• کد خبر : 9424
  • سیاسی
  • تاریخ انتشار : 10 اردیبهشت 1401 - 4:45 ب.ظ
  • اندازه فونت

نخست وزیر عراق: تفاهم بین ایران و عربستان نزدیک است

نخست وزیر عراق: تفاهم بین ایران و عربستان نزدیک است

نخست وزیر عراق گفت تفاهم بین ایران و عربستان نزدیک است و پیشرفت واقعی در روابط ایران و عربستان وجود دارد.

به گزارش واژه، مصطفی الکاظمی در گفتگو با روزنامه الصباح با تاکید بر اینکه دستیابی به همگرایی بین ایران و عربستان به نفع عراق است، گفت: ما مطمئن هستیم که یک پیشرفت واقعی در روابط بین آن دو وجود دارد.

نخست وزیر عراق گفت: از آنجایی که روابط خوبی بین ایران و عربستان و طرف‌های منطقه‌ای و بین المللی داریم توانستیم فضای گفتگوی مثبتی را در خاک عراق بین دو کشور ایجاد کنیم که بسیاری از آن‌ها اعلام نشد. عراق منافع مستقیمی در دستیابی به تفاهم بین کشور‌های منطقه و دستیابی به ثبات منطقه دارد.

وی با اشاره به اینکه برادران در عربستان و ایران با پرونده گفتگو و الزامات شرایط کنونی منطقه با مسئولیت بالایی برخورد می‌کنند، گفت: یک پیشرفت واقعی و گسترده در روابط بین کشور‌های منطقه به پشتوانه یک اعتقاد راسخ و نیات درست وجود دارد و آینده منطقه بستگی به این دارد که آن را به عنوان یک سیتسم همگرایی در نظر بگیریم. این سیستم نمی‌تواند بدون حل مشکلات آن و به صفر رساندن بحران‌ها خود را وقف سازندگی اقتصادی کند و به توسعه جهانی برسد.

نخست وزیر عراق تاکید کرد: دولت عراق در روابط خارجی خود غیر از آنچه در قانون اساسی آمده را انجام نداده است. قانون اساسی تاکید دارد که عراق باید روابط متوازن خود را با کشور‌ها حفظ کند و از سیاست محور‌های بین المللی دوری کند و منبع تهدید برای همسایگانش نباشد تا بتواند روابط متعادل با همه کشور‌ها داشته باشد و فضای مثبت و سالم با همه ایجاد کند.

پنجمین دور گفتگو میان نمایندگان عالی جمهوری اسلامی ایران و عربستان، در بغداد، پایتخت عراق برگزار شد. پیش از این چهار دور مذاکره میان ایران و عربستان با میانجیگری عراق در بغداد برگزار شده و شرکت‌کنندگان در آن این مذاکرات را سازنده خوانده و از برگزار کردن مذاکرات بیشتر خبر دادند. این مذاکرات پس از ۵ سال از قطع روابط دیپلماتیک دو کشور شکل گرفت. ایران ادامه این گفتگو‌ها را مشروط به «جدیت عربستان» دانسته است.

خبرهای مرتبط