• کد خبر : 4551
  • سیاسی
  • تاریخ انتشار : 16 اسفند 1399 - 1:06 ب.ظ
  • اندازه فونت

بیانیه دفتر آیت‌الله العظمی سیستانی درباره دیدار پاپ

بیانیه دفتر آیت‌الله العظمی سیستانی درباره دیدار پاپ

در پی دیدار پاپ فرانسیس با مرجعیت عالی شیعیان در نجف اشرف، دفتر آیت‌الله العظمی سیستانی بیانیه‌ای رسمی در این خصوص صادر کرد.

به گزارش واژه، پاپ فرانسیس، رهبر مسیحیان کاتولیک جهان در سفر سه روزه خود به عراق، امروز (شنبه) وارد نجف اشرف شد و با آیت الله سید علی سیستانی مرجع عالیقدر شیعیان دیدار و گفتگو کرد.

«حامد خفاف»، سخنگوی دفتر آیت‌الله سیستانی که هنگام ورود پاپ، به استقبال او رفته بود، هنگام خروج نیز پاپ واتیکان را بدرقه کرد.

او اعلام کرد که در دیدار پاپ با آیت الله سیستانی، هیچ یک از مقامات سیاسی دولتی حضور نداشتند و این دیدار بدون حضور رسانه‌ها و خصوصی برگزار شده است.

دفتر آیت الله سیستانی پس از این دیدار بیانیه‌ای درباره مسائل مطرح شده در آن صادر کرد.

در این بیانیه آمده است: در این دیدار چالش‌های پیش روی بشریت در عصر کنونی و نقش ایمان به خدا و رسالت‌ها و پایبندی به ارزش‌های والای اخلاقی جهت غلبه بر این چالش‌ها بررسی شد.

آیت الله سیستانی در این دیدار به رنج‌های بسیاری انسان‌ها در سرزمین‌های گوناگون و ظلم و سرکوب و فقر و سرکوب دینی و فکری و محرومیت از آزادی‌های اصلی و نبود عدالت اجتماعی به خصوص در منطقه ما که دچار جنگ و خشونت و تحریم‌های اقتصادی و آوارگی‌های اجباری است به خصوص در اراضی فلسطین پرداخته است.

بر اساس این بیانیه، مرجع شیعیان به نقشی که رهبران بزرگ مذهبی و معنوی در کاهش این فجایع باید ایفا کنند اشاره کرد و آنچه را که می‌توان از آنان انتظار داشت، تشویق طرف‌های مربوطه – به ویژه ابر قدرت ها- بر رجحان عقل و خرد و کنار گذاشتن زبان جنگ و گسترش ندادن حفاظت از منافع شخصی خود به قیمت حقوق مردم برای داشتن زندگی با آزادی و عزت عنوان کرد.

ایشان همچنین بر اهمیت تلاش‌های مشترک برای تحکیم ارزش‌های هماهنگی همزیستی مسالمت آمیز و همبستگی انسانی در تمامی جوامع مبتنی بر رعایت حقوق و احترام متقابل بین پیروان ادیان مختلف و رویکرد‌ها فکری تأکید کرد.

آیت الله سیستانی جایگاه عراق و تاریخ باشکوه آن و بزرگوار ملت عراق وابستگی‌های مختلف آن را ستود و ابراز امیدواری کرد که در مدتی نه چندان دور از مصیبت کنونی خود عبور کند.

در این بیانیه آمده است: آیت الله سیستانی بر توجه خود به شهروندان مسیحی همچون عراقی‌ها برای زندگی در امنیت و صلح و با تمامی حقوق قانونی خود تاکید کرد و به بخشی از نقشی که مرجع دینی در محافظت از آن‌ها و همه کسانی که در حوادث سال‌های گذشته به آن‌ها ظلم شده و صدمه دیده‌اند، به ویژه در دوره‌ای که تروریست‌ها مناطق وسیعی را در چندین استان عراق تصرف کردند و در آنجا اقدامات جنایتکارانه انجام دادند، اشاره کرد.

مرجع عالیقدر شیعیان در نجف اشرف در پایان این دیدار برای پاپ، پیروان کلیسای کاتولیک و عموم بشریت آرزوی خوشبختی و سعادت کرد و از او به خاطر زحمت سفر به نجف برای انجام این دیدار تشکر کرد.

 

باشگاه خبرنگاران جوان

خبرهای مرتبط