• کد خبر : 6263
  • اجتماعی
  • تاریخ انتشار : 20 آبان 1400 - 3:58 ب.ظ
  • اندازه فونت

نکاتی درباره پارکینگ آپارتمان‌ها که باید بدانید!

نکاتی درباره پارکینگ آپارتمان‌ها که باید بدانید!

در مجتمع‌های مسکونی که دارای پارکینگ هستند، هر کدام از افرادی که از پارکینگ استفاده می‌کنند باید تابع یک‌سری از قوانین باشند که در این قسمت مشاوره حقوقی آنلاین توضیح داده شده است، تا بتوانند در کنار سایر ساکنین زندگی آرامی را در مجتمع داشته باشند.

به گزارش واژه، در سند مالکیت آپارتمان‌ها ، قسمت‌های مختلف ساختمان اعم از پارکینگ، انباری و غیره که متعلق به شخص است با ذکر دقیق متراژ آن قید شده است.

اختلافات بر سر پارکینگ آپارتمان‌ها

از جمله اختلافاتی که بر سر پارکینگ آپارتمان‌ها پیش می‌آید، توقف یک خودرو در محلی است که جزو محدوده مشاع تعیین شده است.   به عنوان محدوده اختصاصی برای پارکینگ هیچ ساکنی در نظر گرفته نشده است.

ساکنانی که برای آن‌ها فضای مشخصی در نظر گرفته نشده، حق استفاده از فضای مشاع به عنوان پارکینگ آپارتمان را ندارند.

در صورتی‌که مالکان دیگر بر اساس توافق زبانی حق پارک خودرو در محلی که مشاع باشد را برای دیگران قائل شوند، این امر خلاف قوانین پارکینگ نخواهد بود.

پارکینگ به چه کسی تعلق دارد؟

پیش می‌آید هنگام خرید یا اجاره خانه متوجه می‌شوید ملک مورد نظر دارای پارکینگ نیست. اما ساکنان دیگر از قسمت‌هایی به عنوان پارکینگ اختصاصی استفاده می‌کنند.

تعیین محدوده مشخصی به عنوان پارکینگ آپارتمان و ثبت در سند مالکیت

استفاده از پارکینگ آپارتمان بر اساس قوانین پارکینگ و توافق ساکنان

در صورتی‌که حق استفاده از پارکینگ برای مالک خاصی در نظر گرفته نشود و قسمتی از پارکینگ به صورت اختصاصی در سند مالکیت تحت عنوان ملک فرد ذکر نشده باشد، مالکان بعدی نیز مطابق با سند، حق استفاده از پارکینگ آپارتمان را نخواهند داشت.

تنها در صورتی این امکان برای مالک جدید فراهم می‌شود که طبق توافقاتی که مورد تایید هیئت مدیره ساختمان است و بنابر قوانین پارکینگ، فضایی از مشاع ساختمان به عنوان پارکینگ آپارتمان برای مالک جدید در نظر گرفته شود.

اما باید توجه داشت، ضمن این توافق نیز پارکینگ جزو املاک فرد محسوب نخواهد شد. تا زمانی‌که ساکنان دیگر رضایت دارند، حق استفاده از مشاع به عنوان پارکینگ برای مالک جدید فراهم است.

پارکینگ مزاحم

در مقررات شهرداری استانداردی برای محل پارکینگ وجود دارد. اگر این استاندارد قابل اجرا برای آپارتمانی نباشد، در صورتی‌که راه عبور باقی خودروها در محل اختصاصی پارکینگ فراهم باشد، شهرداری در صورت توافق ساکنان استاندارد جدیدی وضع می‌کند.

به این صورت‌که یک پارکینگ برای یکی از واحدها در امتداد پارکینگ واحد دیگری در نظر گرفته می‌شود.

قیمت پارکینگ مزاحم از باقی پارکینگ‌ها کمتر است و نحوه تخصیص پارکینگ مزاحم نیز با توافق همه ساکنان انجام می‌شود.

پایگاه خبری شهریار

خبرهای مرتبط