• کد خبر : 12837
  • فرهنگی
  • تاریخ انتشار : 3 مهر 1402 - 12:14 ق.ظ
  • اندازه فونت

آفتاب علم‌آموزی بر سه میلیون و ۲۰۰ هزار دانشجو دمید

آفتاب علم‌آموزی بر سه میلیون و ۲۰۰ هزار دانشجو دمید

سال تحصیلی ۱۴۰۳-۱۴۰۲ برای بیش از سه میلیون و ۲۰۰ هزار دانشجو در دانشگاه‌های سراسر کشور آغاز شد تا گام‌های نوینی برای برافراشتن پرچم ایران اسلامی در عرصه دانش برداشته شود.

به گزارش واژه،بر اساس آخرین آمار موسسه پژوهش و برنامه‌ریزی آموزش عالی تعداد دانشجویان کشور در سال تحصیلی ۱۴۰۱-۱۴۰۰، سه میلیون و ۳۴۲ هزار و ۲۲۰ نفر (یک میلیون و ۷۰۰ هزار و ۷۹۴ نفر مرد و یک میلیون و ۶۴۱ هزار و ۴۲۶ نفر زن) بوده است که از این تعداد اکثریت یعنی ۶۱.۹۳ درصد در مقطع کارشناسی تحصیل می‌کنند. همچنین بر اساس همین آمار، ۵۷ درصد از کل دانشجویان (حدود یک میلیون و هزار نفر) در دانشگاه‌های وابسته به وزارت علوم شامل دانشگاه‌های جامع، تخصصی، پیام نور، فرهنگیان و علمی‌کاربردی تحصیل می‌کنند و بقیه در حال تحصیل در واحدهای مختلف دانشگاه‌ آزاد هستند.

معاون آموزشی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری از مدت‌ها قبل اعلام کرده بود سال تحصیلی دانشگاه‌ها از اول مهر آغاز می شود و همه کلاس ها حضوری است. البته قاسم عموعابدینی تاکید کرده بود همه دانشگاه‌ها به صورت یکپارچه و همزمان، سال تحصیلی جدید را از اول مهر آغاز می کنند، همه کلاس‌ها به صورت حضوری خواهد بود و امکان حضور و غیاب هوشمند هم در برخی دانشگاه‌ها فراهم شده است.

وزارت علوم همچنین به عنوان متولی اصلی آموزش عالی در کشور با استفاده از ظرفیت فرصت تابستان شرایط را برای آموزش بهتر و کارآمدتر در دانشگاه‌ها فراهم کرد. برگزاری اجلاس دوروزه روسای دانشگاه‌ها طی روزهای ۲۰ و ۲۱ شهریور (در سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی ایران) با حضور روسای دانشگاه‌ها، پژوهشگاه‌ها یکی از این اقدامات بود که وزیر علوم و معاونان این وزارتخانه ضمن تشریح دستورالعمل‌ها و آیین‌نامه‌های مرتبط آخرین توضیحات را به روسای دانشگاه‌ها برای سال تحصیلی بهتر ارائه دادند.

امانت‌دار امین سرمایه‌های مردم باشیم

محمدعلی زلفی‌گل نیز در حاشیه این اجلاس در جمع خبرنگاران در مورد آغاز سال تحصیلی ۱۴۰۳-۱۴۰۲ گفت: با توجه به اینکه روز شنبه اول مهر است و روز یکشنبه دوم مهر هم سالروز شهادت امام حسن عسکری (ع) تعطیلی رسمی است، سال تحصیلی دانشگاه‌ها از سوم مهر آغاز می شود.

وی ادامه داد: البته برای ورودی‌های جدید دوره کارشناسی به‌ دلیل اینکه دانشجومعلمانی که از طریق آموزش‌ و پرورش قرار است، پذیرفته شوند، چند برابر اضافه می‌شوند و موضوع صلاحیت‌های علمی و مصاحبه علمی و گزینش آنها مطرح است، مجبور بودیم فرصتی به آنها بدهیم تا آموزش‌وپرورش اقدامات لازم را انجام دهد.

زلفی‌گل ادامه داد: در اجلاس امروز به روسای دانشگاه ها متذکر شدم که مردم سرمایه زندگی و فرزندان خود را به ما به امانت می‌سپارند، باید تلاش کنیم، امانت‌دار امینی برای آینده‌سازان کشور باشیم. من قول می‌دهم، تمام تلاش خود را انجام دهم تا عزیزان دانشجو در کمال امنیت، آرامش و آسایش بتوانند فعالیت‌های علمی، فرهنگی، ورزشی و هنری خود را پیگیری کنند و از دوران دانشجویی نهایت استفاده را برای ارتقای علمی خود و کسب تجربه‌های فرهنگی، سیاسی، اجتماعی و ورزشی ببرند.

