• کد خبر : 11969
  • اجتماعی
  • تاریخ انتشار : 1 شهریور 1402 - 1:16 ب.ظ
  • اندازه فونت

دمای هوای آذربایجان‌شرقی خنک‌تر می‌شود

دمای هوای آذربایجان‌شرقی خنک‌تر می‌شود

رییس گروه پیش بینی اداره کل هواشناسی آذربایجان‌شرقی گفت: از روز جمعه به ویژه اوایل هفته آینده دمای هوای استان به تدریج خنک‌تر می شود.

به گزارش واژه، «محمد امیدفر»، روز چهارشنبه ، با اشاره به جو به نسبت پایدار استان تا روز جمعه، اظهار کرد: بررسی نقشه های هواشناسی و آخرین تصاویر ماهواره ای نشان می دهد از روز جمعه با گذر امواج تراز میانی جو در نواحی شمالی استان، جوی ناپایدار در این نواحی حاکم می شود.

وی اظهار کرد: بروز این وضع و شرایط فصلی و محلی موجب ابرناکی، رگبار باران و غرش آذرخش در این نواحی می شود و با تداوم این وضعیت دمای هوای استان به صورت نسبی کاهش می یابد.

امیدفر ادامه داد: در ۲۴ ساعت گذشته ورزقان با دمای ۱۰ درجه و جلفا با دمای ۲۶ درجه سانتی گراد به ترتیب خنک ترین و گرمترین شهرهای استان بودند و دمای تبریز در خنک ترین زمان به ۲۲ درجه سانتی گراد بالای صفر رسید.

آذربایجان شرقی منطقه ای سردسیر و کوهستانی است و از لحاظ تقسیم بندی های اقلیمی جزو مناطق نیمه خشک به حساب می آید.

آب و هوای این استان به طور کلی سرد و خشک است ولی به علت تنوع توپوگرافیکی از اقلیم های متفاوتی برخوردار است.

این استان همواره تحت تأثیر بادهای سرد شمالی و سیبری و بادهای مرطوب دریای سیاه و مدیترانه و اقیانوس اطلس همچنین بادهای محلی متاثر از کوهستان های سبلان در شرق، سهند در غرب و جنوب غربی، رشته کوه های قره داغ در شمال، رشته کوه های تخت سلیمان و اربط در جنوب، ارتفاعات بزقوش در جنوب شرق و قوشاداغ در شمال شرق آذربایجان شرقی قرار دارد.

 

به پیج اینستاگرام ، کانال تلگرام  و ایتا “واژه” بپیوندید.

خبرهای مرتبط