• کد خبر : 11014
  • اجتماعی
  • تاریخ انتشار : 27 تیر 1402 - 5:00 ب.ظ
  • اندازه فونت

۶۰۰ سایت نسل پنجم اینترنت راه‌اندازی شد

۶۰۰ سایت نسل پنجم اینترنت راه‌اندازی شد

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با بیان اینکه ۶۰۰ سایت نسل پنجم اینترنت در کشور راه‌اندازی شده است، گفت: برای نخستین بار رکورد ۶.۵ ترابیت بر ثانیه برای ترافیک تولید داخل در نظر گرفته شد که نتیجه آن استفاده مردم از سکوهای داخلی است.

به گزارش واژه، سوال محمدرضا پورابراهیمی نماینده کرمان و راور از عیسی زارع پور وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در دستور کار جلسه علنی روز سه شنبه مجلس شورای اسلامی قرار گرفت.
پور ابراهیمی در بیان سوال خود گفت: دلیل ضعف عملکرد وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در زمینه‌های عملیاتی از جمله توسعه ارتباطات و فناوری، توسعه بسترها و شبکه‌های مخابراتی، تأمین زیر ساخت‌های استفاده از اینترنت و نظارت بر عملکرد اپراتورها چیست؟
در ادامه عیسی زارع پور وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در پاسخ به این سوال به ارایه گزارشی از عملکرد خود در دو سال گذشته در این وزارتخانه راهبردی پرداخت و گفت: برای نخستین بار جزایر خلیج فارس را با فیبر نوری به سرزمین مادری متصل کردیم برای این کار بیش از ۱۵۰ کیلومتر کابل کشی در زیر دریا انجام شده است.
وی افزود: خوشبختانه دسترسی به اینترنت در این سه جزیره برای مردم افزایش یافته و ارتباطات آنها کاملا پایدار شده است.
زارع پور در ادامه از راه اندازی ۶۰۰ سایت نسل پنجم اینترنت خبر داد و گفت: برای نخستین بار رکورد ۶.۵ ترابیت بر ثانیه برای ترافیک تولید داخل در نظر گرفتیم که حاصل آن استفاده مردم از سکوهای داخلی در یک سال گذشته است.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با بیان اینکه روش مختلفی برای دور زدن سرویس هایی که آمریکایی ها تحریم کرده بودند، در نظر گرفته شده است، اظهار داشت: آمریکایی‌ها یکصد هزار سرویس پرکاربرد را برای ایران ممنوع کردند و ما تلاش کردیم تا این مشکل رفع شود و برنامه نویسان و نخبگان توانستند بدون نیاز به فیلترشکن از این سرویس ها استفاده کنند.
۴۰ میلیون نفر از پیام رسان‌های داخلی استفاده می کنند
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در ادامه گفت: برای تاخیر انجام بازی‌های یارانه‌ای سرویس ویژه گیمرها راه‌اندازی شده‌است؛ امروز پیام رسان‌های داخلی مورد اقبال قرار گرفتند و بیش از ۴۰ میلیون نفر از مردم از پیام رسان‌های داخلی استفاده می‌کنند.
زارع پور با بیان اینکه پیشرفت شبکه ملی اطلاعات از ۲۳ درصد در ابتدای دولت به ۶۲ درصد رسیده است، گفت: در یک دهه گذشته حدود ۲۳ درصد در این حوزه فعالیت شده و امروز بیش از ۶۲ در این حوزه به رشد رسیدیم. همچنین خدمتی برای اینترنت سالم برای کودکان طراحی کردیم.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با بیان اینکه اداره پست در این مدت ۳۵۰ میلیون مرسوله را در نقاط مختلف کشور جا به جا کرده است، یادآور شد: همچنین بخش‌های مختلف جدید مانند پست بانک در بخش‌های مختلف از جمله روستاها طراحی شد و چهار هزار و ۳۰۰ روستا جدید در نقاط صعب العبور به شبکه اینترنت متصل شدند.
