• کد خبر : 11846
  • اجتماعی
  • تاریخ انتشار : 28 مرداد 1402 - 3:32 ب.ظ
  • اندازه فونت

بارش‌های رگباری و تگرگ در آذربایجان‌شرقی

بارش‌های رگباری و تگرگ در آذربایجان‌شرقی

رییس گروه پیش بینی اداره کل هواشناسی آذربایجان‌شرقی گفت: با گذر امواج تراز میانی جو، رگبار باران و در نواحی مستعد بارش تگرگ در سه روز آینده استان را فرا می‌گیرد.

به گزارش واژه، محمد امیدفر»، افزود: بر اساس نقشه های پیش یابی هواشناسی و آخرین تصاویر ماهواره ای، فعالیت این سامانه بارشی موجب ابرناکی، وزش باد گاهی به نسبت شدید، در برخی نواحی به ویژه نیمه شمالی و شرقی استان رگبار باران و غرش آذرخش می شود.

وی با بیان اینکه ناپایداری ها تا اواخر روز یکشنبه هفته آینده ادامه خواهد داشت، اظهار کرد: با توجه به ماهیت رگباری بارش ها احتمال آبگرفتگی معابر عمومی، طغیان رودخانه های فصلی و مسیل ها دور از انتظار نیست.

رییس گروه پیش بینی اداره کل هواشناسی آذربایجان‌شرقی با اشاره به اینکه طی مدت فعالیت این سامانه دمای هوای استان به صورت نسبی کاهش می یابد، گفت: از روز دوشنبه جوی پایدار در استان حاکم و دمای هوا دوباره به صورت نسبی افزایش می یابد.

امیدفر، ادامه داد: با توجه به بارش تگرگ در نواحی مستعد، احتمال بروز خسارت به باغات وجود دارد بنابراین کشاورزان به توصیه های کارشناسان جهادکشاورزی توجه کنند.

وی یادآور شد: وزش باد به نسبت شدید نیز موجب سقوط و یا پرتاب اجسام سبک، سقوط تابلوهای تبلیغاتی و خسارت به سازه های سبک می شود بنابراین محکم کردن سازه های سبک و احتیاط در عبور از کنار ساختمان های نیمه کاره و درختان کهنسال و فرسوده ضروری است.

آذربایجان شرقی منطقه ای سردسیر و کوهستانی است و از لحاظ تقسیم بندی های اقلیمی جزو مناطق نیمه خشک به حساب می آید.

آب و هوای این استان به طور کلی سرد و خشک است ولی به علت تنوع توپوگرافیکی از اقلیم های متفاوتی برخوردار است.

این استان همواره تحت تأثیر باد های سرد شمالی و سیبری و بادهای مرطوب دریای سیاه و مدیترانه و اقیانوس اطلس همچنین بادهای محلی متاثر از کوهستان های سبلان در شرق، سهند در غرب و جنوب غربی، رشته کوه های قره داغ در شمال، رشته کوه های تخت سلیمان و اربط در جنوب، ارتفاعات بزقوش در جنوب شرق و قوشاداغ در شمال شرق استان قرار دارد.

به پیج اینستاگرام ، کانال تلگرام  و ایتا “واژه” بپیوندید.

خبرهای مرتبط