• کد خبر : 6912
  • اجتماعی
  • تاریخ انتشار : 15 آذر 1400 - 10:51 ق.ظ
  • اندازه فونت

کمبود گاز، دغدغه جدید صنایع آذربایجان‌شرقی

کمبود گاز، دغدغه جدید صنایع آذربایجان‌شرقی

واحدهای تولیدی و صنعتی آذربایجان‌شرقی که نقش مهمی در اشتغال و اقتصاد بدون نفت ایفا می‌کنند، این روزها با مشکل کمبود گاز مواجه هستند.

به گزارش واژه، فعالان بخش تولید و صنعت در آذربایجان شرقی می گویند که اولاً توزیع انرژی در استان ها باید با لحاظ واقعیت های حاکم بر منطقه صورت گیرد؛ دوم اینکه مواجهه آنان با چالش کمبود برق در تابستان و گاز در زمستان، موجب کاهش تولید و به تبع ان بهره وری می شود.

آنان همچنین از اینکه صنایع، اولین هدف نهادهای مسوول در مواقع کمبود انرژی هستند، گلایه دارند و می گویند که ادامه این روند واحدهای تولیدی به ویژه در بخش فولاد را به تعطیلی می کشاند که آن نیز به نوبه خود می تواند تبعات اقتصادی و کاهش اشتغال را به دنبال داشته باشد.

فعالان بخش تولید و صنعت آذربایجان شرقی می گویند که در فصل تابستان با استدلال گرمای مناطق خاصی از کشور، از دسترسی به برق کافی برای تولید محروم هستند و در فصل زمستان نیز به رغم سردسیر بودن این استان، در وهله نخست سهمیه گاز آنجا کاهش می یابد.

رییس اتاق بازرگانی تبریز در این باره گفت: موضوع عدالت در تخصیص سهمیه گاز برای استان های مختلف یکی از مهم ترین خواسته های بخش خصوصی آذربایجان شرقی می باشد، به گونه ای که با توجه به سردی آب و هوا و حجم بالای صنایع در این منطقه، شرایط مصرف گاز در این خطه متفاوت با دیگر استان ها است.

یونس ژائله ادامه داد: بر اساس مصرف گاز در هر تن تولید در واحدهای فولادی استان ها، می توان مشخص کرد که سهمیه هر استان به چه مقدار باید کاهش یابد و در غیر این صورت، موضوع عادلانه نخواهد بود.

ژائله با بیان اینکه در فصل تابستان با کمبود برق و در فصل زمستان با مشکل کمبود گاز مواجه هستیم، تاکید کرد: تامین انرژی دغدغه بزرگی برای صنایع آذربایجان شرقی است و از مسئولان دولتی درخواست داریم در این زمینه فکری به حال بخش خصوصی کنند.

طاهر روحی، مدیر کل هماهنگی امور اقتصادی استانداری آذربایجان شرقی نیز گفت: در حال حاضر نیروگاه از مازوت استفاده می کند که مشکل کشوری بوده و نیاز به دوگانه سوزی دارد.

وی با بیان اینکه در زمان کمبود برق نیز توانستیم با مدیریت لازم، مشکل را حل کنیم، ادامه داد: اگر این موضوع مدیریت نشود در فصل سرما با مشکل جدی تری مواجه خواهیم شد.

واحدهای فولادی بدون گاز تعطیل می شوند

رئیس هیات مدیره انجمن فولاد آذربایجان شرقی نیز گفت: در زمان کمبود برق و گاز اقدام به قطعی واحدهای فولادی استان می شود که ادامه این روند منجر به تعطیلی واحدها خواهد شد.

کریم رحیمی ادامه داد: در نیمه اول سال به دلیل گرمای زیاد هوا در استان های جنوبی، از سهم برق نیمه غربی کشور کاسته و به آنها اختصاص داده می شود و در نیمه دوم سال با وجود سردی هوا قضیه برعکس می شود و ۸۵ درصد سهمیه گاز در فاز اول کم می شود. درخواست مطالبه و پیگیری تبعیض و ناعدالتی سهمیه ها را داریم؛ از طرفی اینکه چرا فقط بخش فولادی مدنظر است، جای سوال دارد.

