• کد خبر : 6221
  • سیاسی
  • تاریخ انتشار : 19 آبان 1400 - 11:52 ق.ظ
  • اندازه فونت

واکنش رسانه‌های صهیونیستی به رزمایش «ذوالفقار ۱۴۰۰»

واکنش رسانه‌های صهیونیستی به رزمایش «ذوالفقار ۱۴۰۰»

رسانه‌های صهیونیستی در حالی به قرار گرفتن پرچم اسرائیل در پس‌زمینه رزمایش ذوالفقار ۱۴۰۰ واکنش نشان دادند که نشانه‌هایی از ترس و نگرانی در آن‌ها هویدا بود.

به گزارش واژه، ایران به دلیل برخورداری از نیرو‌های مسلح قدرتمند، پویا و ایدئولوژیک در زمره کشور‌هایی است که شدیداً توسط کارشناسان علوم نظامی کشور‌های دوست و دشمن رصد می‌شود، زیرا طی چند دهه اخیر ثابت‌شده است هر زمانی که نیرو‌های مسلح کشور دست به انجام رزمایش می‌زنند علاوه بر تمرکز بر افزایش آمادگی و هماهنگی در دفاع از کشور قصد رونمایی از تجهیزات و تسلیحات جدید و مدرن دارند یا اینکه به تاکتیکی جدید در مبحث آفندی و پدافندی دست‌یافته‌اند که بی‌گمان خواهد توانست بر تعادل قوا در منطقه و حتی فرامنطقه تأثیر بگذارد.

لازم به ذکر است که از روز یکشنبه ۱۶ آذرماه، رزمایش مشترک ذوالفقار ۱۴۰۰ ارتش با حضور یگان‌های پیاده، زرهی و مکانیزه نیروی زمینی ارتش، سامانه‌های پدافندی نیروی پدافند هوایی، شناور‌های سطحی و زیرسطحی نیروی دریایی ارتش با پشتیبانی جنگنده‌ها و پهپاد‌های نیروی هوایی ارتش در منطقه عمومی سواحل مکران آغاز شد.

در این رزمایش، عملیات جمع‌آوری اطلاعات الکترونیکی و سیگنالی و ضدالکترونیکی نیرو‌های مهاجم با استفاده از سامانه‌های شنود و جهت‌یاب یگان‌های تاکتیکی و ساحلی، با انواع پهپاد‌های شناسایی ایرانی ازجمله ابابیل-۳، یسیر، صادق، مهاجر-۴ و سیمرغ و انواع هواپیما‌های شناسایی شامل اف-۳ پی، آر. اف ۴و بوئینگ ۷۰۷ با موفقیت اجرا شد.

واکنش رسانه‌های صهیونیستی به رزمایش «ذوالفقار ۱۴۰۰» / وقتی پرچم اسرائیل به آینه دق اشغالگران بدل می‌شود

عکسی که شبکه الجزیره برای انتشار خبر رزمایش ذوالفقار ۱۴۰۰ استفاده کرد

رزمایش ذوالفقار ۱۴۰۰ نشانه توان هماهنگی ۳ نیروی ارتش

روزنامه صهیونیستی تایمز اسرائیل خبر انجام این رزمایش را یک روز قبل از شروع آن منتشر کرد و به نقل از مقامات ارشد نظامی ایرانی که فرماندهی برگزاری رزمایش ذوالفقار ۱۴۰۰ را بر عهده داشتند، اطلاعاتی عمومی از مراحل برگزاری مانور را منتشر کرد. این رسانه بدون اینکه تحلیل خاص نظامی از این رزمایش ارائه دهد نوشت که این رزمایش زمانی برگزار می‌شود که ایران قرار است در هشتم آذرماه پای میز مذاکره با کشور‌های ۱+۴ (انگلیس، فرانسه، آلمان، روسیه و چین) در خصوص فعالیت هسته‌ای تهران، لغو تحریم‌ها و بازگشت آمریکا به توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ موسوم به برجام بنشیند.

این روزنامه سعی کرد که حیطه عملیاتی این مانور را از دریای عمان به اقیانوس هند و دریای سرخ معرفی کند تا حس تلاش ایران برای رسیدن به نزدیکی آب‌های سرزمین‌های اشغالی را به خواننده القا کند.