وی ادامه داد: بیش از ۱۵ میلیون کاربر در پنجره ملی خدمات دولت هوشمند فعالند که بیش از سه هزار خدمت دولتی ارایه می کند.
زارع پور با اشاره به راه اندازی فیبر نوری برای کسب و کارها گفت: اکنون ۳.۵ میلیون خانوار تحت پوشش فیبر نوری هستند و انتظار می رود این رقم تا پایان سال به هشت میلیون خانوار افزایش یابد.
وی با بیان اینکه سهم اقتصاد دیجیتال از تولید ناخالص ملی در این مدت از ۶.۴ به ۷.۵ درصد رسیده است، تصریح کرد: در بخش فضایی نیز کار مشترکی با دیگر دستگاه های کشوری و لشکری در حال انجام است و در  ۲۲ ماه گذشته هفت پرتاب فضایی انجام دادیم و حتی برای نخستین بار جمهوری اسلامی ایران به تصاویر ماهواره ای رنگی با وضوح یک متر دست یافت.
زارع پور با یادآوری اینکه یکی از برنامه های اعلام شده در جلسه رای اعتماد اتصال تمام روستاها به شبکه ملی اطلاعات بود، گفت: آمار اتصال ۹۰ درصدی روستاها به اینترنت که وزارت ارتباطات دولت گذشته ارایه کرده بود، درست نبود و طبق آمار حدود ۷۹ درصد روستاها به اینترنت متصل هستند.
وی با بیان اینکه اختلاف ۱۰ درصدی در آمار به معنای این است که چهار هزار روستا فاقد اینترنت هستند، گفت: امروز بیش از چهار هزار و ۳۰۰ روستا به اینترنت متصل شده اند و قول می دهیم تا پایان سال هیچ روستای بالای ۲۰ خانوار نخواهد بود که به شبکه ملی اطلاعات و اینترنت پرسرعت دسترسی نداشته باشد.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات تاکید کرد: وزارت ارتباطات در حال انجام پروژه بزرگ فیبر نوری و کسب و کارهاست که حدود ۱۰ سال پیش باید تمام می‌شد؛ امروز حدود ۳.۵ میلیون خانوار در یکصد شهر تحت پوشش قرار گرفتند.
زارع پور با اشاره به نارضایتی از عملکرد شرکت مخابرات در برخی استانها، یادآور شد: در همه استانها اپراتور دوم در نظر گرفته شد.
وی با بیان اینکه در استان کرمان اپراتور دوم طراحی شده است، تصریح کرد: شبانه روزی عملیات فیفرکشی و حفاری انجام شده است و ان شا الله تا پایان دولت ۸۰ درصد خانورها را تحت پوشش قرار خواهیم داد که کار بزرگی در زیر ساخت توسعه کشور در چهار دهه آینده است.
زارع‌پور ادامه داد: در بعضی از استان‌ها به ویژه کرمان، سیستان و بلوچستان، آذربایجان غربی، خراسان جنوبی و مناطق سخت و کوهستانی عقب‌ماندگی وجود داشت و مورد غفلت واقع شده بود و در این مدت بیش از ۷۰۰ سایت و روستای جدید در سیستان و بلوچستان و بیش از ۳۳۰ روستای جدید در استان کرمان دچار عقب ماندگی بودند. عقب‌ماندگی داشتند. بنده خودم را وزیر همه جای کشور می‌دانم و حتی بعضاً در حوزه انتخابیه‌ای که مربوط به استان خودم است کار را نگه داشتم چون بالای میانگین کشوری بودند و اعلام کردم اول همه جای کشور را به میانگین کشوری برسانیم و پس از آن نیز همه را تکمیل کنیم.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با بیان اینکه استان کرمان در زیرساخت‌ها مشکل داشت، تصریح کرد: کار بسیار بزرگی در این مدت انجام شده و بیش از ۳۳۰ روستای جدید را به شبکه متصل کردیم و میانگین استان را از ۷۰ درصد به ۸۰ درصد رساندیم اما تا رسیدن به میانگین کشوری که ۹۰ درصد است، فاصله داریم و همه روستاهای کشور را امسال تمام خواهیم کرد.

