• کد خبر : 5639
  • اجتماعی
  • تاریخ انتشار : 25 مهر 1400 - 5:45 ب.ظ
  • اندازه فونت

یوم الله ۱۳ آبان برگ زرینی در تاریخ انقلاب اسلامی است

یوم الله ۱۳ آبان برگ زرینی در تاریخ انقلاب اسلامی است

نماینده ولی فقیه در آذربایجان شرقی و امام جمعه تبریز یوم الله ۱۳ آبان را در تاریخ انقلاب اسلامی برگی زرین و فراموش ناشدنی دانست و اظهار داشت: تبعید امام راحل (ره)، کشتار دانش آموزان به دست رژیم پهلوی و تسخیر لانه جاسوسی آمریکا در تهران جزو وقایع بسیار مهم تاریخ معاصر ایران است .

به گزارش واژه، حجت الاسلام والمسلمین محمدعلی آل هاشم روز یکشنبه در نشست هماهنگی برگزاری مراسم ۱۳ آبان و سالگرد شهادت اولین شهید محراب آیت الله قاضی طباطبائی، اظهار کرد: چنین روزها  وقایعی نباید به دست فراموشی سپرده شوند.

وی رویدادهای فوق را از ابعاد مختلف قابل بررسی و تحلیل های عمیق دانست و افزود: این فداکاری ها، رشادت ها و از جان گذشتگی های جوانان ایران در برابر استکبار و استبداد از ابعاد گوناگون بسیار مهم است چراکه اتفاقات ۱۳ آبان به پیروزی انقلاب اسلامی سرعت بخشید.

وی گفت: حوادث یاد شده سبب زوال رژیم منحوس پهلوی و نیز افزایش انزجار آحاد مردم آزاده جهان از آمریکای جنایت کار شد.

نماینده ولی فقیه در آذربایجان شرقی شهادت آیت الله قاضی طباطبایی را یکی از مهمترین حوادث تلخ تاریخ انقلاب اسلامی بیان کرد و گفت: این شهید والامقام در حقیقت خمینی آذربایجان بود و تمام تظاهرات و اقدامات ضد ستمشاهی توسط ایشان رهبری و هدایت می شد.

امام جمعه تبریز به موضوع برگزاری آیین های مربوط به ۱۳ آبان اشاره و اضافه کرد: برگزاری این مراسم در سالجاری به دلیل فروکش کردن موج کرونا و نیز تحولات سیاسی و اجتماعی منطقه و به خصوص در کشورهای اسلامی از اهمیت به سزایی برخوردار است و باید همه دستگاه های اجرایی و آحاد مردم با حساسیت ویژه ای در این آیین ها شرکت کنند.

وی در بخش دیگری از سخنان خود حمایت، پشتیبانی و دوستی دولت و ملت جمهوری اسلامی ایران با جمهوری آذربایجان را دیرینه و در تاریخ ماندگار خواند و اظهار داشت: ملت های آذربایجان و ایران در طول تاریخ باهم  برادر بوده اند و روح هر دوی این ملت ها یکی است و نباید هیچ کسی بر این اشتراکات و علایق ضربه بزند.

آل هاشم شرایط افغانستان و حملات تروریستی اخیر در این کشور علیه مسلمانان  و شیعیان را نمونه ای از تحولات مهم منطقه خواند و با بیان اینکه دشنمان  اسلام در پی ایجاد و تقویت داعش در منطقه هستند، یادآور شد: اینکه این حملات تروریستی و کشتار وسیع مسلمانان در آستانه هفته وحدت بین شیعه و اهل تسنن روی می دهد، جای تامل دارد.

گفتنی است در ابتدای این نشست رییس شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی آذربایجان شرقی با ارایه گزارشی از اقدمات این شورا برای برگزاری مراسم ۱۳ آبان و سالگرد شهادت آیت الله قاضی طباطبائی، از فعالیت چند کمیته تخصصی در این زمینه خبر داد.

حجت الاسلام میکائیل اسکندری افزود: تمامی برنامه های یوم الله ۱۳ آبان توسط ستاد مرکزی مبارزه با کرونا و طبق رنگ بندی شهرها توسط وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی تصویب و اجرایی خواهد شد.

خبرگزاری ایرنا

خبرهای مرتبط