شبکه خبری قطری الجزیره با استفاده از تصویر پیاده شدن نیرو‌های واکنش سریع ایران از بالگرد در سواحل منطقه‌ای نامعلوم خبر شروع مانور عظیم رزمایش ذوالفقار را منتشر کرد که شاید بتوان استفاده از این عکس را نوعی شیطنت این شبکه خبری در تهاجمی بودن رزمایش نیرو‌های نظامی ایران تفسیر کرد.

کانال ۱۲ تلویزیون اسرائیل هم به آغاز این رزمایش واکنش نشان داد. این شبکه تلویزیونی اعلام کرد که رزمایش گسترده ایران که از روز یکشنبه آغاز شده، منطقه شمال اقیانوس هند به سمت بخش‌هایی از دریای سرخ را شامل می‌شود. در این رزمایش از انواع پهپادها، هواپیمای جنگنده، نیرو‌های ویژه و سامانه‌های موشکی دفاعی و تهاجمی استفاده شده است.

این کانال تلویزیونی، اما با تلاش بر مظلوم‌نمایی از نوع اسرائیلی گفت که این رزمایش تلاشی آشکار برای ارسال پیامی به اسرائیل است، زیرا در این رزمایش پرچم اسرائیل مشاهده شده که به‌سوی آن شلیک می‌شده است.

کانال ۱۲ تلویزیون اسرائیل اعلام کرد که رزمایش ذوالفقار ۱۴۰۰ از سوی نیرو‌های زمینی، دریایی و هوایی ارتش و نیرو‌های سپاه پاسداران انقلاب اسلامی برگزارشده و سناریو‌های مختلفی ازجمله نبرد دریایی دور از سواحل ایران شبیه‌سازی‌شده است. این شبکه در وبسایت خود، با انتشار عکسی از رزمایش که پرچم رژیم صهیونیستی در آن قرار داشت، نوشت: «تهدید ایران».

خبرگزاری روسی اسپوتنیک هم خبر آغاز این رزمایش را منتشر کرد و برخی از مراحل و مزایای این مانور نظامی را پوشش داد و با نقل‌قول از فرماندهان سه نیروی ارتش ایران از توانمندی‌های نظامی تهران در افزایش هماهنگی بین نیرو‌های زمینی، هوایی و دریایی سخن گفت.

شبکه خبری قطری الجزیره با استفاده از تصویر پیاده شدن نیرو‌های واکنش سریع ایران از بالگرد در سواحل منطقه‌ای نامعلوم خبر شروع مانور عظیم رزمایش ذوالفقار را پوشش داد که شاید بتوان استفاده از این عکس را نوعی شیطنت این شبکه خبری در تهاجمی بودن رزمایش نیرو‌های نظامی ایران تفسیر کرد.

واکنش رسانه‌های صهیونیستی به رزمایش «ذوالفقار ۱۴۰۰» / وقتی پرچم اسرائیل به آینه دق اشغالگران بدل می‌شود

تیتر اول شبکه ۱۲ رژیم صهیونیستی با عنوان «تهدید ایران»

این شبکه خبری در ادامه به افزایش تنش بین ایران و آمریکا در پی تحت کنترل درآوردن نفت‌کش ویتنامی حامل نفت به سرقت رفته ایران توسط نیرو‌های ویژه سپاه پاسداران انقلاب اسلامی درست در مقابل چشم ناوشکن‌های ناوگان پنجم آمریکا پرداخت و بدون اشاره مستقیم، این مانور را پاسخی به تنش بین قایق‌های تندروی ایران و یک ناو آمریکایی دانست.

شبکه خبری انگلیسی رویترز هم خبر آغاز رزمایش ذوالفقار ۱۴۰۰ را با این تیتر که رزمایش در بخش شرق تنگه هرمز اجرا می‌شود شروع کرد تا توجه مخاطب را به حیاتی بودن این تنگه به‌عنوان محل عبور مقادیر زیادی از سوخت موردنیاز کشور‌های جهان معطوف کند.

رویترز به نقل از امیر دریادار حسین خانزادی فرمانده نیروی دریایی ارتش ایران بر تأمین امنیت تنگه هرمز در این رزمایش تاکید کرد تا وجهه بیشتری بر دریامحور بودن این رزمایش داده باشد.

