• کد خبر : 11925
  • اجتماعی
  • تاریخ انتشار : 30 مرداد 1402 - 1:17 ب.ظ
  • اندازه فونت

صادرات بیش از ۵۳.۵ هزار تنی محصولات کشاورزی آذربایجان شرقی

صادرات بیش از ۵۳.۵ هزار تنی محصولات کشاورزی آذربایجان شرقی

رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان شرقی از صادرات ۵۳ هزار و ۵۰۳ تنی محصولات کشاورزی استان در سال جاری خبر داد و گفت: در این مدت ۲۴ هزار و ۵۲۹ تن محصولات کشاورزی نیز وارد استان شده است که البته اطلاعات ارزی آن در اختیار گمرکات است.

به گزارش واژه، «اکبر فتحی» روز دوشنبه در گفت و گویی با بیان اینکه در تمام گمرکات آذربایجان شرقی، واحد قرنطینه نباتی مستقر بوده و نسبت به بازرسی محصول و صدور گواهی لازم برابر مقررات در کمترین زمان اقدام می کند، افزود: سال گذشته ۲۰۴ هزار و ۳۰۷ تن محصول کشاورزی از استان صادر و در مقابل ۱۱۲ هزار و ۹۱۳ تن وارد استان شد.
بیشتر محصولات صادراتی بخش کشاورزی آذربایجان شرقی شامل محصولات گلخانه ای، فراورده های دامی، چرم و پوست و کنسانتره بوده و این محصولات به ۵۲ کشور اروپایی و آسیایی از جمله کشورهای همسایه و روسیه صادر می شود.
وی همچنین ادامه داد: در سالجاری ۱۴ هزار و ۲۴۶ تن محصول از آذربایجان شرقی ترانزیت و بیش از ۲ هزار تن محصول نیز ضدعفونی شد و ۹۲۸ مترمکعب ضد عفونی پالت ها انجام و برای ۲۴ هزار و ۵۰۰ اصله نهال نیز گواهی بهداشت صادر شد.
فتحی به ردیابی و پایش عوامل خسارت زای قرنطینه داخلی و خارجی گیاهی در سال گذشته و امسال اشاره کرد و گفت: در سالجاری ۲۱ هزار و ۳۰۰ هکتار قرنطینه خارجی و ۳۵ هزار و ۸۰۰ هکتار قرنطینه داخلی انجام شده و در بیش از ۱۰ هزار هکتار از اراضی کشاورزی استان ردیابی و کنترل مگس میوه مدیترانه ای صورت گرفته است.

راهکارهای مدیریت حفظ نباتات جهاد کشاورزی برای کنترل تورم و رشد تولید
رئیس سازمان جهاد کشاورزی همچنین به شعار سال و راهکارهای مدریت حفظ نباتات استان در این راستا اشاره کرد و گفت: ساماندهی شبکه توزیع نهاده های کشاورزی برای تامین به موقع، به اندازه و کیفی نهاده ها با حذف شبکه واسطه گری و قاچاق در این کالاها، توسعه کشاورزی قراردادی در قالب حذف واسطه ها و کاهش هزینه های تولید، ایجاد فراوانی از طریق توزیع کالاهای اساسی کشاورزی به قیمت تنظیم بازار در قالب نظارت بر شبکه تامین و توزیع آنها و حمایت مالی صندوق های توسعه بخش کشاورزی در قالب افزایش سرمایه برای تامین مالی نیازهای تامین و توزیع نهاده های تولید و کالاهای کشاورزی از جمله این راهکارهاست.
فتحی ادامه داد: همچنین ظرفیت های موجود بخش کشاورزی به ویژه کشاورزان جهادگر، نخبگان، دانشگاه‌ها، اتحادیه‌ها، تشکل‌ها و شرکت‌های دانش‌بنیان را برای دستیابی به امنیت پایدار و اقتدار غذایی که مهار تورم و رشد تولید را نیز به دنبال دارد به میدان آورده و در سال جاری برای تقویت آن تلاش خواهیم کرد.
وی اظهار کرد: افزایش پایدار تولید در بخش کشاورزی با افزایش بهره وری از عوامل تولید بدون آسیب رسانی به محیط زیست و با استفاده بهینه از منابع آب و انرژی و با نظرداشت پایداری منابع آب و خاک و انرژی با هدف افزایش ضریب خوداتکایی محصولات کشاورزی از دیگر برنامه های جهاد در این راستاست.
فتحی به تدوین و ابلاغ سند الگوی کشت محصولات کشاورزی با محوریت تولید محصولات راهبردی و اساسی اشاره کرد و گفت: این موضوع نقطه آغازی بر نظام‌مند و هدفمند شدن تولیدات کشاورزی کشور به شمار می رود ضمن اینکه برای رفع مشکلات مالی کشاورزان و افزایش سهم این قشر از تسهیلات بانکی، صدور سند تک‌برگ اراضی کشاورزی که یکی از مهمترین ابزارهای وثیقه در نظام بانکی است درحال انجام است.
وی ادامه داد: در مهار تورم در بخش کشاورزی، با کاهش هزینه های تولید از قبل اعطای تسهیلات کم بهره و کمک های فنی و اعتباری به بخش تولید و کاهش واسطه گری، می توان قیمت عرضه محصول را کاهش داد و تحقق این موضوع مستلزم ایجاد فراوانی کالاهای اساسی کشاورزی بوده که در این مورد با بهره گیری از ذخایر راهبردی شرکت پشتیبانی اموردام و نیز شرکت بازرگانی دولتی ایران می توان بازار محصولات فوق را تنظیم و با ایجاد فراوانی کالا از رشد پایدار تولید با بهای عرضه معقول، حمایت کرد.

