• کد خبر : 9093
  • محیط زیست
  • تاریخ انتشار : 18 اسفند 1400 - 11:07 ق.ظ
  • اندازه فونت
مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری آذربایجان شرقی:

مجتمع مس سونگون در پرونده های منابع طبیعی ۷۶ میلیارد تومان جریمه شد

مجتمع مس سونگون در پرونده های منابع طبیعی ۷۶ میلیارد تومان جریمه شد

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری آذربایجان شرقی از جریمه ۷۶ میلیارد تومانی معدن مس سونگون در پرونده های مرتبط با حوزه منابع طبیعی خبر داد.

به گزارش واژه، رحیم  مهردادی در یک گفت و گوی خبری با تأکید بر اینکه در بحث توسعه معادن، جنگل ها خط قرمز است و تاکنون مجوزی در این زمینه نداده ایم، اظهار کرد: ۷۶ میلیارد تومان جریمه معدن مس سونگون در پرونده های مرتبط با حوزه منابع طبیعی نیز به خزانه واریز شده و اکنون با رویکرد احیا و بازسازی و رفع خطر به معادن مجوز داده و آنها را رصد می کنیم و با معادن بصورت مشارکتی در بحث احیا و بازسازی همکاری حداکثری می کنیم.

وی ادامه داد: همکاری و تعامل با معادن در مناطق فقیر و درجه سه از لحاظ منابع طبیعی حداکثری است و با توجه به اعتقاد به توسعه پایدار ضمن حفظ منابع طبیعی به دنبال کمک به فراهم شدن زمینه اشتغالزایی از طریق توسعه معادن هستیم؛ البته این به معنی چشم پوشی از تخلفات به ویژه در اراضی جنگلی نیست، چون حفظ مراتع و جنگل های استان با هیچ چیزی قابل معامله نیست.

وی ادامه داد: بر همین اساس سال گذشته حدود ۱۱۰ هکتار توسعه جنگل ها با همکاری معادن به عنوان جایگزینی در ازای بهره برداری صورت گرفته در اراضی ملی استان، انجام شده است.

مدیرکل منابع طبیعی استان با اشاره به اینکه از اواخر ۹۸ از هر گونه ورود و تعرض و تصرف به اراضی جنگلی به ویژه در محدوده دیزمار شرقی با توجه به بررسی پرونده ثبت جهانی جنگل های ارسباران ممانعت کرده ایم، گفت: بعد از توافقنامه سال ۹۰ بین استانداری آذربایجان شرقی، سازمان منابع ملی و آبخیزداری و شرکت ملی مس، غیر از تصرف ۱۹ هکتار جنگل و ۱۱.۵ هکتار مرتع در اسفند ۹۸ و فروردین ۹۹ برای باطله ریزی، تخریبی توسط معدن مس سونگون نداشتیم و این مورد نیز با پیگیری های صورت گرفته، متوقف شده است.

وی تشریح کرد: راه اندازی ۲ ایستگاه آتش نشانی، باند فرود اضطراری بالگردهای اطفاء حریق و ایجاد مخازن ذخیره آب از جمله مواردی بوده که برای کاهش خطرات ناشی از آتش سوزی در جنگل های ارسباران مصوب شده اما تا کنون اعتباری برای ایستگاه های آتش نشانی اختصاص نیافته، اما در خداآفرین و کلیبر اقداماتی برای ایجاد باند فرود اضطراری صورت گرفته است.

وی گفت: امیدواریم با تغییر رویکرد ایجاد شده در بین مسئولان استان، اقدامات جدی در این زمینه صورت گیرد و حداقل جبران خسارت از نیروهای مردمی و جوامع محلی که در این زمینه همکاری می کنند، صورت گیرد، زیرا افرادی داریم که حتی پیش از نیروهای امدادی در نقاط بروز حریق و حادثه حاضر می شوند و بدون چشم داشت برای حل مشکل ایثار می کنند.

مجتمع معدنی مس سونگون در 90 کیلومتری شمال شرق تبریز در محدوده شهرستان ورزقان با بیش از سه میلیارد تن ذخیره شناسایی شده، دومین معدن مس بزرگ ایران و هفتمین معدن بزرگ جهان است.

در زمان حاضر حدود پنج هزار نفر در این مجتمع مشغول کار هستند و گردش مالی سالانه آن به بیش از ۱۵ هزار میلیارد تومان می رسد.

خبرهای مرتبط