البته رییس دانشگاه آزاد نیز در این مورد گفت: امسال به لحاظ اینکه تعداد دانشجویان سال جدید هنوز توسط سازمان سنجش اعلام نشده و کلاس های دانشگاه آزاد در دو بخش شروع شده است، مرحله نخست ثبت نام در دانشگاه آزاد به پایان رسیده و دانشجویانی که ثبت نام کرده‌اند، کلاس ها را از هفته اول مهر آغاز خواهند کرد.

محمدمهدی طهرانچی ادامه داد بعد از حذف و اضافه با اعلام دانشجویان ورودی جدید توسط سازمان سنجش آموزش کشور (احتمالا هفته دوم مهر)، ثبت نام آنها را خواهیم داشت که برای دانشگاه آزاد حدود ۴۰۰ هزار نفر دانشجوی جدید است.

رییس دانشگاه آزاد همچنین اظهار داشت: اسامی دانشجویان دکتری و ارشد اعلام شده و آنها در حال ثبت نام در دانشگاه های مربوطه هستند و بعد از ثبت نام تکمیلی در هفته پایانی شهریور کلاس‌های آنها برگزار می‌شود، به دلیل برگزاری مراسم اربعین حسینی ثبت نام برخی دانشجویان به تعویق افتاد، آغاز سال تحصیلی دانشگاه آزاد برای دانشجویانی که ثبت نام کرده اند، از مهر ماه خواهد بود.

مصمم‌تر در استقرار عدالت آموزشی خواهیم کوشید

حالا و در آستانه سال تحصیلی جدید وزیرعلوم در پیامی اعلام کرد: سال تحصیلی ۱۴۰۳-۱۴۰۲، سالی متفاوت برای آموزش عالی است، از یک طرف یک سال بعد از پایان همه‌گیری کرونا و درگیری‌های تقارت ماه مهر و موسم مقاومت (دفاع مقدس) را حسن انجام سال جدید تحصیلی دانست و نوشت: چشم آن دارم که با مشق منش شهدا و ایثارگران و آزادگان و تلمذ از منویات رهبر عالیقدر به فتح قلل علمی نائل شوند و در کسوت خدمتگزاری خیرخواه، حسن‌فرجام فرزندان فرهیخته‌ام را شاهد باشم.

وی ابراز امیدواری کرد که کارنامه‌ وزارت علوم، تحقیقات و فناوری دولت سیزدهم که نشان مردمی را بر سینه دارد، به قلم‌ها و قدم‌های اساتید معزز، دانشجویان شریف و کارکنان خدوم نظام آموزشی، مقبول طبع مردم نجیب و اسباب آبرومندی دست‌اندرکاران آموزش عالی قرار گیرد.

مصمم‌تر و مسئولانه‌تر از پیش، در استقرار عدالت آموزشی خواهیم کوشید و در صیانت از حقوق دانشگاهیان، حاکمیت قانون، حفظ استقلال، توسعه‌ رفاه، ایجاد آرامش و تعمیم حمایت مالی و معنوی گام خواهیم برداشت و از فرزندان فرهیخته‌ام فروتنانه می‌خواهم با کسب توفیق در مراتب تحصیلی، رضایت خداوند و نشاط خانواده‌های خویش را رقم بزنند.

دانشگاه شهید بهشتی و ۳ هزار دانشجوی نوورود

رئیس دانشگاه شهید بهشتی در گفت‌وگو با خبرنگار گروه علم و آموزش ایرنا گفت: ۳ هزار دانشجوی نوورود در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری در سال تحصیلی ۱۴۰۳-۱۴۰۲ از ۱۵ مهر وارد دانشگاه شهید بهشتی می شوند.
سید محمود آقامیری با بیان این که دانشگاه از سوم مهرماه آغاز می شود گفت: کلاس های درس دانشجویان ترم های گذشته از سوم مهر شروع می شود و ورودی های جدید از ۱۵ مهر به دانشگاه می آیند که در روزهای ۱۶ و ۱۷ مهرماه در مشهد برای آنها اردو دو روزه گذاشته ایم که با توجه به مقارن بودن با جشن های ربیع بتوانیم فضای شاد و شیرینی را در دانشگاه آغاز کنیم.