۶۲ روستا در کرمان به شبکه ملی متصل شد
وی گفت: طی چهار سال دولت دوازدهم فقط ۲۰ روستا در استان کرمان به شبکه متصل شده بود اما در کمتر از دو سال ۶۲ روستا به شبکه متصل شده است و ۷۰ روستای دیگر باقی مانده که تا پایان سال انجام خواهد شد.
عضو کابینه دولت سیزدهم افزود: مراجع جهانی که هر ماه سرعت اینترنت را اعلام می‌کند، نتایج ماه ششم میلادی اعلام شد که سرعت اینترنت همراه در ابتدای دولت سیزدهم حدود ۱۸ مگابیت بر ثانیه بوده و اکنون به ۳۵ مگابیت بر ثانیه رسیده است که این نیز بر اساس همین مرجع جهانی است و رتبه ۶۵ را از لحاظ سرعت اینترنت در بین ۱۹۰ کشور داریم.
زارع‌پور با اشاره به اینکه در حوزه ارتباطات ثابت نیزبا وجود اینکه رتبه ۱۴۰ را دارا هستیم، افزایش سرعت داشتیم، گفت: حدود ۱۰ سال در حوزه ارتباطات ثابت غفلت شده بود به گونه ای که نه منابع لازم فراهم شده بود و نه عزم و اراده‌ای برای انجام این کار وجود داشت که با پروژه فیبر نوری منازل و کسب و کارها این عقب‌ماندگی جبران خواهد شد.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: در یکصد شهر کار شروع شده و اکنون حدود ۴۰ الی ۵۰ شهر که سرویس اینترنت از طریق فیبرنوری به مردم ارائه می‌کردیم سرعت تا هزار مگابیت بر ثانیه است یعنی ۸۰ برابر سرعت میانگینی که مردم در زمان حاضر استفاده می‌کنند.
زارع پور بیان کرد: اکنون میانگین سرعت اینترنت ثابت ما حدود ۱۲ مگابیت بر ثانیه است و سرعت‌هایی نزدیک به هزار را به مردم ارائه می‌دهیم. این چشم‌اندازی است که ما دنبال می‌کنیم تا بتوانیم بهترین‌ها را برای مردم فراهم کنیم.
وی تاکید کرد: زمانی که با استقبال مردم از سکوهای داخلی مواجه شدیم، مشاهده کردیم شرایط و زیرساخت‌های داخلی مهیا نیست. رکورد تاریخی ۶.۵ ترابیت بر ثانیه یعنی بیش از مصرف اینترنت را در سال گذشته ترافیک تولید داخل داشتیم البته این قله بوده است و میانگین حدود ۶۰ درصد ترافیک مصرفی مردم داخلی و ۴۰ درصد خارجی بوده است و هیچ محدودیتی برای تأمین پهنای باند اینترنت خارجی نداریم.
عضو کابینه دولت سیزدهم با تاکید بر اینکه تمامی مشکلات حوزه کرمان و تک تک شهرهای کشورمان را حل خواهیم کرد، تصریح کرد: کار بزرگی در حوزه اینترنت انجام شده است و زیرساخت‌های ارتباطی کشور برای پذیرایی از میلیون‌ها ایرانی که علاقه مند به استفاده از زیرساخت‌های داخلی هستند، فراهم شده است. در مورد اینترنت نیز مسیرهای ورودی کشور متنوع شده که اگر از یک مسیری اینترنت قطع شد، مشکل جدی به وجود نیاید.

به پیج اینستاگرام ، کانال تلگرام  و ایتا “واژه” بپیوندید.

خبرهای مرتبط