• کد خبر : 10809
  • اقتصادی
  • تاریخ انتشار : 22 تیر 1402 - 1:00 ب.ظ
  • اندازه فونت

ارزش تولیدات کشاورزی و صنعتی ارس ۶۳ درصد افزایش یافت

ارزش تولیدات کشاورزی و صنعتی ارس ۶۳ درصد افزایش یافت

معاون اقتصادی و سرمایه‌گذاری سازمان منطقه آزاد ارس گفت: ارزش تولیدات صنعتی و کشاورزی این منطقه در سه ماهه نخست سال گذشته ۳۰ هزار میلیارد ریال بود که این رقم در مدت مشابه امسال با رشد ۶۳ درصدی به ۴۹ هزار میلیارد ریال رسیده است.

به گزارش واژه، علی نوید اظهار کرد: میزان تولیدات صنعتی و کشاورزی منطقه در سه ماهه اول سال ۱۴۰۱، ۷۸ هزار تن بود که در سه ماهه اول سال ۱۴۰۲ با رشد ۲۶ درصدی به ۹۸ هزار تن رسیده است.

وی خاطرنشان کرد: در بهار سال ۱۴۰۲ صادرات قطعی ارس با رشد ۲۳ درصدی به ۴۳ میلیون دلار و صادرات کالای داخلی نیز با رشد ۱۳۳ درصدی به ۲۸ میلیون دلار رسید.

وی حجم سرمایه‌گذاری داخلی تحقق یافته در منطقه آزاد ارس در سه ماهه اول سالجاری را ۲۷ هزار میلیارد ریال اعلام کرد و افزود: حجم سرمایه‌گذاری تحقق یافته به نسبت بهار سال ۱۴۰۱ رشد ۲۴۲ درصدی را نشان می‌دهد که در سه ماهه اول سال گذشته هفت هزار و ۹۰۰ میلیارد ریال بود. ‌

نوید یادآور شد: سرمایه‌گذاری داخلی مصوب کمسیون اقتصادی در سه ماهه اول سال ۱۴۰۱، پنج هزار میلیارد ریال بود که در سه ماهه اول سال ۱۴۰۲ با افزایش ۱۳۲ درصدی به ۱۱ هزار و ۵۰۰ میلیارد ریال رسیده است.

منطقه آزاد ارس در شمال غرب کشورمان و در مجاورت جمهوری آذربایجان و ارمنستان قرار گرفته است و با وسعت ۵۱ هزار هکتار ۱۳۷ کیلومتر با تبریز فاصله دارد.

در مناطق آزاد تجاری تسهیلات ویژه‌ای نسبت به سرزمین اصلی به سرمایه‌گذاران اعطا می‌شود که به‌ طور معمول شامل تخفیف مالیاتی، در اختیار دادن زمین و غیره می‌شود.

در ۲ زون (بخش) صنعتی این منطقه بیش از ۱۵۰ واحد تولیدی و صنعتی فعالیت می کنند و بزرگترین واحد تولیدات گلخانه ای کشور در منطقه آزاد تجاری و صنعتی ارس واقع است.

به پیج اینستاگرام ، کانال تلگرام  و ایتا “واژه” بپیوندید.

خبرهای مرتبط