• کد خبر : 9908
  • اقتصادی
  • تاریخ انتشار : 1 آذر 1401 - 10:24 ق.ظ
  • اندازه فونت

مجموعه‌ ماشین‌ سازی تبریز با بحران جدی روبه‌رو است

مجموعه‌ ماشین‌ سازی تبریز با بحران جدی روبه‌رو است

دبیر برنامه توسعه فناوری ماشین‌سازی معاونت فناوری ریاست جمهوری گفت: مجموعه‌ ماشین‌سازی تبریز با بحران جدی روبه‌رو است و نیازمند نوسازی و تحولات فناوری است.

به گزارش واژه، احمد طالبیان، دبیر برنامه توسعه فناوری ماشین‌ سازی معاونت فناوری ریاست جمهوری در دیدار با نایب رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تبریز اظهار کرد: مجموعه‌ ماشین‌سازی تبریز با بحران جدی روبه‌رو است و نیازمند نوسازی و تحولات فناوری است. واحدهای فنی و سودده ماشین‌ سازی از این مجموعه جدا شده و به صورت مستقل فعالیت می‌کنند.

وی ادامه داد: ماشین‌سازی اراک از امکانات بسیار خوبی برخوردار است. قراردادهای ماشین‌سازی اراک به صورت EPC است، بنابراین نیازمند حمایت‌هایی در سطح کلان است.

طالبیان خاطرنشان کرد: ایران در صنعت تراکتورسازی ظرفیت بسیار بالایی دارد. با توجه به فرسوده بودن ماشین‌آلات کشاورزی در منطقه در صورت مشارکت تراکتور سازی تبریز با شرکت‌های EMC به‌راحتی می‌توان به سایر کشورها از جمله سوریه صادرات انجام داد.

وی به ظرفیت‌های شهرک‌های فناوری کشور عمان تأکید کرد و گفت: شهرک فناوری در کشور عمان از ظرفیت‌های بسیار بالایی برخوردار است.

دبیر برنامه توسعه فناوری ماشین‌سازی معاونت فناوری ریاست جمهوری، اذعان داشت: با توجه به هزینه‌های زیاد اولیه برای ثبت شرکت باید نهادهای دولتی از بخش خصوصی جهت توسعه بازار در عمان حمایت کنند.

خودکفایی در تولید تراکتور

نایب رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تبریز بر آمادگی بخش خصوصی استان برای همکاری با معاونت فناوری ریاست جمهوری در راستای استفاده از ظرفیت اتاق بازرگانی تأکید کرد.

ابوالفتح ابراهیمی یادآور شد: از مهم‌ترین عوامل پیشرفت شرکت تراکتورسازی، جذب نخبه‌های علمی و فنی و حمایت از آنهاست. همچنین با توجه به نقش اساسی ماشین‌آلات و تجهیزات نوین در توسعه‌ صنایع، در راستای نوسازی تجهیزات اقدامات جدی در این مجموعه صورت گرفت.

تعرفه ۵ درصدی و واردات بی‌رویه کمر تولید تراکتور را شکسته است

نایب رئیس اتاق بازرگانی تبریز تصریح کرد: ایران در تولید تراکتور به خودکفایی رسیده است. تعرفه‌ واردات تراکتور در کشور رقمی معادل پنج درصد است که این موجب هموار شدن واردات تراکتور به کشور است. اما با توجه به قیمت پایین تراکتورهای ساخت داخل، ارائه‌ خدمات پس از فروش و کیفیت بالای آن و برخورداری از مزیت رقابتی، واردات تراکتور کاهش یافته است.

ابراهیمی متذکر شد: تداوم و ثبات مدیریتی از الزامات تحقق اهداف سازمانی است، باید برای مدیران جهت پیاده‌سازی برنامه‌های توسعه‌ای فرصت کافی داده شود تا از این طریق بتوانند موجبات توسعه و نیل به اهداف را فراهم آورند. از طرفی تجارب مدیریتی در زمان تغییر مدیریت، به مدیران جوان بایستی انتقال داده شود.

وی ابراز کرد: اعزام تجار و صاحبان صنایع به عمان برای بازدید از شهرک فناوری عمان و شرکت در نمایشگاه‌های تخصصی در دستور کار قرار گیرد و رایزنان بازرگانی به عنوان ماموران سازمان توسعه‌ تجارت و صندوق ضمانت صادرات باید در راستای حمایت از بخش خصوصی، به امور مربوط به تجارت بین‌المللی و سایر مسائل اقتصادی بیش از پیش توجه کنند.

احمدی کشالی، رئیس صندوق پژوهش و فناوری آذربایجان‌شرقی نیز در این دیدار بیان داشت: صندوق پژوهش و فناوری استان برای مجموعه‌ ماشین‌سازی تبریز برنامه‌های حمایتی در حوزه‌ لیزینگ و کارگزاری در نظر دارد.

 

 

به پیج اینستاگرام و کانال تلگرام “واژه” بپیوندید.

خبرهای مرتبط