• کد خبر : 6467
  • اجتماعی
  • تاریخ انتشار : 27 آبان 1400 - 3:25 ب.ظ
  • اندازه فونت

مراقب شعله‌های گاز خود باشید؛ جریمه برای پرمصرف‌ها قطعی شد

مراقب شعله‌های گاز خود باشید؛ جریمه برای پرمصرف‌ها قطعی شد

وزیر نفت گفت: مشترکان گازی که بهینه مصرف می‌کنند تشویق و آن دسته مشترکانی که بدمصرف هستند با مصوبه‌ای که دیروز نیز در دولت مصوب شد، بی‌شک جریمه می‌شوند.

به گزارش واژه، جواد اوجی وزیر نفت با اشاره به شکسته شدن رکورد مصرف گاز در روز گذشته اظهار کرد: دیروز بالغ بر ۵۴۰ میلیون متر مکعب بخش حوزه خانگی و صنایع غیر عمده و تجاری مصرف شده که اصلاً در فصل پاییز این مقدار مصرف سابقه نداشته است.

وی افزود: از همه مشترکین خواهش می‌کنم که در بحث بهینه سازی مصرف نهایت کمک کنند و ان‌شاءالله با تدابیر خوبی که در بخش بالا دستی و پایین دستی صنعت نفت، اندیشیده شده است تلاش می‌شود مردم دچار مشکل نشوند.

اوجی ادامه داد: آن دسته از مشترکینی که بهینه مصرف می‌کنند تشویق می‌شوند و آن دسته از مشترکینی که بد مصرف هستند با مصوبه دیروز دولت به طور قطع جریمه خواهند شد.

*

گاز (به فرانسوی: Gaz) یکی از حالت‌های ماده میان شش حالت ممکن (جامد، مایع، گاز ، پلاسما، چگالش بوز-انیشتین و چگال فرمیونی) است. گاز در واقع یک مایع قابل تراکمی است که نه تنها به شکل ظرف خود در می‌آید؛ بلکه حجم خود را تا پر کردن آن ظرف نیز گسترش خواهد داد.

وابستگی حرکت اتم‌ها یا مولکول‌های ماده از یکدیگر ، بسیار کم‌تر از حالت‌های جامد یا مایع است. در این حالت از ماده، فاصله‌های مولکول‌ها از یکدیگر بسیار زیاد است و به همین دلیل، نیروهای برهم‌کنش مولکولی در آن، بسیار اندک هستند. همین فاصلهٔ زیاد بین ذرات است که آن را از مایع و جامد، متمایز می‌کند. این جدایی باعث می‌شود که گاز معمولاً بی‌رنگ و نامرئی در نگاه انسان مشاهده گردد. یک نمونهٔ بسیار شناخته شدهٔ گاز بخار آب است.

در حالت گازی نیز مولکول‌ها به‌صورت کاتوره‌ای (Random) حرکت می‌کنند؛ اما از آنجا که فاصلهٔ آنها از یکدیگر زیاداست تعداد برخوردهای میان آن‌ها بسیار کم‌تر از حالت‌های دیگر ماده‌است.

ممکن است از اتم ساخته شده‌باشد (مانند نئون)، یا مولکول دواتمی از یک نوع اتم (مانند اکسیژن)، یا مولکول ترکیبی ساخته شده از اتم‌های مختلف (مانند دی‌اکسید کربن). تعریف جزر میانگین مربّعی سرعت ذرّات گاز: براساس جرم مولی، ضریب اتمیسیته، دما و دیگر پارامترهای محیطی، سرعت ذرّات یک گاز تفاوت می‌کند. حتّی سرعت ذرّات یک گاز با  دیگری در دما و فشار برابر، برابر نیست. با تحلیل ابعادی می‌توان سرعتی برای ذرّات گاز در نظر گرفت که سرعت نرمال یا جذر میانگین مربّعی سرعت نامیده می‌شود.Vrms.

خبرهای مرتبط