• کد خبر : 4665
  • محیط زیست
  • تاریخ انتشار : 30 اسفند 1399 - 5:18 ب.ظ
  • اندازه فونت

غلظت آلاینده‌های جوی در آذربایجان‌شرقی افزایش می‌یابد

غلظت آلاینده‌های جوی در آذربایجان‌شرقی افزایش می‌یابد

رییس گروه پیش‌بینی اداره کل هواشناسی آذربایجان‌شرقی گفت: با توجه به تداوم پایداری و تشدید آلودگی هوا، غلظت آلاینده‌های جوی در این استان افزایش می‌یابد.

به گزارش واژه، محمد امیدفر با بیان اینکه پایداری هوا از امروز تا روز سه شنبه در استان ادامه خواهد داشت، افزود: این وضعیت موجب کاهش کیفیت هوا به ویژه در شهرهای پرجمعیت و صنعتی آذربایجان شرقی می شود.

وی با اشاره به اینکه در این روزها هوای استان صاف تا قسمتی ابری گاهی با افزایش ابر به ویژه ساعات بعد از ظهر خواهد بود، اظهار کرد: با پایدار ماندن این وضعیت و افزایش غلظت آلاینده‌های جوی شرایط ناسالمی برای تمام گروه های سنی ایجاد می کند و در برخی مناطق کاهش دید و کیفیت هوا اتفاق می افتد.

رییس گروه پیش‌بینی اداره کل هواشناسی آذربایجان‌شرقی با بیان اینکه در برخی ساعات شاهد بروز غبار محلی در استان خواهیم شد، توصیه کرد تمامی گروه های سنی در این روزها از تردد غیرضروری در سطح شهر به ویژه مناطق آلوده خودداری کنند.

امیدفر، ادامه داد: از روز چهارشنبه با نفوذ سامانه بارشی جدید از غلظت آلاینده‌های جوی کاسته شده و بارش پراکنده باران، غرش آذرخش و در بعضی ساعات پدیده مه رقیق در استان پیش بینی می شود.

آذربایجان شرقی منطقه ای سردسیر و کوهستانی است و از لحاظ تقسیم بندی های اقلیمی جزو مناطق نیمه خشک به حساب می آید.

آب و هوای این استان به طور کلی سرد و خشک است ولی به علت تنوع توپوگرافیکی از اقلیم های متفاوتی برخوردار است.

این استان همواره تحت تأثیر باد های سرد شمالی و سیبری و بادهای مرطوب دریای سیاه و مدیترانه و اقیانوس اطلس همچنین بادهای محلی متاثر از کوهستان های سبلان در شرق، سهند در غرب و جنوب غربی، رشته کوه های قره داغ در شمال، رشته کوه های تخت سلیمان و اربط در جنوب، ارتفاعات بزقوش در جنوب شرق و قوشاداغ در شمال شرق استان قرار دارد.

در کلان شهر ۱.۸ میلیون نفری تبریز هشت ایستگاه سنجش کیفیت هوا وجود دارد.

 

خبرگزاری ایرنا

خبرهای مرتبط