• کد خبر : 7042
  • سیاسی
  • تاریخ انتشار : 19 آذر 1400 - 10:54 ب.ظ
  • اندازه فونت

ادعای واشنگتن‌ پست: روسیه به ایران ماهواره پیشرفته می‌دهد

ادعای واشنگتن‌ پست: روسیه به ایران ماهواره پیشرفته می‌دهد

یک روزنامه آمریکایی مدعی شد که روسیه در حال عرضه ماهواره‌ای پیشرفته به تهران است.

به گزارش واژه، روسیه آماده می‌شود تا به تامین ماهواره‌ ای پیشرفته برای ایران بپردازد که تهران را قادر خواهد ساخت تا به ردیابی احتمالی اهداف نظامی در سرتاسر منطقه غرب آسیا بپردازد.
روزنامه آمریکایی «واشنگتن پست» با انتشار این خبر نوشت که بر اساس این طرح، ماهواره روسی Kanopus-V که مجهز به دوربین با رزولوشن بالایی بوده،‌ احتمالا طی ماه‌های آتی از روسیه پرتاب شود.

بر اساس گزارش واشنگتن پست، این ماهواره این امکان را فراهم می‌کند که نظارت مستمر از تاسیسات انجام شود که این تاسیسات می‌توانند پالایشگاه‌های نفت در خلیج فارس، پایگاه‌های نظامی اسرائیل و پایگاه‌های نظامی عراق باشند که در برخی از این پایگاه‌ها، نیروهای آمریکایی مستقر هستند.

این روزنامه آمریکایی که این ادعاهارا به نقل از سه منبع بی نام مطرح کرده، در ادامه گزارش خود نوشت که ماهواره Kanopus-V کاربردی غیرنظامی دارد اما فرماندهان سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، از سال 2018 سفرهای متعددی به روسیه داشته تا به مذاکرات درباره این توافق کمک کنند.

واشنگتن پست در ادامه ادعای خود نوشت: «کارشناسان روسی نیز بهار گذشته به ایران سفر کرده تا به ایرانی‌ها آموزش‌های مورد نیاز درباره این ماهواره را در تاسیساتی جدید در نزدیکی کرج ارائه دهند».

واشنگتن پست اضافه کرد: «این ماهواره دارای سخت افزارهای روسی خواهد بود که شامل دوربینی با وضوح 1.2 متر است که پیشرفت قابل توجهی نسبت به قابلیت‌های کنونی ایران به شمار می‌آید اگر چه هنوز با کیفیتی که ماهواره‌های جاسوسی آمریکا به دست آورده‌اند فاصله زیادی دارد».

 

خبرگزاری فارس

خبرهای مرتبط