• کد خبر : 12405
  • اجتماعی
  • تاریخ انتشار : 18 شهریور 1402 - 1:04 ب.ظ
  • اندازه فونت

بهبود معیشت روستائیان دستاورد طرح جهش تولید در دیمزارهای آذربایجان شرقی

بهبود معیشت روستائیان دستاورد طرح جهش تولید در دیمزارهای آذربایجان شرقی

طرح جهش تولید در دیمزارها با توجه به کاهش بارندگی ها از برنامه های راهبردی بخش کشاورزی است که با توجه به رویکرد محرومیت زدایی و عدالت اجتماعی دولت سیزدهم مورد توجه ویژه قرار گرفته و موجب افزایش درآمد روستاییان شده است.

به گزارش واژه، سال ۱۳۹۸ طرح جهش تولید در دیمزارها به همراه ۶ استان دیگر در آذربایجان شرقی به صورت الگو انجام شد ولی از سال ۱۴۰۰ و با آغاز فعالیت دولت سیزدهم این طرح مورد توجه بیشتری قرار گرفت طوری که سال زراعی گذشته این طرح در ۱۵ استان اجرایی شد و در ادامه نیز ۲۲ استان زیر پوشش قرار گرفتند.

در سال نخست اجرای این طرح ۱۴۴ هزار هکتار از اراضی دیم آذربایجان‌شرقی به طرح یاد شده اختصاص یافت و امسال نیز در ۶۰۰ هزار هکتار از اراضی دیم استان اجرا شده است.

در قالب این طرح ستاد اجرایی فرمان امام (ره) و وزارت جهاد کشاورزی همراه با یکدیگر در توسعه کشت قراردادی در دیمزارها فعالیت می‌کنند و این طرح تنها مربوط به محصول گندم نمی‌شود، بلکه کشت محصولاتی همچون جو، دانه‌های روغنی، علوفه و حبوبات را نیز شامل می‌شود.

طرح جهش تولید در دیمزارهای آذربایجان شرقی ۱۵هزار میلیارد ریال سالانه بازدهی دارد

به گفته رییس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان شرقی، طرح جهش تولید در دیمزارهای استان ۱۵هزار میلیارد ریال سالانه بازدهی داشته، در حالی که ۱۵۰ تا ۱۶۰ میلیارد ریال برای اجرای آن هزینه شده است.

«اکبر فتحی» هدف از اجرای این طرح ملی را افزایش عملکرد در واحد سطح، افزایش بهره‌وری تولید و استفاده بهینه از منابع آب دانست.

در راستای اجرای این طرح برنامه‌های حمایتی و تشویقی از جمله ارائه آموزش رایگان به کشاورزان، یارانه بیمه محصولات کشاورزی و پرداخت تسهیلات ارزان قیمت، پرداخت یارانه کود و سایر نهادها از جمله سم و بذر و تامین تجهیزات و ادوات کشاورزی از محل اعتبارات تشویقی ستاد اجرایی فرمان امام (ره) به کشاورزان اعطا می‌شود.

طرح جهش تولید کل اراضی دیم آذربایجان شرقی را پوشش می دهد

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان شرقی با بیان اینکه این طرح کل ۸۰۰ هزار هکتار اراضی دیم استان را پوشش خواهد داد، گفت: برنامه عملیاتی کشت پائیزه امسال در ۶۰۰ هکتار از اراضی دیم با تامین کود و بذر و ادوات کشاورزی آغاز شده و ۳۵۰ کارشناس از بخش خصوصی پس از آموزش های کوتاه مدت جذب شده است.

« اکبر کرامتی» با بیان اینکه منابع لازم برای عملیاتی شدن این طرح با تسهیلات بانکی برای کشاورزان تامین می‌ شود، گفت: محصولاتی همچون گندم، جو، علوفه دامی، حبوبات و دانه‌های روغنی در قاب این طرح کشت می شود.

وی با اشاره به تاثیر اجرای طرح جهش تولید در دیمزارها در افزایش تولید و کاهش هزینه ها، اظهار کرد: بهبود وضعیت معیشت روستائیان در راستای عدالت اجتماعی از اهداف اساسی دولت در اجرای این طرح است.

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی از افزایش ۳۳ درصدی جذب تسهیلات ادوات طرح جهش تولید در دیمزارها خبر داد و اظهار کرد: با پرداخت تسهیلات کم بهره برای جذب ادوات دنباله بند با همکاری سازمان جهاد کشاورزی، ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) و پشتیبانی بانک ملی، ۲۸۶ دستگاه با اعتبار ۲۷۵ میلیارد ریال در سطح استان جذب شده است و شاهد اثرات مثبتی در تولید محصولات کشاورزی دیم بوده ایم.

کرامتی اعلام کرد: جذب ۱۶۶ دستگاه کشت مستقیم،۴۳ دستگاه انواع سمپاش و ۱۵ دستگاه زیرشکن و چندین دستگاه بیلر (ماشین بسته بندی نباتات علوفه ای) علاوه بر کاهش هزینه های تولید، موجب افزایش درجه مکانیزاسیون در بخش کشاورزی شده است.

وی همچنین خاطرنشان کرد: با توجه به کارمزد پایین تسهیلات ادوات طرح جهش تولید، امکان خرید برای بهره برداران فراهم شده و جذب این دستگاه ها موجب نوسازی و بروزرسانی ادوات کشاورزان شده است همچنین به دلیل صرفه جویی در هزینه، زمان و بهره گیری از تکنولوژی جدید به کار رفته در این ادوات، افزایش بهره وری و در نهایت افزایش عملکرد میسر شده است.

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان شرقی گفت: با اجرای این طرح در برداشت گندم ۱۳ درصد افزایش، جو ۱۵ درصد، عدس۳۶ درصد و سایر محصولات مثل نخود نیز افزایش تولید وجود داشته است که آن هم به نوبه خود، افزایش درآمد کشاورزان را به دنبال داشته است.

مساحت کل اراضی کشاورزی استان آذربایجان شرقی یک میلیون و ۲۰۰ هزار هکتار است که ۸۰۰ هزار هکتار دیم و ۴۰۰ هزار هکتار آبی است.

به پیج اینستاگرام ، کانال تلگرام  و ایتا “واژه” بپیوندید.

خبرهای مرتبط