 

شریف و محتوایی نو

رئیس دانشگاه صنعتی شریف نیز در گفت‌وگو با خبرنگار گروه علم و آموزش ایرنا افزود: سال تحصیلی جدید دانشگاه صنعتی شریف برای ورودی های جدید مقطع کارشناسی ارشد و دکتری و دانشجویان ترم های قبل از سوم مهرماه شروع می شود و ورودی های کارشناسی سال ۱۴۰۲ هم بعد از اعلام سازمان سنجش آموزش کشور هفته سوم مهرماه در کلاس های درس دانشگاه حاضر می شوند.

وی درباره وضعیت خوابگاه های این دانشگاه خاطرنشان کرد: خوابگاه جدیدی ساخته نشده است و تمام خوابگاه های دانشگاه صنعتی شریف در سال گذشته نوسازی و تعمیر شدند.

رییس دانشگاه صنعتی شریف همچنین درمورد اجرای طرح آمایش آموزش عالی در این دانشگاه اظهار داشت: در طرح آمایش دنبال این هستیم که رشته های جدیدی را اضافه کنیم تا دانشگاه را از نظر محتوایی نو کنیم.

جلیلی همچنین درباره تغذیه دانشجویان این دانشگاه هم گفت: قیمت غذای دانشجویی طبق مصوبه جدید صندوق رفاه دانشجویان خواهد بود و تلاش می کنیم که با توجه به شرایط موجود تغذیه مناسبی را به دانشجویان عرضه کنیم.

شروع سال تحصیلی دانشگاه علامه از اول مهرماه

دانشگاه علامه طباطبائی نیز پیش از این شروع سال تحصیلی را ۲۶ شهریور اعلام کرده بود، اما رئیس دانشگاه علامه طباطبایی بعدا درباره بازگشایی سال تحصیلی این دانشگاه کرد: سال تحصیلی دانشجویان دانشگاه علامه طباطبائی از اول مهر ماه آغاز خواهد شد و تاکید شده است از همین روز نیز همه استادان در کلاس های درس حضور داشته باشند.

عبدالله معتمدی در پیامی برای آغاز سال تحصیلی نوشت: هر سال با فرا رسیدن مهرماه، بهار تعلیم و تربیت رخ می‌نماید و تجلی‌بخش احساس طراوت و نشاط در جامعه می‌شود. ورود میلیون‌ها دانش‌آموز و دانشجو به آموزشگاه و دانشگاه خبر از اراده عالمانه یک جامعه برای ارتقا سطح دانش و معرفت فرزندان خود دارد. این مسیری است که زمینه تحقق استعدادهای بالقوه نسل را در مسیر رشد و کمال قرار می‌دهد و احساس معنوی حاصل از یادگیری و آموزش را در کام نسل جوان، مربیان و خانواده‌ها چندچندان می‌کند.

با تبریک به تمامی پذیرفته‌شدگان ورود به دانشگاه و تبریک آغاز سال تحصیلی به همه دانشجویان، استادان و یاوران علمی، از خداوند بزرگ، توفیق همگان را برای داشتن سال تحصیلی پرتلاش، مفید و تعالی بخش با بهره گیری از تمام ظرفیت‌های دانشگاه در جهت اعتلای اندیشه و معرفت دینی، افزایش ایمان و امید، مسئولیت‌پذیری، خودباوری، رشد اخلاقی، خلق ابتکارات عالمانه، تولید علم و فناوری و افزایش احساس نشاط مسئلت داریم.

دانشگاه علم و صنعت نیز ابتدای سال تحصیلی را اول مهر دانست. رییس این دانشگاه نیز در پیامی ضمن تبریک به دانشجویان بیان کرد که در آستانه ورود به سال تحصیلی پیش رو، سر بر آستان خداوند ملک و ملکوت می‌سائیم و از بارگاه عزت‌بخش او عاجزانه می‌خواهیم تا اراده و عزم اعضای خانواده بزرگ دانشگاهیان علم و صنعت ایران، اعضای فرهیخته هیأت علمی، دانشجویان نخبه و مستعد، کارکنان و یاوران علمی، به ویژه دانشجویان نو ورود را بیش از پیش تقویت نموده، توفیقی مضاعف عنایت فرماید تا مجّدانه برای تحقق راهبردها، تحکیم بنیان‌های فرهنگی، حاکمیت نظم و انضباط و اعتلای جایگاه ملی، منطقه‌ای و بین‌المللی این دانشگاه پرافتخار بکوشیم.

