• کد خبر : 10807
  • اقتصادی
  • تاریخ انتشار : 22 تیر 1402 - 2:00 ب.ظ
  • اندازه فونت

سرمایه‌گذاری ۲۰۰ میلیارد دلاری ترکیه در زمینه انرژی

سرمایه‌گذاری ۲۰۰ میلیارد دلاری ترکیه در زمینه انرژی

این پروژه‌ها در پنج گروه اصلی شامل انرژی‌های تجدیدپذیر، بهره‌وری انرژی، انرژی هسته‌ای نفت و گاز طبیعی و معدن ارائه می‌شود.

به گزارش واژه، به گفته آلپ ارسلان بایراکتار، وزیر انرژی و منابع طبیع ترکیه این وزارتخانه قصد دارد تا سال ۲۰۲۵، به میزان ۲۰۰ میلیارد دلار، روی پروژههای حوزه انرژی سرمایه گذاری کند.

در روز دوشنبه ۱۰ جولای ، بایراکتار با بیان اینکه برخی از این پروژه‌ها هم اکنون در حال ساخت هستند گفت: این پروژه‌ها در پنج گروه اصلی شامل انرژی‌های تجدیدپذیر، بهره‌وری انرژی، انرژی هسته‌ای نفت و گاز طبیعی و معدن ارائه می‌شود.

از مهم ترین اهداف وزارت انرژی و منابع طبیعی می توان به بهره برداری ۱۵۰۰ مگاوات از انرژی بادی ۵۰۰۰ مگاوات از انرژی بادی دریایی و راه اندازی سالانه ۳۵۰۰ مگاوات مجموعاً ۴۰ هزار مگاوات انرژی خورشیدی جدید تا سال ۲۰۳۵ اشاره کرد. به گفته بایراکتار در صورت دستیابی به این اهداف شرایط برای صادرات انرژی نیز فراهم می‌شود.

بایراکتار افزود: در سال ۲۰۲۴، تولید برق در نیروگاه آک کویو و پس از آن در نیروگاه سینوپ آغاز خواهد شد. علاوه براین ما در حال همکاری با بریتانیا و ایالات متحده برای راه اندازی راکتور ماژولار نیز هستیم که تولید انرژی هسته‌ای را به شکل بومی فراهم می‌کند. در این صورت ترکیه در کنار نیروگاه هسته‌ای تراکیا، تا دهه ۲۰۵۰ بیش از ۲۰ هزار مگاوات توان تولید انرژی هسته ای خواهد داشت.

ترکیه همچنین در نظر دارد تولید نفت خام از میدان نفتی گبر را به صد هزار بشکه در روز افزایش دهد که این رقم تا سال ۲۰۲۴ به تولید ۲۰۰ هزار بشکه در روز می رسد در این صورت ترکیه ۲۰ درصد نیاز خود به انرژی را تامین خواهد کرد ۸۰ درصد انرژی مورد نیاز نیز از طریق واردات نفت با مشارکت شرکت‌های خصوصی در عراق، لیبی آفریقا و آذربایجان محقق می‌شود.

 

به پیج اینستاگرام ، کانال تلگرام  و ایتا “واژه” بپیوندید.

خبرهای مرتبط