وی با اشاره به اینکه ۲۴ درصد تعداد واحدهای فولادی کل کشور، ۱۵ درصد کل تولید کشور و هشت درصد کل صادرات فولاد کشور، سهم استان آذربایجان شرقی است، گفت: واحدهای فولادی استان با بیش از ۲ میلیارد دلار سرمایه گذاری در کل استان، بالغ بر هفت هزار نفر اشتغال زائی مستقیم ایجاد کرده اند.

مصرف گاز واحدهای فولادی استان آذربایجان شرقی چهار برابر کل سهمیه صنعتی است

مدیر بهره برداری شرکت گاز استان آذربایجان شرقی نیز با بیان اینکه محدودیت اعلام شده، بین دو وزارتخانه نفت و صمت صورت گرفته است، گفت: توزیع سهمیه اختصاص داده شده از سوی شرکت نفت برعهده سازمان صمت بوده و خارج از اختیار ما است.

خسرو آریان پور افزود: سهمیه اعلام شده برای صنایع فولادی آذربایجان شرقی در ابتدا روزانه ۸۰ هزار متر مکعب بود که با انجام مکاتباتی، این میزان را به ۱۷۰ هزار مترمکعب افزایش دادیم، در صورتی که واحدهای فولادی استان از تاریخ ۲۲ آبان تاکنون ۷۰۰ هزار مترمکعب مصرف روزانه داشته اند.

وی اظهار کرد: در خصوص اجحافی که در حق استان آذربایجان شرقی در خصوص تخصیص سهمیه گاز صورت گرفته، باید نمایندگان مجلس همکاری لازم را داشته باشند و با تشکیل جلسه با وزیران به این موضوع بپردازند.

میرحسین شریعت دوست، رئیس هیات مدیره انجمن متالوژی آذربایجان شرقی با انتقاد از وجود تبعیض در سهمیه گاز استان ها، بر مشخص شدن میزان گازی که هر واحد باید در مصرف خود کاهش دهد تاکید کرد.

توزیع سهمیه انرژی در استان های کشور عالادنه باشد

یونس اکبرپور پایدار، رئیس انجمن سازندگان قطعات خودرو آذربایجان شرقی نیز گفت: درخواست ما توزیع عادلانه سهمیه گاز در تمامی استان ها است.

حسین نائب درختان، نماینده آذر فولاد امین نیز اظهار کرد: برای جبران افت گاز کشور باید از سهمیه تمامی واحدهای فولادی کشور کم کرد، همچنین می توان از واحدها خواست که ساعات کاری خود را کاهش دهند.

فرهاد نیک نفس، مدیر عامل فولاد ظفر نیز گفت: در بحران به وجود آمده در مورد برق همکاری لازم را انجام دادیم ولی این بحران رفته رفته تبدیل به یک فرآیند می شود و باید به فکر حل مشکل در بلند مدت بود.

نسرین درخشانی، مسئول دبیرخانه شورای گفتگوی آذربایجان شرقی هم معتقد است که دلیل اصلی قطعی های برق و گاز، عدم توجه به زیر ساخت ها است و با وجود اینکه در قالب برنامه رفع موانع تولید، طرح هائی وجود دارد و باید عملی شوند ولی مغفول واقع و باعث ایجاد کمبودها شده است.

وی گفت: تمامی این اتفاقات ناشی از عدم وجود تامین کننده دیگر به جز شرکت گاز است که واحدها، مجبور به امضای هر نوع قراردادی شده اند و در نهایت صنعت در همه شرایط مظلوم واقع می شود.

وی افزود: در برنامه وزارت نفت متاسفانه مشاهده می شود که ظرفیت در نظر گرفته برای صنایع فولاد استان بسیار کمتر از صنایع فولادی استان های کرمان، هرمزگان، اصفهان و خوزستان است و اگر کمبودی در کشور وجود دارد، باید این موضوع در تمامی استان ها باشد.

خبرگزاری ایرنا

خبرهای مرتبط