• کد خبر : 8772
  • اقتصادی
  • تاریخ انتشار : 3 اسفند 1400 - 8:03 ب.ظ
  • اندازه فونت
معاون سازمان صمت استان آذربایجان شرقی:

۴۸ فقره پروانه اکتشاف معدن در آذربایجان‌شرقی صادر شد

۴۸ فقره پروانه اکتشاف معدن در آذربایجان‌شرقی صادر شد

معاون امور معادن و صنایع معدنی سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربایجان‌شرقی گفت: در مدت سپری شده از امسال ۴۸ فقره پروانه اکتشاف، ۲۶ فقره گواهی کشف معدن و ۱۴۰ فقره مجوز برداشت انواع شن و ماسه در سطح استان صادر شده است.

به گزارش واژه، مهرانگیز رحمانی روز سه شنبه در جمع خبرنگاران با اشاره به وجود عوامل زمین شناسی مساعد ایجاد کننده مجموعه ای غنی از ذخایر معدنی، از رتبه نخست آذربایجان شرقی در زمینه ذخایر معدنی خبر داد و افزود: بخش معدن از ارکان توسعه استان محسوب می‌شود و ذخایر معدنی موجود در این خطه مشتمل بر ۵۲ ماده معدنی در ۲ حوزه بهره برداری و اکتشاف می‌باشند.

وی ادامه داد: منابع سرشاری از کانی های فلزی و راهبردی از قبیل طلا، مس، مولیبدن و منگنز در کنار کانی های با ارزش غیر فلزی اعم از سنگ های تزئینی، کائولن، نفلین سینیت، سیلیس، پرلیت، دیاتومیت، گچ و پوکه معدنی در آذربایجان شرقی وجود دارد.

وی گفت: فرصت‌ها و پتانسیل‌های سرمایه‌گذاری قابل توجهی در بخش معدن آذربایجان شرقی فراهم بوده و این استان همواره بستر جذابی برای سرمایه گذاران داخلی و خارجی برای ورود به عرصه معدن محسوب می شود.

معاون امور معادن و صنایع معدنی سازمان صمت آذربایجان شرقی بر لزوم برنامه ریزی دقیق برای بهره گیری از پتانسیل های بالقوه نهفته در این حوزه که از الزامات لاینفک توسعه اقتصادی استان می باشد، تاکید کرد و افزود : توجه ویژه به این بخش جهت هدایت صحیح این سرمایه‌های خدادادی به سمت اهداف عالی کشور با محوریت رشد اقتصادی پایدار ضروری می‌باشد.

وی مجموع ذخایر قطعی موجود در معادن استان را افزون بر ۳ میلیارد تن البته به جز نفلین سنیت اعلام و اظهار کرد: با توجه به وجود ذخایر فلزی قابل توجهی نظیر مس، طلا، مولیبدن و آهن در استان، زمینه برای تغلیظ کانسنگ های معدنی و تولید کنسانتره های مختلف و متعاقب آن ایجاد صنایع تبدیلی پایین دستی جهت تکمیل زنجیره تولید فراهم است.

رحمانی با اشاره به بیانات رهبر معظم انقلاب در خصوص ایجاد نهضت کاهش خام‌فروشی و حرکت در این مسیر، اضافه کرد : تقویت حوزه فرآوری مواد معدنی یکی از حساس‌ترین کلید واژه های توسعه پایدار بوده که با تمهیدات پیش بینی شده و براساس برنامه های محوری وزارت صمت در جهت تحقق این امر پیش می رویم.

معاون امور معادن و صنایع معدنی سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربایجان شرقی بر  لزوم حفظ و حراست از منابع طبیعی و محیط زیست در کنار معدنکاری به عنوان وظیفه ای همگانی تاکید کرد و گفت: با رشد تکنولوژی و امکان بهره‌مندی از روش‌های پیشرفته معدنکاری در کنار استفاده از ظرفیت‌های قانونی موجود برای احقاق حقوق سرمایه‌گذاران حراست از همه منابع الهی من جمله انفال معدنی و محیط زیست میسر خواهد بود.

وی اضافه کرد: تا پایان دی امسال ۱۹۷ محدوده دارای پروانه اکتشاف، ۸۸ محدوده دارای گواهی کشف، ۵۴۳ معدن دارای پروانه بهره برداری و ۱۴۰ محدوده دارای مجوز برداشت در استان وجود دارد و از این حیث مقام اول کشور را داریم.

خبرهای مرتبط