منصور انبیا افزود: توکل به خداوند علیم و تلاش خستگی‌ناپذیر برای تهذیب نفس و کسب علم و دانش به منظور تجهیز به دو بال علم و معرفت و بصیرت، سرمایه جاودان و ارزشمندی است که پویندگان و سالکان طریق عروج به قله‌های پرافتخار دانش بشری و مشتاقان عزت، تعالی و سربلندی نظام مقدس جمهوری اسلامی را به سرمنزل مقصود رهنمون خواهد شد.

دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی هم در پیامی ضمن تبریک فرارسیدن سال تحصیلی جدید، اعلام کرد با توجه به تقویم آموزشی دانشگاه، تاریخ شروع کلاس‌ها در نیمسال اول ۱۴۰۳-۱۴۰۲، روز شنبه اول مهر خواهد بود.

دانشگاه تربیت مدرس و انجام همه فرایندها غیرحضوری و الکترونیکی

رئیس دانشگاه تربیت مدرس نیز در مورد سال تحصیلی جدید گفت: سال تحصیلی جدید این دانشگاه از سوم مهرماه آغاز شده و فرایند ثبت نام و انتخاب واحد و خوابگاه غیرحضوری خواهد بود.

فرهاد دانشجو افزود: سال تحصیلی جدید دانشگاه تربیت مدرس هرساله از اول مهر آغاز می شد که امسال به دلیل تعطیلی اول مهر، سوم مهر ۱۴۰۲ آغاز خواهد شد. همچنین امسال همانند سال گذشته فرایند ثبت نام، انتخاب واحد، وخوابگاه به صورت الکترونیکی و غیرحضوری خواهد بود.

رئیس دانشگاه تربیت مدرس افزود: سال گذشته اولین سالی بود که تمام فرایندهای ثبت نام، انتخاب واحد و خوابگاه به صورت غیر حضوری انجام شد بنابراین امسال از تجربه سال گذشته استفاده کردیم و فعالیت ها را مقداری تسهیل کرده ایم تا کارها روان تر انجام شود.

دانشگاه امیرکبیر و گرامیداشت یاد شهدا

دانشگاه صنعتی امبیرکبیر هم که سرپرست آن به تازگی با حضور وزیر علوم معارفه شده بود، در مراسمی روز اول مهر مراسم گرامیداشت هفته دفاع مقدس و آغاز نمادین سال تحصیلی را با حضور سرپرست، معاونان و شماری از استادان این دانشگاه با حضور بر مقابر شهدای گمنام حاضر در این دانشگاه و با قرائت فاتحه و اهدای گل به مقام شامخ این شهدای گمنام را برگزار کرد.

علیرضا رهایی سرپرست دانشگاه صنعتی امیرکبیر در مراسم گرامیداشت هفته دفاع مقدس و آغاز سال تحصیلی اظهار کرد: فرا رسیدن هفته دفاع مقدس و شروع سال تحصیلی را خدمت همه دانشگاهیان تبریک عرض می‌کنم. تقارن این هفته بزرگ با شروع سال تحصیلی نوید بخش این است که سال تحصیلی‌ پربار و پرتلاشی خواهیم داشت.

اما آغاز رسمی سال تحصیلی در این دانشگاه نیز سوم مهر خواهد بود.

عطرافشانی مزار شهدای گمنام در دانشگاه‌ تهران

بر اساس تقویم آموزشی دانشگاه تهران که پیش از این اعلام شده بود، کلاس‌های آموزشی این دانشگاه از شنبه اول مهرماه آغاز می‌شود و دانشجویان از ۱۵ تا ۱۷ مهرماه برای حذف و اضافه دروس مهلت خواهند داشت. ولی بر اساس اطلاعات جدیدتر، این دانشگاه نیز سوم مهر کلاس‌ها برای دانشجویان آغاز خواهد کرد.

همچین مراسم تجدید میثاق اعضای هیات علمی، کارکنان و دانشجویان دانشگاه تهران با آرمان‌های والای امام و شهدا، روز دوشنبه ۳ مهر ماه به مناسبت گرامیداشت هفته دفاع مقدس، در محل یادمان شهدای گمنام واقع در جوار مسجد دانشگاه تهران برگزار می‌شود.

دانشگاهیان دانشگاه تهران در این مراسم که پس از اقامه نماز جماعت ظهر و عصر و با حضور ایثارگران، جانبازان و آزادگان دانشگاه برگزار می‌شود، پس از قرائت زیارتنامه شهدا، به غبارروبی و عطرافشانی مزار پنج شهید گمنام آرمیده در صحن دانشگاه تهران می‌پردازند.

به پیج اینستاگرام ، کانال تلگرام  و ایتا “واژه” بپیوندید.

خبرهای مرتبط