• کد خبر : 4793
  • محیط زیست
  • تاریخ انتشار : 25 فروردین 1400 - 10:45 ق.ظ
  • اندازه فونت

آیین‌نامه حمایت بیمه‌ای و قضائی از محیط‌بانان و جنگل‌بانان تصویب شد

آیین‌نامه حمایت بیمه‌ای و قضائی از محیط‌بانان و جنگل‌بانان تصویب شد

فرمانده یگان حفاظت محیط زیست از تصویب آیین‌نامه اجرایی قانون حمایت بیمه‌ای و قضائی از کارکنان اجرایی یگان‌های حفاظت محیط زیست و جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری در هیأت دولت و ابلاغ آن خبر داد.

به گزارش واژه، سرهنگ جمشید محبت خانی در خصوص جزئیات حمایت از محیط بانان و جنگل بانان اظهار داشت: بحمدالله قانون حمایت بیمه‌ای و قضائی از ماموران یگان حفاظت محیط زیست و جنگل‌ها اوایل سال 99 مورد تصویب مجلس قرار گرفت و برای اجرا به دولت ابلاغ شد.

وی افزود: در یکی از بندهای این قانون مهلت 6 ماهه به دولت داده شد تا وزارت دادگستری با همکاری ستادکل نیروهای مسلح و حسب مورد با هماهنگی سازمان حفاظت محیط زیست و وزارت جهادکشاورزی، آئین نامه اجرایی قانون موصوف را تهیه و به تصویب هیئت دولت برساند.

این مقام انتظامی با بیان اینکه یگان حفاظت محیط زیست پلیس پیشگیری ناجا در تدوین آئین‌نامه با دستگاه‌های مشمول این آئین نامه شامل سازمان حفاظت محیط زیست و سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیز داری کشور همکاری موثری داشت، ادامه داد: همزمان با ایام الله دهه فجر امسال آئین نامه اجرایی در هیئت دولت تصویب و برای اجرا ابلاغ شد.

فرمانده یگان حفاظت محیط زیست پلیس پیشگیری ناجا تصریح کرد: ماموران یگان‌های حفاظت دستگاه های مشمول محیط‌بانان و جنگل‌بانان همچنین سایر افراد به غیر از ماموران یگان‌های حفاظت که از سوی دستگاه‌های مشمول بر اساس قوانین و حسب مورد برای انجام ماموریت‌های سازمانی به کارگیری می شوند مانند تشکل‌های مردم نهاد، همیاران طبیعت، نیروهای داوطلب مردمی و نیروهای سایر دستگاه ها، بر اساس مواد 9، 16، و 20 قانون مدیریت بحران کشور مصوب سال 98 شامل حمایت بیمه‌ای و قضائی خواهند بود.

سرهنگ محبت خانی ادامه داد: در مواردی که با رعایت قانون به کارگیری سلاح فرد یا افرادی مقتول یا مجروح شده باشند یا خسارت مالی برای آنان وارد شود پرداخت دیه و جبران خسارت به طور کامل بر اساس رای مرجع قضائی از محل اعتبارات دستگاه‌های مشمول ذیربط خواهد بود.

مشاور سازمان محیط زیست کشور در خصوص مامورانی که قبل از تصویب این قانون و با رعایت قانون به کارگیری سلاح ملزم به جبران خسارت یا دیه شده اند ولی وجوه مذکور توسط سازمان متبوع مامور پرداخت نشده است، خاطرنشان کرد: بدهی آنان با ارائه مدارک از محل اعتبارات این آئین نامه قابل پرداخت است.

سرهنگ محبت خانی گفت: دستگاه‌های مشمول مکلف هستند ماموران خود را در راستای انجام وظایف و ماموریت خود در قبال شهادت، فوت، بیماری صعب‌العلاج، نقص عضو و از کارافتادگی مطابق قوانین مربوط به میزان دیه مرد مسلمان در ماه‌های حرام و در مورد سایر حوادث به طور کامل نزد یکی از بیمه‌گران بیمه کنند.

وی یادآوری کرد: سازمان های مشمول می توانند پس از تایید بالاترین مقام دستگاه و با رعایت مقررات، مامورانی را که در راستای انجام وظیفه و مطابق قانون دچار صدمات بدنی شده اند حتی الامکان ظرف یک‌سال کمک مالی کنند.

سرهنگ محبت خانی در خصوص تامین اعتبار مورد نیاز برای حمایت از ماموران سازمان های مشمول گفت: سازمان برنامه و بودجه کشور مکلف است همه ساله اعتبار لازم برای اجرای ماده 2، 3، و 4 این آئین نامه را در ردیف جداگانه در لایحه بودجه کل کشور و اعتبار لازم را برای هر یک از دستگاه های اجرایی پیش بینی و تامین کند.

این مقام انتظامی با تاکید بر ضرورت ثبت نام نیروهای داوطلب مردمی و سایر دستگاه‌ها در سامانه همکاری‌های داوطلبانه افزود: حمایت قانونی، قضائی و بیمه‌ای از همیاران طبیعت در گرو ثبت نام قبلی در سامانه مذکور خواهد بود.

فرمانده یگان حفاظت محیط زیست کشور با بیان اینکه حفظ جان محیط‌بانان و دوستداران و همیاران طبیعت حتی شکارچیان غیر مجاز برای وی مهم است، افزود: به محیط‌بانان توصیه و تاکید شده تا زمانی که جان خودشان با خطر مواجه نشده از اسلحه استفاده نکنند.

سرهنگ محبت خانی خاطرنشان کرد: چنانچه همیاران طبیعت در راستای حراست و حفاظت از محیط زیست کشور تحت مدیریت سازمان محیط زیست همگام با محیط بانان دچار سانحه یا فوت شوند، “فداکار خدمت” شناخته خواهند شد و در صورت لزوم هزینه پزشکی، غرامت و هزینه صدمه جسمی توسط سازمان پرداخت و فرآیند خاک‌سپاری جان باختگان نیز توسط سازمان مدیریت بحران با همکاری شهرداری‌ها، دهیاری‌ها و سازمان مشمول انجام خواهد شد.

 

خبرگزاری فارس

خبرهای مرتبط