• کد خبر : 11040
  • اجتماعی
  • تاریخ انتشار : 28 تیر 1402 - 12:10 ق.ظ
  • اندازه فونت

اطلاعیه پلیس آذربایجان شرقی در خصوص عزاداری‌های محرم

اطلاعیه پلیس آذربایجان شرقی در خصوص عزاداری‌های محرم

فرماندهی انتظامی آذربایجان شرقی در اطلاعیه‌ای، نکاتی را در خصوص عزاداری‌های محرم یادآور شد.

به گزارش واژه،متن اطلاعیه فرماندهی انتظامی آذربایجان شرقی به شرح زیر است:
” السلام علیک یا اباعبدالله الحسین(ع)

حضرت امام خمینی (ره): “محرم و صفر است که اسلام را زنده نگه داشته است”.

محرم، ماه بصیرت، شکوفایی معنوی، سوگواری خردمندانه و ماه عشق الهی است. ماه رشد و بالندگی و اندیشیدن، مدرسه عشقی که باید در آن درس چگونه زیستن آموخت و عاشورا، نقطه عطف شجاعت، شکیبایی، ذلت گریزی و ستم ستیزی در مسیر پرفراز و نشیب تاریخ اسلام است.

عاشورا، تصویری از مظلومانه ترین و جانگدازترین واقعیت در حیات بشری است که در آن، درس مبارزه با “خودپرستی”، “ظلم” و “خودکامگی” با خون نگاشته شد. حال و هوای محرم الحرام و دهه حماسی عاشورا، دل عاشقان اباعبدالله (ع) را بی تاب کرده و دل سوختگان و شیفتگان مکتب حسینی(ع) در لبیک به ندای “هل من ناصر ینصرنی” به سوگ و ماتم می‌نشینند.

از همین رو، از محبان اهل بیت علیه السلام و پیروان صدیق و دلداده اباعبدالله علیه السلام انتظار می‌رود که نه تنها خود را از دست یازیدن به کنش‌ها و اقداماتی که موجب وهن آن قیام راستین و خدایی می‌شود اجتناب ورزند بلکه با زبان دین و بهره گیری از اصول روشنگری دینی، دیگران را نیز از انجام کنش‌های غیر عقلانی و انحراف آمیز، نظیر قمه زنی و بهره گیری از آلات و ادوات نامتعارف و موسیقی‌ها و آهنگ‌های وهن آمیز نهی نمایند.

نیازی به یادآوری نیست که پاسداشت بزرگی و عظمت نهضتی همچون نهضت عاشورا جز با اقدامات عقلانی، هوشمندانه و بزرگ منشانه میسر نخواهد شد از همین رو از همگان انتظار می رود در ایام عزاداری سرور و سالار شهیدان، آن گونه عمل کنند که در شأن آن نهضت ماندگار و عظیم تاریخی و دینی است. همچنین ضروری است همچون سالیان گذشته نکاتی را یادآور شویم:

۱ـ ماموران انتظامی و راهنمایی و رانندگی با تلاش بی وقفه کوشش خواهند کرد با برقراری نظم، امنیت و سهولت در تردد خودروها بر شکوه و عظمت مراسم عزاداری در سراسر کشور بیفزایند، به همین سبب به شهروندان محترم توصیه می‌شود با کارکنان فراجا در این ایام مثل همیشه همکاری مسئولانه داشته باشند.

۲- از مسئولان هیئت‌های عزاداری و تکایا درخواست می‌شود از نصب هر گونه داربست در معابر عمومی که موجب مسدود شدن خیابان و یا کندی عبور و مرور می‌شود، اجتناب ورزند.

۳- از همه دسته‌های عزاداری، به ویژه آنهایی که شب هنگام در معابر عمومی به عزاداری می‌پردازند توصیه موکد می‌شود که در بهره گیری از بلندگوها، رعایت حال بیماران و افراد سالمند و … را بنمایند.

خاطرنشان می‌شود که مراکز ۱۱۰ پلیس در تمامی ساعات شبانه روز آماده دریافت اطلاعات و خدمت رسانی به مردم شریف و مؤمن جامعه خواهند بود.”

به پیج اینستاگرام ، کانال تلگرام  و ایتا “واژه” بپیوندید.

خبرهای مرتبط