• کد خبر : 14283
  • اجتماعی
  • تاریخ انتشار : 28 آبان 1402 - 12:09 ق.ظ
  • اندازه فونت

امکان پوشش بیمه رانندگان تاکسی‌های اینترنتی

امکان پوشش بیمه رانندگان تاکسی‌های اینترنتی

نمایندگان مردم در مجلس با امکان بهره مندی رانندگان تاکسی‌های اینترنتی از مزایای بیمه تامین اجتماعی موافقت کردند.

به گزارش واژه، نمایندگان در جلسه علنی نوبت صبح امروز (یکشنبه ۲۸ آبان ماه) مجلس شورای اسلامی در جریان بررسی جزئیات لایحه برنامه هفتم با بند (ج) اصلاحی ماده ۲۹ این لایحه با ۱۸۸ رأی موافق، ۲ رأی مخالف و ۱۰ رأی ممتنع از مجموع ۲۳۱ نماینده حاضر در صحن موافقت کردند.

محمدرضا صباغیان بافقی در مخالفت با این بند گفت: هم اکنون این سوال از نماینده دولت مطرح می‌شود که مگر در شرایط کنونی رانندگان مذکور نمی‌توانند تحت پوشش بیمه قرار گیرند و آیا این قانون وجود ندارد؟ این مصوبه چه تفاوتی با وضعیت موجود خواهد داشت؟

علی بابایی کارنامی نیز در موافقت با بند مذکور یادآور شد: متاسفانه این رانندگان نمی‌توانند در ساختار تامین اجتماعی بیمه شوند، ضمن اینکه خبرنگاران نیز با این مشکل مواجهند و‌ای کاش در این بند به آن‌ها نیز اشاره می‌شد.

امکان پوشش بیمه رانندگان تاکسی‌های اینترنتی فراهم شد

وی در ادامه به عنوان رئیس فراکسیون کارگری مجلس نسبت به ضرورت توجه دولت به تسریع روند پوشش بیمه کارگران ساختمانی متذکر شد.

و، اما رئیس سازمان برنامه و بودجه به عنوان نماینده دولت تصریح کرد: این رانندگان یک گروه از شاغلان هستند که همچون اسنپ و تپسی در سکو‌های مجازی فعالیت می‌کنند و امکان پوشش بیمه‌ای ندارند، کما اینکه ۳۰۰ هزار نفر با این مشکل مواجهند، بنابراین ما در قالب این مصوبه اجازه می‌دهیم که آن‌ها به عنوان خویش فرما تحت پوشش بیمه قرار گیرد.

براساس این بند اصلاحی؛ ارائه دهندگان خدمات حمل و نقل بار و مسافر که از طریق سکو (پلتفرم)‌های مجازی به فعالیت مشغول بوده و بیمه بازنشستگی ندارند، مجاز به بیمه نمودن خود نزد سازمان تأمین اجتماعی هستند. آئین نامه اجرائی موضوع این بند به پیشنهاد وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی حداکثر ظرف سه ماه پس از لازم الاجراء شدن این قانون تهیه می‌شود و به تصویب هیأت وزیران می‌رسد.

همچنین در ادامه نمایندگان با حذف بند‌های (چ) و (ح) این ماده نیز موافقت کردند.

به پیج اینستاگرام ، کانال تلگرام  و ایتا “واژه” بپیوندید.

خبرهای مرتبط