• کد خبر : 12498
  • اجتماعی
  • تاریخ انتشار : 21 شهریور 1402 - 12:07 ق.ظ
  • اندازه فونت

بارش‌ ها در آذربایجان‌ شرقی شدت می‌ گیرد

بارش‌ ها در آذربایجان‌ شرقی شدت می‌ گیرد

رئیس گروه پیش‌بینی اداره کل هواشناسی آذربایجان‌شرقی گفت: با ادامه ناپایداری جوی، امروز و فردا (چهارشنبه) بارش‌ها در این استان شدت می‌گیرد.

به گزارش واژه، «محمد امیدفر»، روز سه شنبه در گفت و گویی افزود: بر اساس نقشه های پیش یابی هواشناسی در نیمه شمالی و برخی نواحی شرقی استان تا پایان هفته افزایش ابر، بارش باران گاهی به صورت رگبار همراه با غرش آذرخش پیش بینی می شود.
وی با بیان اینکه این وضعیت در نواحی مستعد همراه با بارش تگرگ و در ارسباران همراه با مه خواهد بود، اظهار کرد: با تقویت سامانه بارشی و تشدید بارش های رگباری، آبگرفتگی معابر، طغیان رودخانه های فصلی و مسیل ها دور از انتظار نیست.
رییس گروه پیش بینی اداره کل هواشناسی آذربایجان‌شرقی گفت: در این مدت با توجه به وزش نسبتا شدید باد، احتمال سقوط و یا پرتاب اجسام سبک، سقوط تابلوهای تبلیغاتی و خسارت به سازه های سبک و شکستن سرشاخه های درختان وجود دارد بنابراین محکم کردن سازه های سبک و احتیاط در عبور از کنار ساختمان های نیمه کاره و درختان کهنسال و فرسوده ضروری است.
امیدفر، خواستار عدم اتراق در حاشیه مسیل ها و رودخانه ها و پرهیز از صعود به مناطق مرتفع و کوهستانی و انجام فعالیت های کوهنوردی و انجام اقدامات پیشگیرانه در مورد مهار آبگرفتگی معابر شد.
آذربایجان شرقی منطقه ای سردسیر و کوهستانی است و از لحاظ تقسیم بندی های اقلیمی جزو مناطق نیمه خشک به حساب می آید.
آب و هوای این استان به طور کلی سرد و خشک است ولی به علت تنوع توپوگرافیکی از اقلیم های متفاوتی برخوردار است.
این استان همواره تحت تأثیر بادهای سرد شمالی و سیبری و بادهای مرطوب دریای سیاه و مدیترانه و اقیانوس اطلس همچنین بادهای محلی متاثر از کوهستان های سبلان در شرق، سهند در غرب و جنوب غربی، رشته کوه های قره داغ در شمال، رشته کوه های تخت سلیمان و اربط در جنوب، ارتفاعات بزقوش در جنوب شرق و قوشاداغ در شمال شرق استان است.

به پیج اینستاگرام ، کانال تلگرام  و ایتا “واژه” بپیوندید.

خبرهای مرتبط