• کد خبر : 13938
  • اقتصادی
  • تاریخ انتشار : 14 آبان 1402 - 10:39 ق.ظ
  • اندازه فونت

واگذاری ریخته‌گری ماشین‌سازی تبریز و عرضه ۱۰ درصد سهام آلومینای ایران

واگذاری ریخته‌گری ماشین‌سازی تبریز و عرضه ۱۰ درصد سهام آلومینای ایران

در جلسه هیات عالی واگذاری، عرضه ۱۰ درصدی شرکت‌های آلومینا و واگذاری ریخته‌گری ماشین‌سازی تبریز مصوب شد و تخصیص ۵ درصد از سهام سرخابی‌ها به مدیران تخصصی این دو باشگاه موافقت شد.

به گزارش واژه،چهارصد و پنجمین جلسه هیات عالی واگذاری با حضور مالک رحمتی، رئیس کل سازمان خصوصی سازی و سایر اعضا به ریاست سید احسان خاندوزی وزیر اقتصاد و دارایی در سالن جهاد این وزارتخانه برگزار شد.

براساس بند ۱ مصوبات فوق، با استناد به گزارش نظارتی بر بنگاه‌ها و شرکت‌های سال ۱۳۹۹ و ۱۴۰۰، اگر خریداران سال ۱۴۰۱ طبق دستورالعمل نظارتی بنگاه‌ها پس از واگذاری مرتکب تخلفاتی شوند، مشمول تنبیه محدودیت و یا ممنوعیت خرید سهام از سازمان خصوصی ‌سازی خواهند شد.

بند ۲ این مصوبه به دستور رئیس جمهور مبنی بر پیگیری درخواست شرکت تراکتورسازی تبریز اشاره دارد، بر همین مبنا با واگذاری شرکت ریخته‌گری ماشین‌سازی تبریز موافقت شد تا برنامه آن طی جلسات آتی مشخص شود.

اعضای جلسه طی بند ۳ این مصوبه تصمیم گرفتند تا در موضوع بنده ۱۱ مصوبه ۱۴۰۱/۰۸/۰۲ برخی شرکت‌های مشمول واگذاری را از طریق بورس به صورت تدریجی عرضه کنند.

در بند ۴ نیز آمده است که به استناد بند ۳ ماده ۱۸ قانون اجرای سیاست‌های کلی اصل ۴۴ قانون اساسی با اصلاح اساسنامه شرکت صنایع پتروشیمی ابن سینا همدان(سهامی خاص) برای افزایش سرمایه از ۴ میلیارد تومان به مبلغ ۲ هزار و ۴۰۸ میلیارد و ۳۰۰ میلیون تومان موافقت شد.

طی پنجمین مصوبه مقرر شد تا سهام دولتی شرکت آلومینای ایران(سهامی عام) در قالب عرضه حداکثر ۱۰ درصدی در فرابورس واگذار شود، تا در دو ماه آتی کشف قیمت این سهام صورت گیرد.

اعضای هیئت عالی واگذاری در ششمین بند از این مصوبه در رابطه با نحوه واگذاری شرکت‌های فرهنگی ورزشی استقلال و پرسپولیس به شرح نکاتی پرداختند، که ۱۰ درصد از سهام سرخابی‌ها به صورت خرد و بلوکی به بخش خصوصی و تعاونی در قالب رقابت میان متقاضیان با هدف مدیریت بازار عرضه شود.

همچنین در قسمت (ب) این بند مصوب شد حداکثر تا سقف ۵ درصد از سهام دو شرکت فوق به کارکنان، بازنشستگان و مدیران تخصصی سرخابی‌ها در قالب سهام ترجیحی واگذار شود، به‌نحوی که ترتیب اولویت آن‌ها با تعاونی‌ها، مدیران، کارکنان و بازنشستگان است، در این مصوبه آیین‌نامه نحوه واگذاری سهام ترجیحی و ماده ۲۰ قانون اجرای سیاست‌های کلی اصل ۴۴ اهمیت دارد.

به پیج اینستاگرام ، کانال تلگرام  و ایتا “واژه” بپیوندید.

 

خبرهای مرتبط