• کد خبر : 4426
  • محیط زیست
  • تاریخ انتشار : 15 آذر 1399 - 8:51 ب.ظ
  • اندازه فونت

آغاز سرشماری جمعیت حیات وحش آذربایجان شرقی

آغاز سرشماری جمعیت حیات وحش آذربایجان شرقی

معاون محیط طبیعی حفاظت محیط زیست آذربایجان شرقی از آغاز عملیات سرشماری حیات وحش از 15 آذرماه در استان خبر داد.

به گزارش واژه، داود غنی پور معاون محیط طبیعی اداره کل حفاظت محیط زیست استان گفت : در این طرح گونه های شاخص پستانداران استان مانند آهو، کل و بز و قوچ و میش و دیگر پستانداران شاخص حیات وحش استان سرشماری می شوند.
وی افزود : طرح سرشماری زمستانی جمعیت حیات وحش استان با دو هدف بررسی وضعیت و روند تغییرات جمعیتی حیات‌وحش استان و ارزیابی کیفیت زیستگاه های استان انجام می شود.

وی با بیان اینکه سرشماری حیات‌وحش استان از 15 آذرماه به مدت 20 روزانجام می شود افزود: تعداد 90 اکیپ عملیاتی شامل یک کار‌شناس و دونفر محیط ‌بان با رعایت پروتکل های بهداشتی در مناطق مختلف تحت مدیریت حفاظت محیط زیست استان مانند پارک ملی ارسباران، پارک ملی کنتال، مناطق حفاظت شده سهند،کاغذکنان، پناهگاه حیات وحش کیامکی و مناطق شکار ممنوع سهند، چاراویماق و یکانات نسبت به سرشماری گونه‌های کل و بز و قوچ میش به عنوان حیات وحش هدف و سایر پستانداران بزرگ جثه از جمله خرس، گرگ، روباه، گربه وحشی، شغال، خرگوش، مورد مشاهده اقدام می کنند.

معاون محیط طبیعی حفاظت محیط زیست آذربایجان شرقی روش سرشماری را پیمایشی و با استفاده از دستگاه GPS در مسیرهای تثبیت شده عنوان کرد وگفت: آمار هر مسیر با آمار مسیر سال های قبل مقایسه شده و علل و عوامل تغییرات جمعیتی در هر مسیر مورد تحلیل قرار می‌گیرد.

غنی پور با اشاره به ضرورت سرشماری حیات وحش برای تحلیل‌های کیفی وکمی از وضعیت زیستگاه های استان گفت: مقایسه میانگین جمعیت حیات‌وحش هدف در دوره‌های بلند مدت و کوتاه مدت کار‌شناسان محیط زیست را از چالش ها و ظرفیت های زیستگاه های حیات وحش آگاه می‌کند.

معاون محیط طبیعی اداره کل حفاظت محیط زیست استان گفت: با توجه به شرایط بیماری کرونا امسال در سرشماری اسکان های شبانه در مناطق به حداقل رسیده و استفاده از تکنولوژی های نوین مثل پهباد در دستور کار قرار دارد.

خبرهای مرتبط