• کد خبر : 12861
  • اقتصادی
  • تاریخ انتشار : 4 مهر 1402 - 11:37 ق.ظ
  • اندازه فونت

تکلیف ارائه سیم‌کارت بدون فیلتر به گردشگران مشخص شد؟

تکلیف ارائه سیم‌کارت بدون فیلتر به گردشگران مشخص شد؟

با گذشت چند ماه از درخواست ارائه سیم‌کارت بدون فیلتر به گردشگران خارجی یک مقام مسؤول به تازگی اعلام کرده این طرح در کارگروه رفع مصادیق مجرمانه دادستانی کل کشور تصویب شده است.

به گزارش واژه، موضوع ارائه سیم‌کارت گردشگری به گردشگران خارجی با محوریت دسترسی بهتر و آسان به برخی پلتفرم‌های خارجی محدود شده از اواخر سال گذشته به صورت جدی مطرح شد. اگرچه در ابتدا اما و اگرهایی در رابطه با این موضوع مطرح شد اما در نهایت برخی مسئولان تأکید کردند که گردشگران خارجی باید حداقل خدمات را دریافت کنند که یکی از مهم‌ترین نیازهای آنها اینترنت و سکوهای بین المللی و خارجی است.

پس از حواشی پیش آمده طی چند ماه گذشته وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی درباره ارائه این سیم کارت و دلیل آن معتقد است که این موضوع جاافتاده و کارشناسان هم پذیرفتند و ما در کمیسیون‌های مسئول رسیدگی به این موضوعات نیز شرکت کردیم و توضیح دادیم و فکر می‌کنم یک اقناع عمومی صورت‌ گرفته است.

به گفته او کسانی که این خدمات را در داخل کشور به گردشگران خارجی می‌دهند، تا زمانی که سکوهای داخلی ما عمومیت پیدا می‌کند – که ما دعا می‌کنیم این اتفاق بیفتد و وزیر ارتباطات هم در شورای‌ عالی فضای مجازی گزارش خوبی دادند – باید بتوانند این خدمات را ادامه دهند؛ چون نباید گردشگری ما دچار مخاطره شود. در همین رابطه به تازگی علی‌اصغر شالبافیان -معاون گردشگری وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی- درباره آخرین وضعیت ارائه سیم کارت خارجی گفته است که طرح «سیم کارت گردشگری» در کارگروه رفع مصادیق مجرمانه دادستانی کل کشور تصویب شده است.

وی افزود: جلسه‌ای هم بین وزارتخانه‌های میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، ارتباطات و دادستانی و نیروی انتظامی درباره نحوه اجرای آن با توجه به اولویت‌های مورد درخواست ما برگزار شد. ما درخواست کرده بودیم فعالان گردشگری در اولویت این طرح قرار بگیرند، در نتیجه قرار شد فهرست دفاتر خدمات مسافرتی را ارائه کنیم تا این امکان برای آن‌ها فراهم شود. آژانس‌های مورد تایید که پروانه بهره‌برداری از وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی دارند، به منظور بهره‌برداری از این طرح معرفی شده‌اند.

او در ادامه سخنانش بیان کرد در مرحله دیگری از این مصوبه، ‌امکان بهره‌برداری گردشگران خارجی از این سیم‌کارت‌ها وجود دارد و با آن موافقت شده است.

سیم‌کارت گردشگری اطلاعات مربوط به جاذبه‌های گردشگری ایران را در اختیار استفاده‌کنندگان قرار می‌دهد، به اینترنت دسترسی آسان‌تری دارد و دارای مالتی مدیا، GPS و با قابلیت یک Handbook است. همچنین هزینه رومینگ تلفن همراه در ایران گران است و استفاده از سیم‌کارتی که در آن اطلاعات گردشگری ایران تجمیع شده، حتما بیشتر به کار گردشگران خواهد آمد؛ این سیم کارت‌ها اعتباری و با مهلت یک تا دو ماه هستند که فقط در ایران کاربرد دارند.

به پیج اینستاگرام ، کانال تلگرام  و ایتا “واژه” بپیوندید.

خبرهای مرتبط