• کد خبر : 14404
  • محیط زیست
  • تاریخ انتشار : 4 آذر 1402 - 12:17 ق.ظ
  • اندازه فونت

تاپایان سال طرح انتقال آب به دریاچه ارومیه تکمیل می شود

تاپایان سال طرح انتقال آب به دریاچه ارومیه تکمیل می شود

دبیرکارگروه ملی نجات دریاچه ارومیه گفت: مرحله نهایی طرح انتقال آب های مازاد منطقه به پیکره دریاچه با اهتمام دستگاه های متولی احتمالاً تا پایان سال خاتمه خواهد یافت.

به گزارش واژه، محمدصادق معتمدیان در گفت و گوی ویژه خبری احیای دریاچه ارومیه را یکی از اولویت‌های زیست محیطی دولت سیزدهم عنوان کرد و افزود: وضعیت کنونی دریاچه ارومیه نتیجه مداخلات انسانی و تغییرات اقلیمی چون افزایش دما و کاهش بارندگی و ذخایر برفی در منطقه بوده است.

وی به تشکیل کارگروه ملی نجات دریاچه ارومیه و تدوین ۲۶ برنامه برای تثبیت و احیای این دریاچه اشاره کرد و اظهار داشت: متأسفانه توسعه بخش کشاورزی و کشت محصولات پرآب بر، در کاهش آب دریاچه ارومیه دخیل بوده و برای جلوگیری از مصرف بی رویه آب‌های زیرزمینی، ایستگاه‌های فیزیومتری در حوضه این دریاچه احداث شده است.

معتمدیان همچنین با اشاره به برنامه‌های سخت افزاری احیای دریاچه ارومیه، افزود: فاز نخست انتقال ۶۰۰ میلیون مترمکعب از آب‌های مازاد منطقه از طریق تونل ۳۷ کیلومتری به دریاچه ارومیه به بهره برداری رسیده و فاز آخر آن با اهتمام دستگاه‌های متولی احتمالاً تا پایان سال خاتمه خواهد یافت.

دبیرکارگروه نجات دریاچه ارومیه در ادامه مدیریت پساب در منطقه را یکی دیگر از برنامه‌های سخت افزاری احیای دریاچه ارومیه عنوان کرده و گفت: تدابیر لازم برای انتقال ۵۲ میلیون مترمکعب پساب تصفیه شده شهر ارومیه و ۱۷۰ میلیون مترمکعب پساب تصفیه شده شهر تبریز به دریاچه ارومیه اندیشیده شده و بخشی از آن به بهره برداری رسیده است.

استاندار آذربایجان غربی به برنامه‌های نرم افزاری احیای دریاچه ارومیه نیز اشاره کرده و افزود: مهمترین برنامه در این حوزه، تغییر الگوی کشت و جایگزین کردن محصولات پرآب بر چون سیب، چغندر و یونجه با محصولات کم آب بر است.

ضرورت مکانیزه کردن اراضی کشاورزی

معتمدیان همچنین با اشاره به ضرورت مکانیزه کردن اراضی کشاورزی و استفاده از سیستم‌های نوین آبیاری، تصریح کرد: آذربایجان غربی آماده برقراری ارتباط و همکاری فیمابین تیم‌های مطالعاتی دانشگاه ارومیه با دانشگاه‌های فنلاند درخصوص احیای دریاچه ارومیه است.

وی در ادامه اولویت دولت سیزدهم درخصوص احیای دریاچه ارومیه را اجرای برنامه‌های نرم افزاری با مشارکت مردم عنوان کرده و افزود: کاهش مصرف آب و افزایش ارزش افزوده محصولات کشاورزی، نیازمند ترویج، آموزش و اقناع سازی مردم درخصوص کشت جایگزین برای احیای دریاچه ارومیه است.

استاندار آذربایجان غربی در پایان با اشاره به اهمیت احیای تالاب‌ها در کنار نجات دریاچه ارومیه، گفت: احیای تالاب‌های استان و مهاجرت پرندگان به منطقه، روزهای خوبی را برای منطقه و دریاچه ارومیه نوید می‌دهد.

به پیج اینستاگرام ، کانال تلگرام  و ایتا “واژه” بپیوندید.

خبرهای مرتبط