• کد خبر : 12213
  • محیط زیست
  • تاریخ انتشار : 8 شهریور 1402 - 4:11 ب.ظ
  • اندازه فونت

تامین ۹۰ درصد کودهای یارانه دار در داخل کشور

تامین ۹۰ درصد کودهای یارانه دار در داخل کشور

مدیر شرکت خدمات حمایتی کشاورزی آذربایجان‌شرقی، از تامین ۹۰ درصد کودهای یارانه دار در داخل کشور خبر داد.

به گزارش واژه، صادق نادری، روز چهارشنبه هشت شهریورماه، در همایش معرفی سبد کالا و تولیدکنندگان طرف تفاهم نامه با شرکت خدمات حمایتی کشاورزی، با اعلام اینکه شرکت‌های دانش بنیان و تولیدکنندگان داخلی کودهای آلی، زیستی و شیمیایی بازوی توانمند شرکت خدمات حمایتی کشاورزی هستند، گفت: امیدواریم با تلاش جهادی به زودی خودکفایی و تأمین صدرصدی کودهای مورد نیاز بخش کشاورزی در داخل کشور را شاهد باشیم.
وی ادامه داد: علی‌رغم چالش های گوناگون از جمله تحریم‌های ظالمانه، عدم تأمین ارز و مشکلات ناشی از جنگ اوکراین و روسیه عملکرد شرکت قابل قبول بود، بطوریکه با تأمین ۳.۲ میلیون تنی انواع کودهای یارانه‌ای گام بلندی برای تولید کمی و کیفی محصوالات کشاورزی برداشتیم.
نادری افزود: در سال گذشته مقدار ۲.۷ میلیون تن کود تامین شده معادل حدود ۹۰ درصد، از تولیدکنندگان داخلی و حدود ۱۰ درصد پس از اطمینان از عدم وجود ظرفیت داخلی به موقع از منابع خارجی وارد کشور شد. در سال ۱۴۰۰ مقدار تامین از تولیدکنندگان داخلی ۲.۱۳ میلیون تن بوده که شاهد افزایش ۲۶ درصدی رشد در تامین کودهای کشاورزی از منایع داخلی بودیم که این موضوع دستاورد مهم دیگری برای شرکت و طرح خودکفائی کودهای کشاورزی به شمار می‌رود.
وی گفت: در سال ۱۴۰۱ نسبت به سال ۱۴۰۰ بیش از ۵۵۰ هزار تن شاهد افزایش مصرف کودهای فسفاته و پتاسه بیشتری توسط کشاورزان بودیم که این امر نیز موجب خودکفایی در تولید گندم مورد نیاز برای نان کشور شد. افزایش ۳۰ درصدی تولید گندم در سال جاری با هماهنگی و تأمین به موقع کودهای مورد نیاز برای کشاورزی با تلاش مدیران و کارشناسان و کارکنان خدوم شرکت خدمات حمایتی کشاورزی انجام شد که باعث تغذیه به موقع خاک و دسترسی سریع به انواع کودها اعم از ازته، فسفاته و پتاسه مورد نیاز شد.
نادری با اشاره به تقدیر معاون وزیر جهاد کشاورزی از شرکت خدمات حمایتی کشاورزی آذربایجان شرقی به پاس تلاش های شرکت در خودکفائی گندم نان در سال ۱۴۰۲ گفت: در حال حاضر شرکت خدمات حمایتی کشاورزی با ۱۴۶ شرکت تولید کننده کودهای غیریارانه ای دارای تفاهم نامه بوده و تعداد اقلام سبد کودی این شرکت ها یک هزار و ۲۸۰ نوع کود است.

 

به پیج اینستاگرام ، کانال تلگرام  و ایتا “واژه” بپیوندید.

خبرهای مرتبط