این شبکه خبری در انتهای خبر خود به آغاز گفتگو‌ها بین ایران و ۱+۴ در هشتم آذرماه اشاره کرد و این مذاکرات را گفت‌وگوی غیرمستقیم بین ایران و جو بایدن رئیس‌جمهور آمریکا دانست.

در جمهوری آذربایجان در رژه روز هشتم نوامبر به مناسبت سالگرد پیروزی در جنگ ۴۴ روزه پرچم اسرائیل به اهتزاز درمی‌آید که خود نشان از توطئه تل‌آویو برای گسترش نفوذ در کشوری است که متأسفانه علیرغم مدیون بودن استقلال و ثبات خود به ایران با تهران زاویه گرفته و با دشمنان ایران همسو شده‌است.

شبکه خبری آمریکایی آسوشیتدپرس نیز خبر آغاز رزمایش ذوالفقار ۱۴۰۰ را با اشاره به محل رزمایش از شرق تنگه هرمز تا آب‌های دوردست منتشر کرد.

تلاش جمعی رسانه‌های غربی در به حاشیه راندن هدف رزمایش ایران در سواحل مکران

روزنامه آمریکایی واشنگتن‌پست، اما از همان ابتدا خبر آغاز رزمایش را در کنار مذاکرات هسته‌ای ایران با غرب قرار داد تا با استفاده از تکنیک واژه‌سازی به مذاکراتی که به قول علی باقری رئیس تیم مذاکره‌کننده ایران باید گفتگو بر سر لغو تحریم‌ها نام گیرد، به مخاطب این محتوی را القا کند که هرگونه مذاکره بین ایران و غرب در حال حاضر در خصوص برنامه هسته‌ای ایران است تا بتواند این‌گونه رزمایش‌های دوره‌ای را هم پیامی غیرمستقیم از قدرت‌نمایی ایران نام دهد.

تایمز آو ایندیا، بلومبرگ، ای. بی. سی، ۱۰ نیوز و بسیاری دیگر از رسانه‌های آنلاین خبر آغاز رزمایش ارتش ایران را منتشر و بعضاً با ارائه اطلاعاتی عمومی به روند و مراحل مانور هم اشاره کردند.

جالب اینجاست وقتی رسانه‌ای صهیونیستی از رصد شلیک به پرچم اسرائیل در خلال رزمایش ذوالفقار ۱۴۰۰ سخن می‌گوید که نشان از پاسخ جدی ایران به تهدیدات مقامات نظامی و سیاسی اسرائیلی علیه تهران دارد، در جمهوری آذربایجان، همسایه شمالی ایران در رژه روز هشتم نوامبر به مناسبت سالگرد پیروزی در جنگ ۴۴ روزه پرچم اسرائیل به اهتزاز درمی‌آید که خود نشان از توطئه تل‌آویو برای گسترش نفوذ در کشوری است که متأسفانه علیرغم مسلمان و مدیون بودن استقلال و ثبات خود به ایران با تهران زاویه گرفته و با دشمنان کشورمان همسو شده است.

واکنش رسانه‌های صهیونیستی به رزمایش «ذوالفقار ۱۴۰۰» / وقتی پرچم اسرائیل به آینه دق اشغالگران بدل می‌شود

رژه ارتش جمهوری آذربایجان در باکو با پرچم اسرائیل به مناسبت پیروزی در جنگ قره‌باغ. این رژه همزمان با رزمایش ارتش در روز گذشته برگزار شد.

نکته‌ای که در پایان خواندنی است، تصریح مقامات جمهوری آذربایجان به ارتباط راهبردی با رژیم صهیونیستی است. یکی از دستیاران الهام علی‌اف رئیس‌جمهور آذربایجان طی یادداشتی اذعان کرد: «روابط ما و اسرائیل بر اساس حرف نیست، بلکه این‌یک رابطه استراتژیک است. به نظر من مبنای روابط بین کشور‌ها ارتباط بین مردم است. وقتی اسرائیلی‌ها به آذربایجان می‌آیند، رویکرد ما را در قبال اسرائیل و نحوه برافراشتن پرچم‌های اسرائیل در سراسر کشور می‌بینند. ما تفاهمات متقابل فوق‌العاده و روابط دیپلماتیک بین‌المللی عالی داریم.»

خبرگزاری آنا

خبرهای مرتبط