• کد خبر : 10129
  • سیاسی
  • تاریخ انتشار : 26 فروردین 1402 - 8:26 ق.ظ
  • اندازه فونت
وزیر خارجه مصر:

گسترش روابط تهران و قاهره به نتایج توافق ایران و عربستان بستگی دارد

گسترش روابط تهران و قاهره به نتایج توافق ایران و عربستان بستگی دارد

وزیر امور خارجه مصر که گسترش روابط کشورش با ایران به ارزیابی توافق اخیر تهران و ریاض بستگی دارد.

به گزارش واژه، سامح شکری، وزیر خارجه مصر که اخیرا سفری به آنکارا داشته است شب گذشته(پنجشنبه)در مسیر برگشت به کشورش در داخل هواپیما در گفت‌وگو با نشات الدیهی، خبرنگار مصری تاکید کرد که گسترش روابط تهران و قاهره به ارزیابی توافق اخیرا ایران و عربستان بستگی دارد.
وی درمورد احتمال گسترش روابط کشورش با تهران گفت که توافقات انجام شده میان ایران و عربستان بسیار مهم است و باید آن ها را ارزیابی کرد.شکری گفت که در نشست جده در یک فرصت از مزایای تحولات روابط ایران و عربستان مطلع خواهد شد.
وزیر خارجه مصر گفت که قاهره این تحولات را ارزیابی خواهد کرد و در چارچوب همین ارزیابی گام های بررسی شده ای اتخاذ خواهد کرد.

اخیراً خبرگزاری المعلومه به نقل از یک دیپلمات بلند پایه عراقی در مصر گزارش داد که عراق و پادشاهی عمان در تلاش هستند تا میان تهران و قاهره برای بازگرداندن روابط میان این دو کشور میانجی‌گری کنند.
این دیپلمات در ادامه گفت که مصر از این میانجی‌گری، به‌ویژه میانجی‌گری عراق استقبال می‌کند چراکه دو کشور روابط خوبی با یکدیگر دارند اما قاهره تحولات منطقه را نیز زیر نظر دارد.
وزارت امور خارجه ایران روز دوشنبه تأیید کرد که جمهوری اسلامی ایران از هرگونه تحول مثبت و رو به جلو با هدف تحکیم روابط بین مردم ایران و مصر و به‌علاوه از هرگونه گشایش مصر در قبال ایران استقبال می‌کند و اعمال هرگونه محدودیت برای سفر شهروندان مصری به ایران را تکذیب کرد.
روابط میان ایران و مصر پس از پیروزی انقلاب اسلامی در سال ۱۹۷۹ در پی اقدام قاهره برای امضای قرارداد کمپ دیوید با رژیم صهیونیستی رو به وخامت رفت.

بنابر این گزارش، پیشتر عزت سعد رئیس اجرایی شورای امور خارجی مصر در گفت و گو با خبرگزاری اسپوتنیک گفته بود که روابط بین ایران و مصر، عادی نیست زیرا تعدادی از پرونده های اختلافی در مسیر آن است اما میانجی‌گری عراق که در کنفرانس بغداد۲ در اردن از آن سخن به میان آمد، می تواند درهای آغاز رایزنی‌ها (میان تهران و قاهره) را بگشاید.
همچنین حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران پس از کنفرانس بغداد۲ گفت: نخست‌وزیر عراق پیشنهاد داد که با وساطت بغداد گفت‌وگوهای ایران و مصر در سطوح امنیتی و سیاسی آغاز شود.
در همین راستا، احمد عیسی، وزیر گردشگری مصر به تازگی در یک نشست خبری که در مقر وزارت میراث فرهنگی این کشور برگزار شد، اعلام کرد که قاهره در راستای جذب گردشگر، تسهیلات جدیدی برای کسانی که خواهان سفر به مصر هستند، می‌دهد که شامل شهروندان، چین، هند، ترکیه، ایران، مراکش و الجزایر می‌شود.
وزیر گردشگری مصر همچنین خاطرنشان کرد که شهروندان ایرانی می‌توانند از طریق شرکت‌های گردشگری وارد مصر شوند و در حال حاضر تنها می‌توانند به جنوب سینا سفر کنند.

 

 

به پیج اینستاگرام و کانال تلگرام “واژه” بپیوندید.

خبرهای مرتبط