• کد خبر : 13785
  • اجتماعی
  • تاریخ انتشار : 7 آبان 1402 - 12:36 ق.ظ
  • اندازه فونت

پیش‌بینی افزایش غلظت آلاینده‌های جوی در آذربایجان‌شرقی

پیش‌بینی افزایش غلظت آلاینده‌های جوی در آذربایجان‌شرقی

رییس گروه پیش‌بینی اداره کل هواشناسی آذربایجان‌شرقی گفت: تا اواخر هفته با توجه به سکون و پایداری جو، احتمال انباشت آلاینده‌های جوی در شهرهای پرجمعیت و صنعتی استان وجود دارد.

به گزارش واژه، «محمد امیدفر»، روز یکشنبه ، با بیان اینکه افزایش آلاینده های جوی بیشتر در شهرهای تبریز، مراغه و میانه روی می دهد، افزود: بر اساس آخرین نقشه های پیشیابی هواشناسی و تصاویر ماهواره ای در چهار روز آینده در غالب نواحی استان جوی پایدار حاکم می شود.

وی اظهار کرد: در این بازه زمانی احتمال کاهش کیفیت هوا در شهرهای پرجمعیت و صنعتی استان وجود دارد و در برخی نواحی غبار محلی، افزایش ابر و ووزش باد پیش بینی می شود.

رییس گروه پیش‌بینی اداره کل هواشناسی آذربایجان‌شرقی با بیان اینکه روز دوشنبه موج ضعیفی وارد منطقه ارسباران می شود، گفت: این شرایط موجب بارش پراکنده باران در این مناطقه به ویژه کلیبر می شود.

امیدفر، ادامه داد: از هفته آینده سامانه بارشی به نسبت قوی وارد جو استان می شود و پیش بینی می شود شاهد بارش های خوبی در سطح استان باشیم.

اختلاف دمای ۳۲ درجه‌ای بین گرمترین و سردترین شهر آذربایجان شرقی

رییس گروه پیش‌بینی اداره کل هواشناسی آذربایجان‌شرقی گفت: در ۲۴ ساعت گذشته شهرهای خداآفرین با دمای ۳۳ درجه و سراب با دمای یک درجه بالای صفر به ترتیب گرمترین و سردترین شهرهای استان بودند و در این بازه زمانی اختلاف دمای بین گرمترین و سردترین شهر استان ۳۲ درجه سانتی گراد ثبت شده است.

امیدفر، افزود: در این بازه زمانی دمای تبریز در گرمترین زمان به ۲۳ و در سردترین زمان به ۹ درجه سانتی گراد رسید و دمای فعلی آن ۱۵ درجه سانتی گراد است که نسبت به روز گذشته در همین ساعت یک درجه افزایش یافته است.

آذربایجان شرقی منطقه ای سردسیر و کوهستانی است و از لحاظ تقسیم بندی های اقلیمی جزو مناطق نیمه خشک به حساب می آید.

آب و هوای این استان به طور کلی سرد و خشک است ولی به علت تنوع توپوگرافیکی از اقلیم های متفاوتی برخوردار است.

این استان همواره تحت تاثیر بادهای سرد شمالی و سیبری و بادهای مرطوب دریای سیاه و مدیترانه و اقیانوس اطلس همچنین بادهای محلی متاثر از کوهستان های سبلان در شرق، سهند در غرب و جنوب غربی، رشته کوه های قره داغ در شمال، رشته کوه های تخت سلیمان و اربط در جنوب، ارتفاعات بزقوش در جنوب شرق و قوشاداغ در شمال شرق استان قرار دارد.

به پیج اینستاگرام ، کانال تلگرام  و ایتا “واژه” بپیوندید.

خبرهای مرتبط