• کد خبر : 8754
  • سیاسی
  • تاریخ انتشار : 3 اسفند 1400 - 8:52 ق.ظ
  • اندازه فونت

پزشکیان: مجلس هیچ اطلاعی از جزئیات مذاکرات وین ندارد

پزشکیان: مجلس هیچ اطلاعی از جزئیات مذاکرات وین ندارد

در حالی که بر اساس قانون «اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها و صیانت از منافع ملت ایران» در دولت روحانی، تیم مذاکره کننده موظف می‌شد که محتوای مذاکرات را در اختیار نمایندگان بگذارد اما مسعود پزشکیان می‌گوید: مجلس هیچ اطلاعی از جزییات مذاکرات وین ندارد و همه چیز با نظر شورای عالی امنیت ملی پیش می‌رود.

به گزارش واژه، چند هفته‌ای است که از نزدیک‌شدن به احیای برجام صحبت می‌شود و این احتمال وجود دارد که به زودی مذاکرات وین به نتیجه برسد. چندی پیش مجلس یازدهم در ایامی که دولت روحانی در حال مذاکره با طرف‌های برجام بود، قانونی به نام «اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها و صیانت از منافع ملت ایران» را تصویب کردند که بر اساس آن که نمایندگان باید از جزییات مذاکرات باخبر و کار با نظارت آنها پیش برود. حال پرسش این است، اکنون که مذاکرات به مراحل حساس و شاید پایانی رسیده، نمایندگان از جزئیات جلسات برجامی در وین باخبرند یا نه؟ مسعود پزشکیان نماینده تبریز به این سوال پاسخ داده است. او می‌گوید: نمایندگان به هیچ وجه از  جزئیات و صحبت‌های رد و بدل شده در برجام اطلاع ندارند و این خلاف قانون وضع شده است.
پزشکیان می‌گوید: مذاکرات چند دور جلو رفته و همچنان نمایندگان از محتوای جلسات بی‌خبرند و حال باید از نمایندگانی که تلاش کردند در دولت گذشته قانون نظارت نمایندگان بر مذاکرات را تصویب کنند و در آن زمان از تصمیم‌شان دفاع کردند، پرسید که چرا ما از محتوای جلسات بی‌خبریم و آن قانون برای چه بود؟
عضو کمیسیون بهداشت و درمان افزود: از سوی دولت و وزارت خارجه اصلاً خبری در خصوص مذاکرات به ما نمی‌دهند در حالی که تیم مذاکره‌کننده باید ما را در جریان امور بگذارند.
وی در پاسخ به اینکه کمیته‌ای در ریاست جمهوری در خصوص راهبرد مذاکرات شکل گرفته و دو نفر از نمایندگان هم در آن کمیته عضو هستند، گفت: اینکه دو نفر از نمایندگان در کمیته هستند که توجیه نمی‌شود. مگر مجلس آن دو، سه نفر یا رییس مجلس و یک کمیسیون خاص هست؟ همه نمایندگان باید خبر از مذاکرات داشته باشند که متاسفانه ندارند.
پزشکیان در واکنش به اینکه اکنون وزارت خارجه ابتکار عمل را به دست گرفته و این اتفاقات، رویکرد آن‌هاست؟ گفت: نه این‌طور نیست. شورای امنیت ملی می‌نشیند و یک سیاست‌گذاری می‌کند و بعد وزارت امور خارجه، آن سیاست‌گذاری‌ها را پیگیری می‌کند.
نماینده تبریز در پایان در خصوص اینکه احتمال دارد پس از توافق طرفین برجام، اختلافی بین مجلس و دولت شکل بگیرد؟ گفت: اکنون که مجلس، دولت و قوه قضاییه همه می‌گویند ما با همیم. از این‌رو فکر نمی‌کنم چالشی بین آن‌ها به وجود بیاید.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

خبرهای مرتبط