• کد خبر : 9186
  • سیاسی
  • تاریخ انتشار : 24 اسفند 1400 - 2:18 ب.ظ
  • اندازه فونت

سرگئی لاوروف: مذاکرات احیای توافق هسته‌ای وارد مرحله نهایی شده است

سرگئی لاوروف: مذاکرات احیای توافق هسته‌ای وارد مرحله نهایی شده است

وزیر امور خارجه روسیه گفت : گفت و گوهای احیای توافق هسته ای وارد مرحله آخر شده و دو کشور مشغول آماده سازی اسناد جدید نهایی سازی سطح جدیدی از همکاری هستند.

به گزارش واژه، سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه امروز (سه‌شنبه) با حسین امیرعبداللهیان در محل وزارت خارجه فدراسیون روسیه دیدار و گفت‌وگو کرد.

لاوروف در این دیدار ضمن خیرمقدم به وزیر خارجه ایران و همراهان برای حضور در مسکو اظهار داشت: گفت‌وگوی بسیار مفصل و برای اجرایی کردن و عملیاتی ساختن توافقاتی که در سطح روسای جمهور در شهر مسکو صورت گرفت.

رکورد در روابط تجاری ایران و روسیه

وزیر خارجه روسیه بیان کرد: در حال حاضر در خصوص اسناد راهبردی کار می‌کنیم که به نفع روابط است. خیلی خرسندیم اشاره کنیم علیرغم عواملی که در دنیا رخ می‌دهد، تبادلات تجاری و حجم روابط تجاری رکورد زده و پارسال افزایش ۸۰ درصدی داشته است و به حدودا چهار میلیارد دلار رسیده است.

سرگئی لاوروف: مذاکرات درباره برجام در حال نهایی شدن است

وی خاطرنشان کرد: اطمینان دارم که روابط دو کشور افق بهتری دارد و به خصوص این‌که مذاکرات درباره برجام الان در حالت نهایی قرار گرفته است.

لاوروف ادامه داد: همکاری‌های دو کشور در سطوح بین‌المللی بسیار فعال است و در نظر داریم هماهنگی را در خصوص سوریه و حل و فصل بحران سوریه در چارچوب روند آستانه ادامه دهیم. در خصوص مسائل منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا امروز صحبت خواهیم کرد حتما درباره افغانستان گفت‌وگو خواهیم کرد که اوضاع پیرامون افغانستان مورد توجه ویژه ماست و ما ارزش ویژه‌ای قائل هستیم درباره مواضع عینی طرف ایرانی در خصوص شرایط فعلی اوکراین.

وزیر خارجه فدراسیون روسیه بیان کرد: اطمینان دارم صحبت امروز حتما به نتایج مثبت مفصل و دقیق برای اجرایی کردن پروژه‌های مختلف در زمینه‌های متنوع خواهد رسید.

 حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در بدو ورود به مسکو با بیان این‌که جنگ را چه در اوکراین، افغانستان، یمن و هر نقطه‌ای دیگری از جهان به صراحت محکوم می‌کنیم، گفت: بر راه حل سیاسی در موضوع اوکراین تمرکز می‌کنیم.

امیرعبداللهیان: جنگ را در هر نقطه‌ای از جهان محکوم می‌کنیم
«حسین امیرعبداللهیان» وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران که ظهر امروز (سه‌شنبه) در رأس هیأتی به منظور دیدار و گفتگو با «سرگئی لاوروف» همتای روس خود وارد مسکو شد، در بدو ورود در جمع خبرنگاران در تشریح اهداف این سفر اظهار داشت: سفر امروز من و همراهانم به مسکو با چند هدف صورت می‌گیرد هدف اول پیگیری توافقات سفر دی ماه آقای رئیسی به مسکو و توافقاتی است که بین روسای جمهور دو کشور صورت گرفت.

رئیس دستگاه دیپلماسی خاطرنشان کرد: موضوع دوم درباره تحولات اوکراین و وضعیت جدیدی است که در عرصه منطقه‌ای و بین‌المللی رخ داده است و طبعا نمی‌توانیم نسبت به این اتفاق بی تفاوت باشیم. ما به صراحت جنگ را محکوم می‌کنیم چه در اوکراین، افغانستان و یمن و هر نقطه‌ای دیگر از جهان. ما تحریم‌ها را هم محکوم می‌کنیم، اعمال تحریم‌های یکجانبه علیه کشور‌ها و ملت‌ها را روش نادرستی می‌دانیم و بر راه حل سیاسی در موضوع اوکراین تمرکز می‌کنیم.

برداشتی که از اظهارات لاوروف درباره مذاکرات وین داشتم
وی موضوع سوم مورد توجه در این سفر را پیگیری مذاکرات وین برای لغو تحریم‌ها خواندو افزود: در اظهارنظر‌ها و اخبار اینگونه منتشر می‌شود که اگر ما در وین با طرف آمریکایی و همچنین با سایر طرف‌های غربی به توافق و نتیجه نهایی برسیم، ممکن است از طرف روس با توجه به بعضی مطالبی که در رسانه‌ها مطرح شده، حمایت لازم را در وین نداشته باشیم.

وی به گفتگو‌های تلفنی اخیرش با لاوروف اشاره کرد و افزود: در گفتگو‌هایی که هفته گذشته به صورت تلفنی با آقای لاوروف داشتم چنین برداشتی را نکردم و امیدوار هستم در گفتگو‌های امروز همچنان بتوانیم در مسیری که روسیه از رسیدن به یک توافق خوب، پایدار و قوی در کنار جمهوری اسلامی ایران در وین قرار بگیرد ان‌شاءالله به این نتیجه و جمع بندی روشن نائل بیاییم.

خبرهای مرتبط