• کد خبر : 14356
  • اجتماعی
  • تاریخ انتشار : 30 آبان 1402 - 1:21 ب.ظ
  • اندازه فونت

آذربایجان‌شرقی رتبه ششم سالمندی کشور را دارد

آذربایجان‌شرقی رتبه ششم سالمندی کشور را دارد

مدیرکل بانوان و خانواده استانداری آذربایجان‌شرقی با اشاره به خطر افزایش جمعیت سالمندی استان، گفت: در زمان کنونی این استان رتبه ششم سالمندی کشور را در بین استان ها به خود اختصاص داده است.

به گزارش واژه، «زهرا کوهی» روز دوشنبه در نشست با خبرنگاران افزود: ادامه این روند موجب بروز مشکلاتی در آینده در سطح آذربایجان شرقی می شود و باید با ارایه مشوق های لازم زمینه ازدواج و فرزندآوری در جامعه فراهم شود.

وی با تاکید بر ضرورت فرهنگ سازی در حوزه جمعیت و خانواده، اظهار کرد: رسانه های جمعی، مراکز فرهنگی و دانشگاهی و اساتید حوزه جمعیت و خانواده باید در این زمینه نقش بیشتری ایفا کرده و زوج های جوان را به فرزندآوری ترغیب کنند.

مدیرکل بانوان و خانواده استانداری آذربایجان‌شرقی با اشاره به فاصله پنج ساله بین ازدواج و فرزند اول گفت: این موضوع خطرناک بوده و تبعات منفی آن در آینده گریبانگیر جامعه و خانواده ها می شود.

کوهی با اشاره به اینکه به شدت با ناباروری اولیه در جامعه مواجه هستیم، ادامه داد: این روند هزینه های ناخواسته ای را در آینده به سیستم بهداشت و درمان کشور تحمیل و نهادهای خدماتی مانند بیمه ها را با مشکل مواجه می کند.

وی با تاکید بر الگوسازی مناسب از خانواده های دارای چند فرزند در جامعه، یادآور شد: در آذربایجان شرقی تعداد خانواده های دارای بیش از سه فرزند کمتر بوده و باید خانواده ها به فرزندآوری بیشتر سوق داده شوند.

آذربایجان شرقی در واگذاری زمین به خانواده های دارای سه فرزند در رتبه ششم قرار دارد

مدیرکل بانوان و خانواده استانداری آذربایجان‌شرقی با اشاره به طرح حمایت از خانواده و جوانی جمعیت گفت: در این طرح، دولت از خانواده های دارای سه فرزند و بیشتر حمایت های مختلفی می کند که از جمله واگذاری زمین رایگان از سوی راه و شهرسازی و بنیاد مسکن است.

کوهی افزود: با اجرای این طرح در استان، تاکنون یک هزار و ۲۰۰ قطعه زمین به خانواده های دارای سه فرزند و بیشتر در شهرستان های مختلف استان واگذار شده است.

وی با بیان اینکه آذربایجان شرقی در اجرای این طرح دارای رتبه زیر ۱۰ و در جایگاه ششم قرار دارد، اظهار کرد: متولی واگذاری زمین در روستاها و شهرهای زیر ۲۰ هزار نفر جمعیت بنیاد مسکن و در شهرهای بالای ۲۰ هزار نفر جمعیت راه و شهرسازی است.

مدیرکل بانوان و خانواده استانداری آذربایجان‌شرقی با اشاره به اینکه تبریز از مراکز جمعیتی بالای ۵۰۰ هزار نفر است، گفت: با توجه به مشکل زمین در این شهر، زمین مورد نظر در اجرای این طرح در شهر جدید سهند، شهریار و شهرهای حومه تامین می شود.

کوهی، ادامه داد: در اجرای این طرح از خانواده های دارای سه فرزند، هزینه آماده سازی زمین اخذ می شود ولی از خانواده های دارای چهار فرزند و بیشتر هزینه ای اخذ نمی شود.

وی با تاکید بر اینکه برای استفاده از این طرح باید همه فرزندان از یک مادر باشند، یادآور شد: خانواده های دارای سه فرزند و بیشتر که از خدمات دولتی استفاده کرده اند مشمول این طرح هستند.

وام فرزندآوری برای همه فرزندان تعلق می گیرد

مدیرکل بانوان و خانواده استانداری آذربایجان‌شرقی با اشاره به اینکه اعطای تسهیلات از دیگر حمایت های دولت برای حمایت از خانواده و فرزندآوری است، گفت: در این طرح برای فرزند اول تا پنجم و حتی بالاتر نیز وام اختصاص می یابد.

کوهی، میزان وام برای فرزند اول را ۳۰۰ میلیون ریال، فرزند دوم ۶۰۰ میلیون ریال، فرزند سوم ۹۰۰ میلیون ریال، چهارم یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون ریال و پنجم و بالاتر را یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون ریال اعلام کرد.

وی همچنین اظهار کرد: دولت از خانواده های دارای دوقلو، سه قلو و بیشتر نیز حمایت های مختلفی انجام می دهد که از جمله هزینه های درمانی آن ها را تامین می کند.

به پیج اینستاگرام ، کانال تلگرام  و ایتا “واژه” بپیوندید.

خبرهای مرتبط