حفظ نباتات در راستای افزایش تولید و جلوگیری از تورم
رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان شرقی همچنین به اقدام اجرایی و برنامه ها، الزامات و راهبردهای این سازمان برای کاهش تورم و رشد تولید اشاره کرد و گفت: -اجرای عملیات حفظ نباتات با هدف جلوگیری از کاهش تولید و تولید محصول سالم در قالب عملیات مدیریت و کنترل عوامل خسارتزا (ردیابی، پایش و کنترل) از جمله این برنامه های راهبردی است که در چهار ماه نخست امسال در بیش از ۹۰۰ هزار هکتار اجرا شده و در پنج سال آینده نیز در بیش از ۵۰ هزار هکتار اجرایی می شود.
فتحی افزود: ردیابی و شناسائی و کنترل عوامل خسارتزای گیاهی و قرنطینه ای که در سالجاری در ۶۵ هزار هکتار اجرایی شده در پنج سال آینده نیز در بیش از ۴۰۰ هزار هکتار انجام می شود و در بخش تامین نهاده های داخلی مورد نیاز و استفاده از آفت کش های غیر شیمیایی که در ۵۰ هزار هکتار در حال انجام است و در پنج سال آینده در ۴۰۰ هزار هکتار ادامه می یابد.
وی گفت: در این راستا گسترش شبکه پیش آگاهی با مشارکت کلینیک های گیاه پزشکی، استفاده از روش های دانش بنیان و مبارزه بیولوژیک، کاهش باقیمانده سموم و مقابله با آفات عمومی نظیر موش و ملخ و کانون کوبی آفت سن در اولویت کاری قرار گرفته اند.
فتحی از کنترل آفات عمومی در بیش از ۹۰۰ هزار هکتار از اراضی کشاورزی استان در سال گذشته خبر داد و افزود: این رقم در مقایسه با مدت مشابه سال قبل از آن بیش از ۲۱ هزار هکتار بیشتر شده و در چهار ماهه نخست امسال نیز به فراتر از ۹۴۶ هزار هکتار رسیده است.
وی اضافه کرد: ردیابی و پایش آفت سن غلات، مبارزه با سن مادر و پوره، ردیابی و پایش موش، تراکم گیری و مبارزه با موش، دیده بانی و ردیابی ملخ و مبارزه با این آفت را از جمله عملکردهای زیربخش حفظ نباتات در استان برشمرد.
فتحی ردیابی، پایش و نظارت را مهم ترین عوامل در مدیریت دلایل خسارتزای محصولات زراعی و باغی اعلام کرد و گفت: در سالجاری در بیش از ۲۰۳ هزار هکتار از اراضی باغی استان مبارزه به آفات عملیاتی شده، در ۷۰ هزار هکتار از اراضی کنترل بیماری های صورت گرفته، در ۲۸ هزار و ۶۵۰ هکتار با علف های هرز مبارزه شده و مبارزه زراعی و مکانیکی در ۶۸ هزار هکتار انجام شده است.
وی افزود: در بخش محصولات زراعی نیز در سالجاری در ۱۰۵ هزار هکتار مبارزه با آفات، در ۲۲ هزار هکتار کنترل بیماری ها، در ۱۷۵ هزار هکتار مبارزه با علف های هرز و در ۲۲۸ هزار هکتار مبارزه زراعی و مکانیکی انجام شده که نقش مهمی در افزایش تولید و کاهش تورم داشته و دارد.
آذربایجان شرقی دارای یک میلیون و ۲۰۰ هزار هکتار اراضی زراعی و در حدود یکصد هزار هکتار باغ و قلمستان است.
سال گذشته بیش از پنج میلیون تن انواع محصولات کشاورزی در استان تولید و ۳۲۰ میلیون دلار محصول به ۵۲ کشور اروپایی و آسیایی صادر شد.

به پیج اینستاگرام ، کانال تلگرام  و ایتا “واژه” بپیوندید.

خبرهای مرتبط