱۲ تیر ماه در نشست هفتگی با خبرنگاران به تشریح آخرین تحولات در حوزه سیاست خارجی پرداخت.

سخنگوی وزارت خارجه درباره هفته بازخوانی و افشای حقوق بشر آمریکایی اظهار داشت: ۱۲ تیر سالروز حمله بی‌رحمانه و ددمنشانه رژیم آمریکا به هواپیمای مسافربری شماره ۶۵۵ شرکت هواپیمایی ایران ایر است که در آن ۲۹۸ مسافر و خدمه هواپیما از جمله ۶۶ کودک زیر ۱۳ سال بر فراز آسمان خلیج فارس مورد اصابت قرا گرفته و به شهادت رسدیند. دولت آمریکا هیچ موقع در ارتباط با این جنایت هولناک عذرخواهی نکرد و به فرمانده ناو آمریکایی که فرمان شلیک را به این هواپیما صادر کرد مدال شجاعت داد.

کنعانی اضافه کرد: این جنایت هولناک نشان داد رژیم آمریکا علیرغم همه ادعاهای حقوق بشری برای رسیدن به اهداف نامشروع خودش از ارتکاب هیچ گونه جنایتی ابایی نمی‌کند. این لکه ننگ هیچگاه از دامان رژیم آمریکا پاک نخواهد شد و ملت ایران هیچگاه این جنایت هولناک را که همزمان با حمایت تمام عیار آمریکا از رژیم متجاوز بعثی در جنگ ۸ ساله صورت گرفت فراموش نمی‌کند و در کنار آن  تحریم‌های ظامانه و ترورهای ناجوانمردانه و صدهها جنایت دیگر را فراموش نخواهد کرد. وی یاد این شهدا را گرامی داشت.

کنعانی درباره اوضاع جاری در فرانسه و اینکه ماکرون دستور محدود شدن شبکه‌های اجتماعی و بحث قطع اینترنت در برخی نقاط فرانسه اظهار داشت: شاهد تحولات بسیار مهم و فراگیری در فرانسه هستیم و زمینه آن شلیک مستقیم پلیس فرانسه به سر یک نوجوان ۱۷ ساله فرانسوی و از جامعه مهاجران مقیم فرانسه بود که شلیک به فاصله کمتر از یک متر به سر این نوجوان انجام و منجر به قتل آن شد و شاهد آغاز مجدد موج اعتراضات گسترده اجتماعی و سیاسی در فرانسه هستیم.

وی گفت: اعتراض به خشونت مفرط و غیرضروری پلیس فرانسه صورت گرفت. طبیعی است ایران مبتنی بر رصد تحولات بین‌المللی تحولات فرانسه را با دقت دنبال می‌کند. موضع رسمی و شفاف خود را در این ارتباط اعلام کردیم.

کنعانی ادامه داد: توصیه‌هایی که به دیگران می‌کنند و مواضع حکیمانه‌ای که از موضع یک کشور رعایت کننده تمام عیار حقوق بشر به دیگران می‌کنند در حق معترضان فرانسوی رعایت کنند. صداهای معترضان را بشنوند از به کارگیری خشونت مفرط اجتناب و به خواسته‌های قانونی آنها توجه کنند و به توصیه‌‌هایی که به دیگران گفته‌اند آن را آویزه گوش خود کنند. در ارتباط با تحولات داخلی ایران صرفا شاهد توصیه‌های آنها نبودیم بلکه شاهد مداخلات فزاینده آنها در خصوص امور داخلی و گفتارهای کاملا تحریک آمیزی بودیم.

سخنگوی وزارت خارجه بیان کرد: آنچه در ارتباط با ایران رخ داد بخش قابل توجهی ناشی از مداخلات تحریک آمیز کشورهای مختلف بود که به جای توصیه به آرامش توصیه به خشونت داشتند. درخواست می‌کنیم همان توصیه‌ها را مدنظر قرار داده و صدای شهروندان را بشنوند و از رفتارهای توأم با خشونت و تبعیض نژادی پرهیز کنند.

کنعانی درباره ورود گردشگران ایرانی به مصر هم و عادی سازی روابط ایران و مصر که سؤال یکی از خبرنگاران بود اظهار داشت: هیچ موضع رسمی در ارتباط با نکته‌ای که اشاره کردید دریافت نکردیم. اظهاراتی که مطرح شده هنوز از سوی مراجع رسمی و ذیربط مصر راستی آزمایی نشده است. در ارتباط با روابط مصر موضع و دیدگاه روشن خود را بارها اعلام کردیم.

سخنگوی وزارت خارجه افزود: ایران در پاسخ به هرگونه اقدام مثبتی که از سوی دولت و مقامات مصر در ارتباط با روابط با ایران صورت بگیرد حتما پاسخ متقابل و متناسب خواهد داد و از هرگونه تحول مثبت استقبال خواهد کرد. اینکه اخباری در این زمینه منتشر شده هنوز از سوی مراجع ذیربط راستی آزمایی نشده و گزارش رسمی در ارتباط با چنین گفت‌وگوهایی دریافت نکردیم و الان از اظهارنظر در این زمینه اجتناب می‌کنم.

کنعانی گفت: گسترش روابط با کشورهای همسایه و اسلامی در منطقه در اولویت سیاست خارجی دولت قرار دارد و در این زمینه از هرگونه تحول و رویکرد مثبت دولت‌های همسایه و اسلامی استقبال می‌کنیم.

وی درباره مرخصی رابرت مالی نیز بیان کرد: مرخصی رابرت مالی را من باید جواب بدهم. در ارتباط با موضوعات داخلی دیگر کشورها اظهارنظر نمی‌کنیم. آنچه برای ما مهم است سیاست‌ها و رویکردهای کشورها و مشخصا سیاست‌ها و رویکردهای دولت آمریکاست نه اشخاصی که در گفت‌وگوها دولت آمریکا را نمایندگی می‌کنند. اینگونه به نظر می‌رسد هر فردی مجری سیاست‌‌های حاکمیت و نظام خودش است و تغییر افراد نمی‌تواند تغییر چندانی در تغییر سیاست‌ها ایفا کند.

وی درباره عضویت رسمی ایران در شانگهای اظهار داشت: آخرین گام از روند عضویت کامل و رسمی و تمام عیار ایران در سازمان همکاری شانگهای است. عضویت ایران در سازمان همکاری شانگهای یک منفعت دوطرفه است هم برای ایران و هم برای شانگهای و اعضای آن.

این دیپلمات ارشد ایرانی گفت: این تحول مثبت می‌تواند ارزش‌ افزوده‌های مرتبط با سازمان شانگهای به عنوان سازمان مهم منطقه‌ای را افزایش دهد. این تحولی در راستای منافع همه کشورهای عضو و تقویت روند منطقه‌گرایی خواهد بود.

به پیج اینستاگرام ، کانال تلگرام  و ایتا “واژه” بپیوندید.

خبرهای مرتبط