• کد خبر : 8743
  • محیط زیست
  • تاریخ انتشار : 1 اسفند 1400 - 11:37 ق.ظ
  • اندازه فونت
سرپرست اداره کل هواشناسی استان:

میزان بارش در آذربایجان‌شرقی ۱۵ درصد افزایش یافت

میزان بارش در آذربایجان‌شرقی ۱۵ درصد افزایش یافت

سرپرست اداره کل هواشناسی آذربایجان‌شرقی گفت: میزان بارش در سال آبی جاری در این استان نسبت به مدت مشابه سال گذشته حدود ۱۵ درصد، معادل ۱۶.۲ میلی متر افزایش یافته است.

به گزارش واژه، سیاوش محمدی، روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگاران افزود: به طور میانگین از یکم مهر تا  ۲۸ بهمن امسال حدود ۱۲۵.۳ میلی متر بارندگی در سطح آذربایجان شرقی روی داده، در حالی که این رقم در بازه زمانی مشابه پارسال ۱۰۹.۱ میلی متر بود.

وی با بیان اینکه میانگین بارش آذربایجان شرقی در سال آبی جاری نسبت به بلندمدت حدود ۷.۳ درصد معادل ۹.۸ میلی متر کاهش یافته است، اظهار داشت: به طور میانگین در طول این بازه زمانی و در بلندمدت ۱۳۵.۱ میلی متر بارندگی در استان روی داده است.

سرپرست اداره کل هواشناسی آذربایجان‌شرقی با اشاره به اینکه میانگین بارش یک سال کامل آبی در این استان ۳۱۹.۴ میلی متر است، گفت: تاکنون در این بازه زمانی حدود ۳۹.۲ درصد از بارش سال آبی جاری تامین شده است.

محمدی، ادامه داد: از ابتدای بهمن ماه حدود ۱۷.۸ میلی متر بارندگی در این استان روی داده است در حالی که در این بازه زمانی و در بلند مدت میزان بارندگی ۳۱.۵ میلی متر ثبت شده که نشان از کاهش ۴۳.۶ درصد ی میزان بارش استان در بهمن ماه امسال نسبت به بلند مدت در این ماه است.

وی یادآوری کرد: در سال آبی جاری بیشترین بارندگی از شهرستان هشترود به میزان حدود ۲۴۵.۳ میلی متر و کمترین بارش از جلفا به میزان حدود ۸۰.۷ میلی متر گزارش شده است.

سرپرست اداره کل هواشناسی آذربایجان‌شرقی گفت: میزان بارش در هشترود  نسبت به مدت مشابه سال گذشته حدود ۱۳۱.۵ میلی متر و نسبت به بلند مدت ۴۲.۵ میلی متر افزایش یافته و در جلفا نیز نسبت به مدت مشابه سال گذشته حدود یک دهم میلی متر و نسبت به بلند مدت نیز ۲۳.۴ میلی متر کاهش یافته است.

محمدی، با اشاره به اینکه میانگین بارندگی در تبریز در سال آبی جاری حدود ۹۷.۶ میلی متر و در بلند مدت حدود ۱۱۳.۵ میلی متر ثبت شده است، گفت: میانگین بارش در سال آبی جاری در این شهرستان نسبت به مدت مشابه سال آبی گذشته حدود ۳۰ میلی متر و نسبت به بلند مدت ۱۵.۸ میلی متر کاهش نشان می دهد.

آذربایجان شرقی منطقه ای سردسیر و کوهستانی است و از لحاظ تقسیم بندی های اقلیمی جزو مناطق نیمه خشک به حساب می آید.

آب و هوای این استان به طور کلی سرد و خشک بوده ولی به علت تنوع توپوگرافیکی از اقلیم های متفاوتی برخوردار است.

این استان همواره تحت تأثیر باد های سرد شمالی و سیبری و بادهای مرطوب دریای سیاه و مدیترانه و اقیانوس اطلس همچنین بادهای محلی متاثر از کوهستان های سبلان در شرق، سهند در غرب و جنوب غربی، رشته کوه های قره داغ در شمال، رشته کوه های تخت سلیمان و اربط در جنوب، ارتفاعات بزقوش در جنوب شرق و قوشاداغ در شمال شرق استان قرار دارد.

خبرهای مرتبط