• کد خبر : 9518
  • ورزشی
  • تاریخ انتشار : 10 خرداد 1401 - 1:19 ب.ظ
  • اندازه فونت

عزیزی خادم از ریاست فدراسیون فوتبال عزل شد

عزیزی خادم از ریاست فدراسیون فوتبال عزل شد

عزل عزیزی خادم از ریاست فدراسیون فوتبال با تصویب اعضای مجمع فدراسیون فوتبال قطعی شد.

به گزارش واژه، حسن کامرانی‌فر، دبیرکل فدراسیون فوتبال و دبیر مجمع این فدراسیون با اعلام حضور ۷۸ نفر در این مجمع، رسمیت این جلسه را اعلام کرد. مجمع فدراسیون فوتبال دارای ۸۹ عضو است که قانونا ۸۷ نفر می توانند در جلسات شرکت کنند که از ساعت ۹ امروز برای تعیین وضعیت شهاب عزیزی خادم آغاز شد .

حسن کامرانی با اشاره به بند ۱۴ دستور کار محمع عمومی فدراسیون فوتبال مبنی بر عزل ارکان رسمی، توضیحاتی را ارائه کرد. او گفت: امروز یک روز سرنوشت ساز برای فوتبال کشور است و نمایندگان فیفا و ای اف سی به این تصمیمات توجه دارند. می خواهم امروز شما را به واسطه مسئولیتی که بر دوش دارید، آگاه کنم. من باید پاسخگو باشم. ایرانی‌ها انسان های بزرگ و باشخصیت هستند. باید درک درستمان از فوتبال را به دنیا نشان دهیم. مخصوصا اینکه مردم ایران، منتظر تصمیمات ما هستند. با توجه به تکلیفی که شما بر دوش ما گذاشتید و اتفاقاتی که رخ داد، امروز می‌خواهم واقعیت را عرض کنم. نمی خواهم طرف یا ضد کسی باشم. می خواهم اطلاعات دقیق ارائه کنم.

هیچ خطری فوتبال ایران را تهدید نمی‌کند

وی ادامه داد: امروز تصمیم گرفته بودیم که نظرات موافق و مخالف شنیده شود اما بعد از دستور جلسه به جاهای جدیدی رسیدیم و فضای جدیدی در فوتبال به وجود آمد و می خواهیم اعلام کنیم که می خواستیم به همه افراد عزل شده فرصت بدهیم اما با تصمیمات جدید نمی توانیم این فضا را داشته باشیم. بر اساس اساسنامه نمی توانیم این شرایط را داشته باشیم. من، فیفا و ای‌اف‌سی را در جریان شرایط خودمان گذاشتم تا به حیثیت فوتبال ایران لطمه‌ای وارد نشود. من، حسن کامرانی‌فر به عنوان دبیرکل فدراسیون فوتبال تمام تلاش خودم را برای حفظ فوتبال کردم. هیچ تهدیدی برای فدراسیون فوتبال نخواهیم داشت.

 

فیفا، عزل عزیزی‌خادم را تایید کرده است

کامرانی‌فر ادامه داد: اگر کسی یا رسانه ای عنوان کرده که فوتبال ایران دچار چالش می شود، به هیچ وجه این اتفاق رخ نخواهد داد. این اطمینان را خواهیم داد. اگر فکر می کنید فوتبال از سوی مقامات بالاتر جریمه می شود صحت ندارد و هر کسی که این مساله را مطرح کرده، حقیقت را نگفته است. این اتفاقات در فوتبال رخ داده و منجر به صدور رای از سوی ارکان قضایی شد. می دانید که در این آرا نقشی نداشتم و به وظیفه ام عمل کردم. کمیته اخلاق و استیناف این آرا را صادر کردند. من طبق وظیفه از هر دو گروه دعوت کرده ام و نامه هایشان را در رسانه ها دیده اید. من بر اساس اساسنامه از این نفرات دعوت کردم و کسی من را مجبور نکرده است. بعد از تایید (حکم محرومیت عزیزی خادم) از سوی استیناف، ما این مساله را با فیفا و AFC در میان گذاشتیم که آیا شخص محروم شده می تواند در مجمع باشد و فعالیت فوتبالی داشته باشد؟ فیفا هم به صراحت اعلام کرد که امکان پذیر نیست. فیفا این مساله را به ما اعلام کرد. ما استعلامی هم از فیفا انجام دادیم که اگر شخصی طبق آرای احکام قضایی محروم شود، آیا بعد از اتمام محرومیت می‌تواند به سمت خود برگردد؟ فیفا گفت به هیچ عنوان امکان پذیر نیست چون شرایط احراز سمت را از دست داده است.

۱۰ شهریور، تاریخ پیشنهادی انتخابات فدراسیون فوتبال

او افزود: کمتر از سه ماه بعد و همانطور که اساسنامه اعلام کرده، برای عزیزانی که حضور ندارند، انتخابات برگزار می‌شود و تاریخ پیشنهادی ما هم دهم شهریور است. امروز به مساله عزل عزیزی خادم رسیدگی نمی‌شود. من امروز صادقانه سخن گفتم.

دبیرکل فدراسیون فوتبال همچنین گفت: در این شرایط بحث اینکه بخواهیم دفاع کنیم و فرصتی بدهیم امکان پذیر نیست. حتی اگر بهترین دفاع را هم داشته باشید، دیگر امکان بازگشت به سمت نیست. بعد از اتمام محرومیت، امکان بازگشت به سمت نیست. همین اساسنامه، تکلیفی را به عنوان دبیرکل بر دوش ما گذاشته است. اگر فردی محروم شود، نمی تواند هیچ فعالیتی در فوتبال داشته باشد و ما ایشان (عزیزی خادم) را به عنوان عضوی از فدراسیون نخواهیم داشت. شاید این مساله علی‌رغم میل باطنی ما باشد اما مجبوریم. تخلفات ایشان را رد یا تایید نمی‌کنم چون در آن جایگاه نیستم. فوتبال برای همه شماست. شما باید برای فوتبال تصمیم بگیرید. امروز نظر حسن کامرانی‌فر مهم نیست. طبق موضوعی که فیفا اعلام کرد، امروز نمی‌توانیم فرصتی به ایشان (عزیزی‌خادم) بدهیم و هر کجا که هستند برای ایشان آرزوی سلامتی داریم.

کامرانی فر همچنین به اجرای فرآیند بررسی عزل چهار نفر از اعضای هیات رئیسه فدراسیون فوتبال شامل اصولی، براتی، سراجی و حیدری اشاره کرد.

عزل موقت خادم از دستور کار مجمع خارج شد

با رای قاطع اعضای مجمع، بند ۱۴ – ۱ مبنی بر عزل موقت عزیزی خادم از دستور کار مجمع خارج شد ولی سایر موارد مجمع اجرا خواهد شد.

خبرهای مرتبط