• کد خبر : 4612
  • اجتماعی
  • تاریخ انتشار : 17 اسفند 1399 - 7:39 ب.ظ
  • اندازه فونت
سخنگوی اجرایی قانون جدید چک تشریح کرد؛

فرایند صدور چک در قانون جدید

فرایند صدور چک در قانون جدید

در قانون جدید فرایند صدور چک و نیز شرایط دریافت دسته چک نیز تغییر کرده است.

به گزارش واژه، آمنه نادعلی زاده، سخنگوی اجرایی قانون جدید چک در گفت وگو با برنامه «جوان ایرانی سلام» رادیو جوان، با اشاره به قانون جدید چک گفت: رنگ این چک ها صورتی و بنفش رنگ است و عبارت «کارسازی این چک منوط به ثبت صدور، دریافت و انتقال آن در سامانه صیاد است.» بر روی آن درج شده است.

وی ادامه داد: برای تخصیص دسته چک‌های جدید به متقاضی آنها، فرد نباید چک برگشتی، احکام قضایی مانند ورشکستگی و بدهی و غیره داشته باشد.

سخنگوی اجرایی قانون جدید چک گفت: شرایط صدور چک نیز تغییر کرده است. به این معنا که مشتری دسته چکی را که از بانک دریافت می‌کند، برای صدور ضمن تکمیل فیزیک چک، اطلاعات مربوط به «تاریخ سررسید»، «مبلغ» و «اطلاعات هویتی ذینفع»  را نیز در سامانه صیاد ثبت کند. از طرفی گیرنده چک نیز باید به سامانه صیاد مراجعه کرده و ضمن استعلام موارد، اطلاعاتی را که در سامانه صیاد ثبت شده را با اطلاعات مندرج در برگه چک مقایسه کند و در صورتی که مشکلی نداشت، مراتب تأیید خود را اعلام کند.

وی افزود: چک های جدید نباید در وجه حامل صادر شوند، و نام گیرنده باید در متن چک درج و کدملی گیرنده در سامانه صیاد ثبت شود.

ناد علی زاده ادامه داد: در انتقال چک نیز، گیرنده چک برای انتقال چک به نفر دیگر باید به سامانه صیاد مراجعه کند، کدملی گیرنده جدید را در سامانه صیاد ثبت کند. گیرنده جدید نیز باید به سامانه صیاد مراجعه کند و از صحت کدملی خود که در سامانه صیاد درج شده، اطمینان حاصل کند و آنگاه چک را تأیید و دریافت کند.

خبرهای مرتبط